Mobilní klimatizace a ochlazovače: Pomůžou přežít letní vedra

22. 6. 2020

Až vám bude v létě doma smrtelné vedro i ve spodním prádle a s okny dokořán, jen pití chlazených nápojů vás nezachrání. V boji proti horku se spolehněte raději na techniku, ochlazovač vzduchu nebo mobilní klimatizaci. My vám poradíme, jaký je mezi nimi rozdíl a který typ koupit.

úvodka (Mobilní klimatizace a ochlazovače)

Na první pohled je to to samé v bleděmodrém. Jak mobilní klimatizace, tak ochlazovač vzduchu jsou bedny velikosti prádelního koše, které postavíte na zem, zapnete a ony vám udělají v místnosti příjemný chládek. Bývají na kolečkách, takže se dají jednoduše převést do jiné místnosti, vzít autem na chatu a na podzim odnést do sklepa bez toho, abyste si uhnali kýlu.

Jenže tady veškerá podobnost končí. Vevnitř je to jako nebe a dudy:

Ochlazovač vzduchu je ventilátor vylepšený o vodní filtr, kvůli kterému je potřeba doplňovat vodu do zásobníku. Kromě toho, že na vás příjemně fouká, ještě navíc zvlhčuje vzduch a pohlcuje prach.

Mobilní klimatizace funguje stejně jako klimoška u vás v kanclu nebo v autě. Nastavíte, kolik stupňů chcete v místnosti mít a ona to zařídí. Horší je, že z ní vede velká trubka s horkým vzduchem, kterou musíte vyvést ven (nejčastěji oknem).

Abychom byli kompletní, existuje ještě jeden elektrický spotřebič, který pomáhá lidstvu v boji s vedrem už od roku 1882 – elektrický větrák. Vzduch sice neochladí ani nevyčistí, ale hezky fučí, a to mnohdy stačí. I ty nejlevnější ventilátory za pětistovku se umějí otáčet do stran, k dražším, tichým modelům jako TKG VT1026 bývá i dálkové ovládání.

Nevýhodou klimatizací, ochlazovačů a koneckonců i větráků je hluk. Když jsou zapnuté, vydávají okolo 50 až 65 decibelů, tedy hlučnost na úrovni myčky nádobí (zapnuté). Během dne to ani tak nevadí, při usínání ale už možná ano. Proto si hlídejte, kolik decibelů přístroj vydává. Platí, že dražší modely bývají tišší nebo mají třeba tichý noční režim.

Ochlazovače vzduchu jsou levnější a praktičtější, ale méně účinné

Jeden z nejprodávanějších ochlazovačů vzduchu TKG CO1000 zvládne ochladit vlhkým vzduchem menší obývák nebo průměrnou ložnici. Do zásobníku se vejdou čtyři litry vody a na to, kolik jí ještě zbývá, vás upozorní ukazatel. A až bude takové vedro, že se nepůjde ani zvednout z gauče, oceníte ještě jednu vychytávku. Dá se zapnout dálkovým ovládáním!

Za miniaturní variantou vhodnou třeba pro letní home office nedáte ani tisícovku. Rovus Arctic cooler se vám vejde přímo na psací stůl vedle notebooku, večer si ho postavíte vedle gauče a před spaním na noční stolek. Na plnou nádrž vody vydrží fungovat 8 hodin, tedy celou pracovní dobu. Navíc večer hezky svítí.

Smart-klimatizace-info

Mobilní klimatizace je nejsilnější zbraň proti vedru

Jasně, klimatizace stojí několikanásobně víc než ochlazovač, je těžší a musí se správně nainstalovat. Jenže pak ji zapnete a už jen s úsměvem sledujete, jak se celá místnost ochlazuje až na požadovanou teplotu. Jestli nechcete s vedrem jen bojovat, toužíte ho ponížit a nechat prosit o milost, tak jděte jedině do mobilní klimatizace. Hasta la vista, srpnové třicítky.

Oblíbený Whirpool PACW212CO patří do vyšší cenové kategorie, místnost ale vychladí na příjemných 18 °C a kromě toho umí vzduch také ventilovat a zbavit přebytečné vlhkosti. Vevnitř je vyměnitelný HEPA filtr s lytickými enzymy, které odstraní 99,9 % bakterií, pylů a prachových částic. Samozřejmostí je dálkové ovládání.

A jak je to tedy s tou instalací? Z přístroje vede široká trubka s horkým vzduchem, kterou musíte vyvést ven z okna a okno zároveň utěsnit, aby se vám horko nevracelo zpátky a nesnižovalo účinnost klimatizace. Na to se používá nalepovací speciální textilní návlek s dírou jen tak akorát na trubku.

Pokud pro vás rozpočet není problém, podívejte se taky na špičkovou klimošku Electrolux WP71-265WT s cool válcovitým tvarem. Má energetický štítek A+, takže nežere víc, než je zdrávo, a využijete ji i v zimě, protože umí taky topit. Dálkový ovladač nepotřebujete – propojíte ji přes Wi-Fi se svým mobilem.

A to je všechno – až udeří vlna letních veder, víte, jak na ně vyzrát. A i když se váš letní chládek projeví na účtech za elektřinu a tím pádem i spotřebě fosilních paliv, buďte v klidu. S ochlazovačem nebo klimatizací dosáhnete aspoň u sebe doma pozitivní změny klimatu. A to je lepší než nic.