Klasické mobily pro seniory Zobrazit popis

Při výběru telefonu pro seniory myslete hlavně na omezení, s nimiž dotyčný žije. Vidí špatně? Nemá příliš citu v prstech? Nebo má prsty silnější, a proto potřebuje větší rozestupy mezi tlačítky? Zaměřte se také na velikost a rozlišení displeje, jeho jas a čitelnost textu. Starší lidé pak zaručeně ocení i lehčí telefony, které se jim budou dobře držet v rukách.

Produkty

Telefon pro seniora? Tlačítka jsou dobrá volba!

Klasickým telefonům s tlačítky ani náhodou neodzvonilo. Mladší generace sice dávají přednost chytrým mobilům s promyšlenými operačními systémy, možností využívat i náročné aplikace a jednoduše všechno ovládat dotykem, senioři to ale vidí jinak.

Na co si dát pozor při výběru telefonu pro seniory

Pokud telefon nevybíráte pro sebe, měli byste se aspoň dokázat vcítit do člověka, který ho bude nakonec ovládat. Jde hlavně o to, jak dobře nebo špatně vidí, jakou citlivost má v prstech nebo jak velké má ruce. Od toho můžete volit velikost tlačítek a rozestupů mezi nimi. Mohutnější mužské prsty by si například nemusely rozumět s tlačítky, mezi nimiž jsou jen nepatrné mezery.

Mobil pro seniora: Zaměřte se na displej

Druhým důležitým parametrem je displej, konkrétně jeho rozlišení, jas, velikost a čitelnost textu. Vždy se zajímejte o maximální velikost písma a o maximální hodnotu jasu. Zároveň myslete na to, že čím větší rozlišení bude displej mít, tím snáz na něm půjde cokoli přečíst. Nevybírejte si telefon s velkým displejem, který má jen malé rozlišení.

Co se úhlopříčky týče, pohybuje se u mobilu pro seniora od 1,"7" do 2,8". Zlatý střed je proto „2 a kousek“, jako třeba u modelu MyPhone Halo C Senior.

S operačním systémem, nebo bez?

Většina lidí už si dnes neumí představit telefon bez operačního systému (ať už je to mobil s Androidem, nebo iPhone s iOS), díky němuž využíváme nejrůznější aplikace. Takové telefony ale bývají mnohem jednodušší na ovládání, a proto můžou seniorům vyhovovat. Na druhou stranu – pokud si s vámi bude chtít babička napsat nebo zavolat přes Whatsapp, bude si muset na operační systém zvyknout.

A co výdrž baterie?

Už jste si někdy zapomněli dát nabít mobil a při následném odchodu z domu vás to vyděsilo? Senioři bohužel zapomínají častěji a mít s sebou nenabitý telefon pro ně může být nepříjemné.

Při výběru se dívejte na kapacitu baterie udávanou v mAh, která má vliv na výdrž. Čím větší kapacita, tím lépe. Zároveň platí, že baterie v telefonu by měla mít kapacitu aspoň 700 mAh.

Na celkové výdrži se pak podepisuje ještě výkon konkrétního mobilu. Telefony pro seniory ale příliš výkonné nebývají, takže pokud baterie definitivně nevypoví službu, měla by vydržet i několik dní.

Další funkce telefonů pro seniory

Co ještě by měl telefon pro babičky a dědečky umět? Radost jim určitě udělá rádio nebo budík, kalkulačka, kalendář, přehrávač médií (nejen MP3, ale i videosouborů) a Bluetooth pro případ, že budete chtít s dotyčným jednoduše sdílet soubory. Rozhodně by měl mít možnost přístupu k internetu a chybu neuděláte ani s SOS lokátorem, díky němuž senior odešle svou polohu na předem zvolené číslo formou SMS. Při náhlé nevolnosti to může být život zachraňující funkce.

Aligator nebo Evolveo: Lídři mezi mobilními telefony pro seniory

Asi nejznámější značkou (i díky nevyžádané reklamě v přímém přenosu od prezidenta Zemana) jsou mobilní telefony Aligator. Poměrně slušný výběr nabízí i značka Evolveo. Mobilní telefon pro seniory pak najdete třeba i v nabídce značek Alcatel, Cpa nebo Maxcom.