Nejlepší mop na vytírání: Dopřejte si čisté podlahy rychle a bez námahy

Elektronika

30. 11. 2021

Vytírat za pomocí klasického hadru a kbelíku nepatří mezí oblíbené činnosti v mnoha domácnostech. Naštěstí někdo chytrý vymyslel mop na podlahu, se kterým bude úklid o něco snesitelnější. Podle čeho si vybrat vhodného parťáka na úklid?

Nejlepší mop na vytírání

Klasický mop, mop s rozprašovačem, nebo robotický mop?

Mopy na vytíraní podlah ještě rozdělujeme podle typu:

  • Třásňový mop – starý známý mop s třásněmi. Dostane se do všech koutů a patří mezi nejlevnější mopy na trhu. Plochý mop – ideální na větší plochu, vytírání s ním je rychlé a účinné.
  • Mop s rozprašovačem – má zabudovaný vlastní dávkovač, je proto ideální na plovoucí podlahy, které nemají rády přílišnou vlhkost.
  • Parní mop – ideální pomocník v domácnostech s dětmi a zvířátky.
  • Robotický vysavač s mopem – vysaje, vytře a ani vás k tomu skoro nepotřebuje.

Nejlepší mop na vytírání aneb zaměřte se na typ vaší podlahy

Při výběru mopu na podlahy se zamyslete, na jaké typy podlah budete mop využívat. Obecně platí, že čím je povrch podlahy citlivější, tím víc by měl mop ždímat, aby nebyla podlaha příliš dlouho vlhká. Především u dřevěné podlahy vybírejte mop na vytírání opravdu důkladně. Vlhkost může dřevěnou podlahu narušit, spáry se mohou rozestoupit a povrchová úprava se rychleji opotřebuje.

Podle typu podlahy rozdělujeme mopy na:

Máte doma malé děti a domácí mazlíčky? Pak se poohlédněte po parním mopu, který díky páře během úklidu zničí i bakterie a mikroby. Nezapomeňte na to, že pro vás musí být manipulace s mopem příjemná a jednoduchá. Pokud vás jen pomyšlení na mop otravuje, vytáhnete jej s největší pravděpodobností jen před návštěvou tchyně.

Praktická nádoba je půl úspěchu vytírání. Důležitý je její tvar, aby se vám dobře vylévala voda. Nekupujte si mop s příliš velkou nádobu, pak se vám bude obtížněji přenášet mezi místnosti. Nejpraktičtější u mopu je ždímací mechanismus, díky kterému nesmočíte ve špinavé vodě ani prstíček. Stačí jen vložit hlavici mopu do ždímacího koše a stlačit rukojeť, což roztočí mop ve ždímacím koši a odstředivou silou přebytečnou vodu odstraní.

Nejlepší mop na vytírání

Mop na plovoucí a vinylovou podlahu

U výběru mopu na plovoucí a vinylovou podlahu se vždy řiďte především doporučením od výrobce podlahové krytiny. Citlivý povrch si zaslouží jemnou péči. Mop na plovoucí podlahu musí opravdu důkladně ždímat. Platí tedy to stejné jako u dřevěné podlahy. Ideální je plochý mop s hadříkem z mikrovlákna nebo třásňový mop.

Podlahu stírejte v podélném směru lamel. Rozhodně se vyhněte agresivním čisticím prostředkům s obsahem kyselin, saponátu anebo chloru. Na trhu najdete už i speciální čisticí prostředky pro plovoucí podlahy, které obsahují leštidlo. Ideální volbou na plovoucí podlahu je mop s rozprašovačem, s vodou u této podlahy jen velmi opatrně.

A co parní mop na plovoucí podlahu? Moc jej nedoporučujeme, parní mop může poškodit povrchovou úpravu a vlhkost zase spáry.

Mop na dřevěnou podlahu

Mop na dřevěnou podlahu by měl mít podobné vlastnosti, které hledáme u mopu na plovoucí podlahy. Ideální mop je plochý a disponuje hadříkem z mikrovlákna. Parkety stírejte skoro suchým mopem a není na škodu využít speciální leštící přípravek na dřevěné podlahy, který se postará o lesk. Nepoužívejte příliš agresivní mycí saponáty, které by mohly podlahu poškodit.

Mop na dlažbu

S vybíráním mopu na dlažbu už můžete omrknout i parní mopy, které vyčistí podlahu, a dokonce i spáry. Ideální je proto plochý mop se širokou hlavicí anebo klasický třásňový mop. U dlažby můžete směle využít i čisticí prostředky na bázi alkoholu, podlaha to snese. Vyhněte se naopak pískovým čističům, které by mohly podlahu poškrábat.

Parní mop – skvělý pomocník pro rodiny s dětmi a mazlíčky

Víte, co je na parním mopu tak skvělé? Čistí jen za pomoci páry a tlaku, nepotřebuje žádné chemické čisticí prostředky, a je tak vhodný do domácností, které obývají malé děti a domácí mazlíčci. Nikdo tak nepřijde do kontaktu s chemikáliemi a podlaha bude přesto 100% čistá.

Parní mop stačí před použitím jen chvilku nahřát a můžete se rozjet. Horká pára zničí kromě klasických nečistot i choroboplodné škůdce, a tak jsou parní mopy velmi oblíbené nejenom v domácnostech, ale i ve firmách, které se specializují na potraviny.

Výhody parního mopu:

  • Pára zahubí mikroby i běžné nečistoty.
  • Nepotřebujete další čisticí prostředky, stačí voda a elektřina.
  • Kbelík s vodou nepotřebujete.
  • Prvotní investice je vyšší, ale v dlouhodobém horizontu se parní mop vyplatí, nemusíte kupovat speciální přípravky na čištění a snížíte i spotřebu vody.
  • Je šetrný k přírodě.

Nejlepší mop na vytírání

Robotický vysavač s mopem aneb bez práce jsou koláče

A to nejlepší na závěr. Robotický vysavač s mopem je ideální varianta pro ty, kteří chtějí uklízet bez sebemenší námahy. Robotický vysavač s mopem vysaje i vytře za vás, klidně i během toho, co jste v práci. Stačí mu jen přes chytrou aplikaci dát povel a on startuje.

Tip: Jak si vybrat ten správný robotický vysavač s mopem jsme pro vás sepsali v článku: Robotický vysavač s mopem: Proč už jste ho dávno měli mít doma.