Mikrovlnné trouby Zobrazit popis

Jednoduché a levné mikrovlnné trouby, nebo ty nejvychytanější, které zastanou více činností a ušetří vám čas? Ať už se rozhodnete jakkoli, vždycky na vás čeká široká škála modelů, z nichž můžete volit podle velikosti, výkonu, funkcí, počtu programů, displeje, výrobce a nakonec i podle designového provedení.

Produkty

Že se mikrovlny dají využít k ohřívání potravin, to víme už od konce 2. světové války. Moderní mikrovlnné trouby toho ale dokážou mnohem víc, a tak může být oříšek si správně vybrat.

Objem ohřevného prostoru – Zatímco první mikrovlnka svými rozměry připomínala spíš lednici, ta dnešní se vejde snad do každé kuchyně. Záleží na vás, kolik jídla obvykle potřebujete naráz ohřát nebo jinak zpracovat. Největší mikrovlnka s objemem 33 l a víc může měřit třeba 54 x 49 x 37 cm a vážit i 27 kg, ta nejmenší s objemem 13-19 l může být znatelně menší a o polovinu lehčí. Taková je pro běžnou domácnost dostačující.

Průměr otočného talíře – Stejně jako objem ohřevného prostoru je důležitý i tento parametr. Díky němu budete moct v mikrovlnce používat větší nádobí.

Funkce – Chcete mikrovlnnou troubou využívat jen na ohřívání a rozmrazování potravin? Pak vám bude stačit jednodušší kousek, který využívá jen mikrovlny. Jiné je to u trouby, v níž se dá i grilovat, a u té multifunkční, která nabízí i vaření v páře (ideálně ve speciální parní nádobě) nebo horkovzdušné zapékání.

Počet programů – Pokud chcete v mikrovlnce připravovat více druhů jídel, zvolte tu s více programy. Práci vám ušetří hlavně programy automatické, u kterých zadáte, co chcete dělat a případně hmotnost pokrmu. Mikrovlnka sama pak vybere výkon a dobu ohřevu, aby byl výsledek co nejlepší.

Výkon grilu a mikrovlnný výkon – Stejně jako u každého spotřebiče, i u mikrovlnné trouby je důležitý výkon. U monofunkčních mikrovlnek, které jen ohřívají a rozmrazují, se zaměřte na hodnotu mikrovlnného výkonu. Obvyklé jsou hodnoty v rozmezí 600-1 200 W. Čím je výkon vyšší, tím snáz a rychleji dosáhnete ohřevu nebo rozmrazení. Mikrovlnka kombinovaná s grilem by měla mít výkon aspoň 1 000 W, aby obojí „utáhla“. U ní se dívejte i na grilovací výkon. U multifunkčních mikrovlnek je pak ideální výkon 2 000 W a víc.

A pokud chcete šetřit, zajímejte se i o příkon v poměru k výkonu. Čím je příkon nižší a výkon vyšší, tím efektivněji a úsporněji mikrovlnka pracuje.