Který chytrý vysavač si pořídit a proč?

Který chytrý vysavač si pořídit a proč?

  • 25. 09. 2020

Čím vším vám chytrý vysavač usnadní úklid a péči o domácnost? A podle čeho si vybrat ten, který pro vás bude opravdu nejlepší? Poradíme vám.

Jak vybrat chytrý vysavač + tipy na 10 nejlepších modelů

Podle průzkumů patří domácí práce mezi top tři příčiny hádek se svou lepší polovičkou. Kamenem úrazu bývá vytírání, mytí nádobí a… luxování. Taky dáváte přednost domácnosti, ve které to klape? Věnujte se po práci svým koníčkům a zapomeňte na odpoledne strávené s vysavačem v ruce. Pořiďte si robotický vysavač, který udělá vše za vás.

Vůbec první vysavač na světe spatřil světlo světa v roce 1860 a byl poháněn manuálně. Tehdejším snem všech pořádkumilovných lidí jistě bylo jezdit s hubicí vysavače jen tak po zemi bez nutnosti vytvářet podtlak točením za kliku. Dnes se standardy posunuly mnohem dál. Místo vysavače, který s úklidem pouze pomáhá, chceme vysavač, který všechno zvládne sám. A tak se chytrý robotický vysavač pomalu, ale jistě začíná řadit mezi běžné vybavení domácnosti. Stejně jako před několika lety mikrovlnka nebo myčka nádobí.

Kdo robotický vysavač opravdu ocení

Robotický vysavač si může pořídit naprosto každý, největší radost ale udělá všem, kteří si chtějí volný čas užít podle svého gusta, tedy pravděpodobně jakkoli jinak než úklidem.

Úplně v pohodě ho totiž můžete zapnout a nechat ho samostatně pracovat, on si poradí. Nemusíte se bát, že by nepoctivě a lenivě vynechával rohy, nedokázal rozpoznat překážky a zapomněl na místo pod nábytkem. Pořádný klasický úklid sice úplně nenahradí, určitě vám ale zpříjemní období mezi velikonočním a vánočním úklidem. Obzvlášť ho oceníte, pokud žijete v prašném prostředí a často větráte nebo máte domácí mazlíčky.

TIP: Další skupinou, jež robotický vysavač jistě ocení, jsou senioři, kteří už nemají tolik sil na úklid nebo jim v něm brání omezená hybnost. Potěšit babičku a dědečka ještě nebylo takhle snadné.

Co od robotického vysavače můžete očekávat?

Kromě toho, že prodlouží čas mezi dvěma většími úklidy až na měsíc nebo dva (dobře, s intervalem Velikonoce-Vánoce jsme si dělali tak trochu legraci), udrží váš domov ve větší čistotě. K tomu, abyste se chopili klasického vysavače a mopu, vás tedy nepřivedou ostudné hromádky prachu v rozích nebo alergické záchvaty kašle vašich návštěv.

Když už jsme u těch alergiků, považujeme za nezbytné zmínit existenci HEPA filtrů v některých modelech robotických vysavačů, které snižují prašnost vnitřního prostředí a ruku v ruce s tím jde i méně alergenů a mikrobů.

TIP: Patří do vaší smečky i pes nebo kočka, ze kterých v jednom kuse padají chlupy? S chytrým vysavačem si oddychnete. Od srsti obalené ponožky nebo pantofle se stanou minulostí!

Jak si vybrat ten nejlepší robotický vysavač?

Trh je dnes nabitý robotickými vysavači všech kategorií. Ty se základními funkcemi nemusí uspokojit každého, na druhou stranu ne každý potřebuje spoustu funkcí, za které by zbytečně platil. Nejlepší robotický vysavač je tedy ten, který si vyberete podle následujících parametrů.

  1. Rozpočet – Cena hraje velkou roli. Výše vašeho rozpočtu se totiž odrazí na funkcích, které vám přístroj nabídne. Vysavač se dá pořídit za pár stovek, ale i za 20 tisíc korun.
  2. Standardní a nadstandardní funkce – Abyste měli z robotického vysavače opravdu užitek, neměly by mu chybět rotační kartáče, které metou nečistoty do sacího otvoru a tím nahrazují nižší výkon. Oceníte je hlavně tehdy, když se potřebujete průběžně zbavovat zvířecích chlupů. Navíc si můžete vybrat, jestli se bude váš vysavač sám dobíjet a dokovat, abyste ho nehledali vybitý po celém bytě. Užitečná je také funkce paměti. Váš vysavač si může pamatovat, kde s úklidem skončil a kde má pokračovat. Mezi další oblíbené funkce patří senzor pro detekci nečistot, možnost dálkového ovládání, vytírání nebo UV lampa, která si poradí i s těmi nejtitěrnějšími mikroby.
  3. Povrch a orientace v prostoru – Máte v domácnosti jen tvrdé podlahy nebo koberec s chlupem do 1 cm? Pak si s tímto parametrem nemusíte lámat hlavu. Obezřetnější musíte být, když máte vyšší prahy a huňatější koberce, máte na okrajích koberců třásně nebo máte černé podlahy. Ty totiž vysavač obvykle vyhodnotí jako propast, a tím pádem na tato místa nejede. Orientaci v prostoru zase umožňují senzory, kamery, lasery nebo speciální algoritmy. U některých modelů sami vytvoříte virtuální zábrany tam, kam vysavač nebudete chtít pustit – jak jinak než pomocí aplikace v mobilu. Kromě toho se zaměřte i na rozměry vstavače a spolu s tím také na výšku nábytku a jeho rozmístění.
  4. Filtrace – Nejoblíbenější filtrace u robotických vysavačů je jednoznačně HEPA filtr. I ten slabší vychytá většinu nečistot, ten silnější vás pak naprosto uchvátí. Filtr poslouží hlavně v domácnosti s alergiky a zvířaty. Aby neztratil svou funkci, je vhodné ho 1x za 3 až 6 měsíců vyměnit.
  5. Dobíjení – Čím vyšší nabízí vysavač kapacitu baterie, tím větší plochu na jedno dobití uklidí. S dobíjením se zajímejte i o samostatné navrácení robota do dokovací stanice, aby se nezastavil uprostřed místnosti ve chvíli, kdy mu dojde energie.
  6.  Kapacita – Čím větší kapacita, tím lépe. Nádobku s odpadem nebudete muset vynášet tak často jako u vysavačů s menší kapacitou. Mimochodem, součástí některých dokovacích stanic je „koš“, do kterého vysavač nádobku vysype. Vy si pak budete dělat starosti o to méně!
  7. Hlučnost – Chcete-li robotický vysavač nechávat zapnutý i v době, kdy jste doma, měl by být tento parametr rozhodující. Hlučnost těch nejtišších chytrých vysavačů se pohybuje kolem 50 dB, ale většina z nich se blíží k 60 dB. To je srovnatelné například s ručním mixérem.

Vybrali jsme pro vás