Kuchyňský robot: Jak vybrat ten pravý?

Elektronika

5. 1. 2022

Když jednou propadnete lásce k vaření, začnete se zajímat o jednotlivé kuchyňské pomocníky. Začnete u ručního šlehače, od kterého není daleko k tyčovému mixéru. Pak zjistíte, že k domácí přípravě jídla nutně potřebujete multifunkčního kuchyňského robota, který zastane práci několika strojů.

Nejlepší kuchyňský robot

Kuchyňský robot a jeho historie

První elektrický mixér se narodil v roce 1908 v Americe. Sestavil jej inženýr Herbert Johnson, který prý pozoroval pekaře při tom, jak museli ručně šlehat těsto. A tak ho napadlo, že by jim díky elektromotoru, který bude šlehat těsto za ně, dost ušetřil práci i jejich ruce.

Následně zkonstruoval model H, který osídlil kuchyně lodí amerického námořnictva. A pak se konečně Herbert rozhodl, že vyrobí robota i pro domácnosti. První testovací kousky prý muži z vedení společnosti donesli svým manželkám, aby je podrobily „zátěžovým testům“. Jedna z nich se vyjádřila, že je mixér ta nejlepší kuchyňská záchrana (kitchen aid), se kterou se kdy setkala. A právě po této historce se mixér a celá společnost pojmenovala KitchenAid.

Kuchyňský robot KitchenAid však nejvíce zpopularizoval až model G, který ovládl Ameriku – za první 3 roky se prodalo 20 000 kusů. V roce 1936 navrhl designer Egmont Arens nový design celého robota, který se do dnešní doby téměř nezměnil. Pojmenoval jej robot Artisan. Říká se o něm, že je nezničitelný a vydrží celé generace. A není se čemu divit, tělo robota je kovové a opravdu velmi kvalitní. Počítejte však s vyšší pořizovací cenou. Ta za originální  KitchenAid začíná na 12 990 Kč.

Nejlepší kuchyňský robot

Kuchyňský robot, ruční šlehač, tyčový mixér? Kdo se v tom má vyznat?

Do sekce kuchyňských robotů můžeme zařadit i další přístroje, které usnadní přípravu jídla:

Základní tyčový mixér (sekáček, chopper) – seká zeleninu, umixuje pesto, rozmixuje zeleninovou polévku a nadrtí oříšky. Ideální dárek pro potomka, který se právě odstěhoval do prvního bytu.

Ruční šlehačpokud chcete vymazlenou bábovku, která se nesrazí, a zároveň se u míchání nechcete příliš nadřít, je ruční šlehač ideální volbou.

Odšťavňovačocení vyznavači zdravé kuchyně, ale i ti, kterým dělá problém sníst doporučenou denní dávku ovoce.

Kuchyňský robotzvládne vše výše zmíněné a připraví i něco navíc. A také se mu v článku budeme věnovat nejvíce.

Souboj kuchyňského robota s food procesorem

Víte, jaký je rozdíl mezi kuchyňským robotem a food procesorem?

  • Kuchyňský robot má typické výklopné rameno a vyjímatelnou nádobu, do které jsou ponořené speciální nástavce. Ty si buď koupíte spolu s kuchyňským robotem, nebo je později přikoupíte zvlášť. Najdete je v sekci příslušenství pro kuchyňské roboty.
  • Food procesory tvoří nádoba s pohyblivou osou, na kterou se nasadí daný nástavec. Naseká, nastrouhá, ale se šleháním těsta si bohužel neporadí.

Kuchyňský robot: Důležité parametry, na které se zaměřit

Zaměřte se především na výkon. Obecně platí, že čím vyšší příkon, tím vyšší výkon – kuchyňský robot pak pracuje bez přehřátí delší dobu a zvládne i náročnější úkony. S vyšším příkonem stoupá ale i cena. Proto si ujasněte, kolik jste ochotní investovat. Levnější kuchyňské roboty mají příkon okolo 500 W, ale je lepší se poohlédnout po robotech s příkonem minimálně 1000 W a výš. Takový model vám umele i kvalitní maso na tatarák.

Středový nebo planetární systém míchání?

Není totiž míchání jako míchání.

  • Středový styl míchání je ten klasický – hnětačka rotuje okolo své osy.
  • Planetární styl míchání – hnětačka rotuje kolem své osy, ale zároveň opisuje i kruh podél celé nádoby. Suroviny se dokonale promísí i po obvodu mísy.

Nejlepší kuchyňský robot

Nezapomeňte na materiál a design, který se vám bude líbit

Kvalitní materiál zaručí delší trvanlivost. Kombinace nerezu a kovu bývá sázka na jistotu. Za celokovového kuchyňského robota si sice připlatíte, ale údržba bude mnohem rychlejší. Kovový robot je také mnohem odolnější. Kovová ozubená kolečka se nikde nezadřou a neprasknou. A takový multifunkční kuchyňský robot KitchenAid udělá z obyčejné kuchyně profesionální kuchyni hodnou na ocenění Michelinskou hvězdou.

Dobře si rozmyslete, kam robota umístíte – je to jeden z těch rozměrnějších kuchyňských pomocníků. Proto se předem připravte na to, že jej asi do žádné skříňky nedáte. Výrobci to ví, a tak se ze svých kuchyňských robotů snaží udělat jedno z uměleckých děl hodných galerie Louvre. A kupodivu se jim to opravdu daří. Třeba takový KitchenAid anebo kuchyňský robot Eta se stanou ozdobou vaší kuchyně.

Nezapomeňte se zaměřit na objem nádoby, pokud se chystáte zadělávat chleba pro čtyřčlennou rodinu, vybírejte kuchyňský robot minimálně s objemem mísy 4 litry.

Příslušenství kuchyňského robota

Míchací metlu a nádobu dostanete ke každému robotovi. Časem ale zjistíte, že se hodí mlýnek na maso, nebo třeba speciální nástavce na výrobu těstovin. Před koupí si tak promyslete, které nástavce využijete a zohledněte to při výběru. Za větší výbavu si sice připlatíte, ale nebudete pak muset řešit, kde seženete další speciální nástavce na váš typ kuchyňského robota.

Kuchyňský robot Bosch vám připraví fresh z pomeranče, umele maso na hamburger a samozřejmě připraví těsto třeba na pizzu.

Nejprodávanější kuchyňský robot

Sencor STM 6350WH je naším nejprodávanějším kuchyňským robotem. Má celokovové tělo, výkonný 1000 W motor a disponuje planetárním mícháním. Kromě 4,5litrové mísy a 3 nástavců na šlehání dostanete také mlýnek na maso, formičku na cukrovinky a také nástavec na přípravu klobás.