Napařovače oděvů: Vyžehlí jemné šaty i drahou košili do obleku

Elektronika

8. 7. 2021

Vyžehlit hromadu prádla bez námahy není iluze. Klasické žehličky totiž stále častěji nahrazují napařovače oděvů, se kterými hravě vyžehlíte jemné šaty, košile i oblečení se spoustou záhybů.

Napařovače oděvů: Bleskurychlé žehlení

Zapomeňte na známou žehlicí rutinu – připravit žehličku, oprášit žehlicí prkno, pustit oblíbený seriál a připravit se na pár hodin „zábavy“. Sepsali jsme pro vás několik tipů, jak vybrat napařovač oděvů a jaké parametry sledovat při výběru.

Kdy vám stačí ruční naparovač a v jakém případě se víc hodí napařovač oděvů se stojanem? A taky poradíme, v čem vám usnadní práci vertikální parní žehlička.

Základní parametry napařovače oděvů: Jak vybrat ten nejlepší

Vyznat se v záplavě napařovačů oděvů může na první pohled působit trochu složitě. Stačí se ale zorientovat v základních parametrech, které vám s výběrem toho pravého napařovače pomohou.

Pokud přecházíte na napařovač z klasické žehličky a žehlicího prkna, ujasněte si, jak chcete napařovač používat. Některý napařovač je ideální hlavně pro příležitostné žehlení jemných a choulostivých látek. Jiné si zase hravě poradí i s pevnějšími materiály a můžete jimi tak bez problému nahradit žehličku.

Napařovače oděvů

  • Objem nádržky na vodu – velikost nádržky na vodu vám přibližně řekne, jak dlouho vydrží napařovač oblečení v chodu. Čím větší nádržka, tím delší provoz. Nejčastěji najdete ruční napařovače s objemem 70–260 ml. Pro představu vám 200 ml vody zajistí přibližně deset minut napařování. Čas ale ovlivňuje také výkon napařovače. Čím je výkon větší, tím víc vody spotřebuje. Čas nahřátí napařovače – většinou trvá půl minuty až minutu než je napařovač připravený postarat se o vaše oblečení. Po nalití vody do nádobky se prakticky ihned můžete pustit do napařování.
  • Odnímatelná nádobka na vodunapařovače s odnímatelnou nádobkou na vodu vám usnadní celý proces, protože vodu snadno doplníte přímo z kohoutku.
  • Délka kabelu – napařovače oděvů se hodí klidně i na narovnání a osvěžení závěsů, záclon, potahů na pohovce a dalšího bytového textilu. Abyste se k němu pohodlně dostali, potřebujete k tomu dostatečně dlouhý kabel. Nejčastěji narazíte na délku kabelu 1,5–3 m.
  • Příkon napařovače oděvů – tady platí, že čím větší příkon napařovače, tím lépe zvládne vyžehlit jakoukoli látku. Napařovače s příkonem 1 000–1500 W se hodí hlavně na jemné látky a choulostivější materiály. Zvládnou ale i běžné tkaniny jako třeba bavlna, len nebo flanel.  Napařovače oděvů s příkonem nad 1 500 W si pak bez problému poradí naprosto se všemi látkami. I s těmi pevnějšími jako je třeba džínovina.  Hodí se i na napařování více vrstev oblečení najednou.
  • Nepřetržitá (kontinuální) pára – udává vlastně parní výkon napařovače. Čím více páry zvládne napařovač během minuty plynule vypouštět, tím vám zajistí rychlejší, snazší a pohodlnější žehlení. Ruční napařovače oděvů mají výkon kolem 16-30 gramů páry za minutu. Větší výkon nabízí napařovače oděvů se stojanem, které zvládnou vypustit 45-100 gramů páry za minutu.

Napařovače oděvů

Hlavní výhody napařovače oděvů

  • Párá ničí bakterie – horká pára osvěžuje oblečení a třeba napařovač oděvů Philips Steam&Go odstraní z oblečení až 99 % bakterií.

  • Šetříte čas – žehlení je s napařovačem mnohem snazší a rychlejší. Stačí naplnit nádobku vodou, zapnout, během chvilky se napařovač ohřeje a je to. Nemusíte složitě skládat žehlicí prkno ani rejdit žehličkou po prádle. Silný přívod páry pronikne látkou úplně bez námahy a vyhladí každý záhyb.

  • Bezpečný a jednoduchý provoz – s napařovačem oděvů se nemusíte bát, že byste spálili jemnou látku. Pára je sice silná, ale zároveň šetrná i k těm nejjemnějším tkaninám jako jsou hedvábí nebo vlna. Zároveň si ale hravě poradí i s hrubší látkou, aniž byste museli použít jakoukoli sílu. Vyhladíte tak i pevnější kabáty, saka nebo silné džíny.

  • Nepotřebujete žehlicí prkno – většinu času stojí v koutě, zabírá místo a padá na něj prach. Žehlicí prkno s napařovačem nepotřebujete. Většina výkonných napařovačů dokáže ve všech případech nahradit klasickou žehličku a prádlo můžete napařovat klidně i zavěšené na ramínku.

  • Dokáže oblečení zbavit nepříjemného zápachu – pára pronikne hluboko do vláken a odstraní z nich i nežádoucí zápach například z cigaretového kouře. Prádlo tak stačí jen přejet napařovačem a nemusíte ho hned prát v pračce, pokud ho chcete jen osvěžit. Oblečení vám díky tomu vydrží déle jako nové.

Napařovače oděvů

Kdy se hodí ruční napařovač a v čem si lépe poradí napařovače oděvů se stojanem

Výhodou ručního napařovače oděvů jsou hlavně jeho kompaktní rozměry. Vejde se prakticky všude, není problém ho s sebou sbalit případně i na cesty a manipulace s ním je velmi jednoduchá. Zvládnete s ním žehlit prádlo rovnou na ramínku – poradí si s jemnými šaty i se společenskými košilemi. Ruční napařovače s větším výkonem pak hravě zvládnou i pevnější látky.
Výhodou parních napařovačů je i jejich cenová dostupnost.  Spolehlivý napařovač oděvů seženete už v ceně okolo 1 000 kč.

Jejich nevýhodou bývá menší nádržka na vodu. Během žehlení více kousků vyžaduje častější dolívání vody a opětovné nahřátí. I tak je ale napařování pohodlnější než klasické žehlení.

Napařovače oděvů se stojanem jsou sice trošku těžkopádnější a zaberou více místa, nabídnou ale větší nádobu na vodu. Vydrží proto v chodu mnohem déle.  Mívají také větší parní výkon, takže proniknou i do té nejhrubší látky a poradí si klidně i s několika vrstvami oblečení najednou.

Menší nevýhodou napařovačů se stojanem je vyšší pořizovací cena.

Napařovače oděvů

Vertikální parní žehlička: Kombinuje výhody klasického žehlení a napařovače

Pokud se nechcete vzdát klasické žehličky a žehlicího prkna, pak se mrkněte třeba na vertikální parní žehličky. Ty v sobě totiž spojují výhody žehličky a napařovače.

Můžete s ní žehlit klasicky na žehlicím prkně a zvládne i vertikální žehlení prádla přímo na ramínku. A poradí si také se zavěšenými záclonami a závěsy.

Vertikální parní žehličky mají často také zabudované samočisticí mechanismy. Takže už se nemusíte trápit s tím, jak vyčistit žehličku, aby byla žehlicí plocha stále dokonale hladká a bez skvrn. Třeba vertikální napařovací žehlička Tefal Turbo Pro má speciální katalytický povrch, který se sám čistí během žehlení.

Navíc má i spolehlivý kontinuální výstup páry a to až 50 gramů za minutu.Vertikální parní žehličky tak představují vítaný kompromis mezi klasickou žehličkou a napařovačem. Ideální pro ty, kteří se nechtějí vzdáte žehlicího prkna, ale rádi vyzkouší sílu parního napařování.

Tip: Objevte také jednoduchost parního žehlení a omrkněte nejoblíbenější a nejprodávanější napařovače oděvů od značek Philips a Tefal.