Marvel’s Avengers PS4 recenze

Gaming

7. 12. 2020

Iron Man, Kapitán Amerika, Thor, Black Widow a Hulk se opět setkávají – tentokrát ve hře, ve které si každého hrdinu užijete jak sami, tak i v multiplayeru. To zní jako slibný začátek, nicméně hra Marvel’s Avengers vyšla v září 2020 a od té doby schytává jednu kritiku za druhou. Co na nich je nebo není pravdy, čím si vás Marvel’s Avengers mohou získat a je to vůbec hra pro vás? Pojďme se na to mrknout pěkně od začátku.

Marvels Avengers hra pro Playstation a Xbox

Osudný „Den A“ aneb o co ve hře jde

Hlavní hrdinkou Marvel’s Avengers je Kamala Khanová. Právě s ní, dospívající mladou slečnou, nadšenou obdivovatelkou Avengerů a snad i nadějnou spisovatelkou posedlou kanalizačními ještěrkami, startujete herní příběh.

„Den A“, tedy den Avengerů, je vlastně festival věnovaný hlavní partě superhrdinů. Ti veřejnosti slavnostně představují novou základnu, kterou pohání nově objevená (a zatím dostatečně neprobádaná) látka – terrigen. Všechno se ale rychle zvrtne, když na město zaútočí teroristé v čele s padouchem Taskmasterem.

Útoky si vyžádají mnoho obětí včetně Kapitána Ameriky a teroristům se podaří základnu Avengerů zničit. Výbuch zasáhne mnoho přihlížejících, které terrigenová mlha promění v „nelidi“ (inhumans), kteří tak získají zvláštní schopnosti. Z celé situace lidé viní právě Avengery a ti jsou nuceni se rozpadnout. Do čela města se postaví vědec Tarleton s organizací AIM, která se „snaží napravit škody napáchané Avengery“.

O pět let později už sledujeme Kamalu, která díky výbuchu získala superschopnosti a je tedy jednou z těch, kterou ostatní označují za „nelidi“. Kromě toho je ale taky slušná hackerka, která se díky redditu, posedlostí Iron Manem a notné dávce štěstí podaří stáhnout několik souborů organizace AIM. Tak Kamala zjistí, že AIM se snaží nelidi akorát využít ve svůj prospěch a možná jsou i zodpovědni i za smrt Kapitána Ameriky (to určitě nikdo nečekal!). Roboti AIMu po Kamale začnou pátrat a její jedinou možností se zdá vyhledat Avengery a dát je znovu dohromady.

Marvel´s Avengers hra pro hezrní konzole PlayStation a Xbox

Nebojte se umřít a trochu riskovat

Den A vás zavede nejen na zábavný festival, ve kterém se poprvé setkáte s Avengery, ale celý úvod slouží jako tutorial. Vyzkoušíte si boj v kůži Thora, Iron Mana, Black Widow, Hulka i Kapitána Ameriky.

Pokud jste hustí gameři s vycvičenými neomylnými herními dovednostmi asi tak jako já, pravděpodobně vám chvilku bude trvat, než se adaptujete na schopnosti nového hrdiny a naučíte se ho ovládat. A nejspíš si část mise občas zopakujete. Nezdaru se ale určitě nemusíte bát. Zaprvé na začátku o nic nejde, zadruhé mají Marvel’s Avengers autosave.

Po úvodních zápasech dojde k výbuchu a hra vás přenese o pět let do budoucnosti. Odteď už budete hrát jen za Kamalu, dokud neobjevíte další Avengery. Než ale vůbec dojde k protažení vašich bojových svalů, čeká vás trocha zběsilého skákání po střechách a úprk před robotími hlídkami AIMu, které po vás pasou.

Musím přiznat, že plížení mi dalo trochu zabrat. Pomalé plížení a taktické schovávání, které vám může v jiných hrách dobře posloužit, mě dovedlo jen k mnohým opětovným pokusům a zadařilo se mi až ve chvíli, kdy jsem to zkusila „prostě proběhnout“. Dovedlo mě to k zamyšlení, že vývojáři zřejmě počítají se zbrklou mladou generací, která na nic nemá trpělivost.

Captain America & Hulk ve hře Marvel´s Avengers

Interaktivní film, který vás bude bavit sledovat i hrát

Děj příběhu mě brzo pohltil nejen díky obsahu, ale především svou plynulostí. Cut scén (neinteraktivních videí ve hře) je velmi málo, naopak nascriptované scény jsou součástí gameplaye a přirozeně zapadají do toku událostí, takže si připadáte jako hrdina v akčním filmu. Hra je vymazlená do neskutečných detailů a hladký přechod zvládne i v bláznivé honičce s Hulkem, kterou proloží téměř filmovými záběry a manévry.

Dobře zpracované je i herní prostředí a okolní svět. Na dechberoucí výhledy do hor, údolí či krajiny zasypané sněhem, živé město i tajemná zákoutí základny je radost pohledět a člověka to svádí k tomu, aby je prozkoumal důkladněji (ačkoli ne všude na vás opravdu něco čeká).

Mnoho hráčů, kteří si vyzkoušeli beta verzi, si často stěžovalo na nestabilní výkon a roztřesenou kameru, která byla velmi nepříjemná především během běhání a létání. Tuhle chybu ale vývojáři už stihli napravit. V nastavení si tak můžete upravit citlivost a třesoucí se kameru i rozmazané pozadí během pohybu jednoduše vypnout.

Hlavní příběh je doplněn různými vedlejšími misemi, za které kromě zkušeností a nové výzbroje můžete získat i nový skin k některému ze svých hrdinů (často za speciální misi pro konkrétního Avengera). Herní čas příběhové části se pohybuje kolem 15-20 hodin. Pokud se ale stejně jako já dostanete za 6 hodin hraní na místo, kam se profíci jako shroud dostanou za pouhé 3, počítejte s o něco delší zábavou :).

Během hlavní kampaně ale rozhodně neodemknete všechno. Od tříbení schopností, levlení a vylepšování výzbroje tu je multiplayer. Doporučuje se nejprve dohrát celý příběh, než se pustíte do multiplayeru. Hrát totiž můžete pouze za hrdiny, které v příběhu postupně odemykáte (takže na začátku máte pouze Kamalu), a navíc tam na vás čekají spoilery (a myslím, že by to byla škoda). V multiplayeru si pak zahrajete až ve 4.

Marvel’s Avengers vám budou zadávat každý týden nové speciální výzvy, takže budete mít co na práci i po dohrání příběhu. Mise v multiplayeru vám ale postupem času mohou začít splývat a možná budete mít pocit, že vám chybí různorodější bossové a nepřátelé, kteří by byli větší výzvou. Vždy si ale můžete změnit obtížnost a postupně přitvrzovat – od easy módu až po hard+.

Marvel´s Avengers pro PlayStation a Xbox

Mocné zbraně: Thorovo kladivo, Iron Manův oblek a Kamalin smrtící placák

Kamala mi připomíná Elastičku z Úžasňáků. Její schopností je, že je tak trochu gumová a její postava mě bavila asi nejvíc. Díky tomu, že může svoje tělo libovolně roztahovat a stahovat, se s ní dobře pohybuje – především při skocích na dlouhou vzdálenost, kde spoléháte na to, že se na konci zvládnete něčeho chytit.

Boj s ní opravdu stojí za to. Kdy jste naposled vyřídili nepřítele tím, že jste si prodloužili ruku a dali mu obří placák přímo do frňáku? „Velkou high five“ můžete odrovnat celou řadu nepřátel a místo střílení na dlouhou vzdálenost protivníky a létající drony prostě ťuknete prodlouženou pěstí.

Za hraní ale stojí i ostatní hrdinové. Útoky a pohyby ve hře dobře kopírují jejich komiksové a filmové předchůdce a u každé postavy se můžete těšit na jedinečnou sadu útoků a bojových kombinací.

Zatímco s Kamalou jsem se brzy sžila, zvládnout létání s Iron Manem už byl oříšek. Ovládání letu je trochu nestabilní a postava se hůře ovládá. Thor byl naopak poměrně zábavný a jakmile opravdu zkrotíte jeho kladivo, máte vyhráno. Widow vyžaduje trochu poctivější trénink, ale zkušenější hráči by s ní neměli mít problém.

Všechny Avengery si můžete vytunit (každá postava má až 50 levelů) a zlepšovat jejich schopnosti i vybavení. Každý má svůj vlastní strom schopností, které se postupně učíte podle toho, jak s postavou sbíráte zkušenosti (podobně to znáte například z Horizon: Zero Dawn).

Věděli jste, že: Ve hře najdeme kresby a předměty ústředních Avengerů, ale také mnoho těch, které odkazují i na další postavy z Marvel Universa. Existuje mnoho dohadů, ale není vyloučeno, že někteří z nich (například Doctor Strange, Black Panther nebo Captain Marvel) budou možná v budoucnu také přidáni do hry. Mezi ty potvrzené každopádně patří Hawkeye a Spider-Man, kteří se objeví exkluzivně na PS4/PS5, takže se ještě máme na co těšit!

Co se úplně nepovedlo

Jestli mi na hře něco přišlo opravdu špatné, je to menu (ve kterém naštěstí tolik času nestrávíte). Špatně se mi v něm orientovalo a animace mi nepřišly úplně příjemné. Mimochodem, hra má sice super české titulky v příběhu, ale překlady v menu na některých místech nejsou úplně dotažené.

Také je velká škoda, že různé součásti výzbroje, které ve hře cestou posbíráte, se na vás nijak neprojeví. Ať nosíte obyčejné, vzácné nebo maximálně vyupgradované „brnění“, ve hře nic z toho není vidět. Pokud chcete svého Avengera vizuálně změnit, musíte ho obléknout do nového skinu. Tady ale přichází další háček.

Pokud toužíte po konkrétním skinu, možná si budete muset připlatit. Za samotné hraní se vám jich totiž povede získat jen několik. Útěchou je, že nejde o žádné pay-to-win. Skiny kromě toho, že jinak vypadáte, žádné vlastnosti nemají.

Dalším mínusem je dlouhé načítání (minimálně na mém PS4). Při loadování hry se vám na obrazovce sice ukazují tipy pro souboje a ovládání postav, což oceníte především na začátku, ale jinak si za celou dobu pomalu zvládnete uvařit kafe. Několikrát. Pokud jste dlouho zaseklí na jednom místě, zdlouhavé načítání pokaždé, když umřete, je už docela otrava, kterou netrpělivé nátury úplně nemusí zvládnout.

Finální verdikt

Marvel’s Avengers jsou příjemná oddechovka, která potěší spoustou drobných detailů a propracovaným příběhem, který hladce plyne – často si opravdu přijdete jak ve filmu. Na své si přijdou i méně zkušení hráči, kteří si na nižší obtížnosti budou víc užívat příběhu spíš než hledání komiksů a loot boxů po nejtemnějších vedlejších uličkách.

V neposlední řadě jsou Marvel’s Avengers jasnou volbou pro fanoušky Avengerů, na které ve hře čeká spousta skrytých významů a dalších easter eggs, a hráče, kteří ocení dobrou grafiku a pěkné scenérie.

Klady

  • Poutavý interaktivní příběh, který krásně navazuje na hru
  • Možnost hrát za 6 různých postav, takže se vám hra jen tak neokouká
  • Úchvatně zpracovaná krajina a herní prostředí
  • Zajímavé souboje a různé bojové schopnosti postav

Zápory

  • Dlouhé načítání
  • Nepřehledné menu
  • Multiplayer začne být časem repetitivní

Kde hru pořídíte:

Marvel’s Avengers pro PS4

Marvel’s Avengers pro Xbox One