Kena: Bridge of Spirits konečně dorazila na PS5

Kena: Bridge of Spirits konečně dorazila na PS5

Dny se krátí, teploty klesají… Ten pravý čas na to sáhnout po nové hře na PlayStation 5! Kena se naštěstí rozhodla nás už příliš dlouho nenapínat a od 21. září si ji můžete i vy zahrát na svém PlayStationu, pro vás jsme ji testovali klasicky na PS5. Tak si držte klobouky, jdeme na to!

Akční adventura Kena: Bridge of Spirits mě uchvátila už svým trailerem a od té doby jsem se nemohla dočkat, až ji vývojáři pustí do světa. Zcela upřímně: všechno, na co hra lákala, skutečně dostanete. Scenérie, u kterých by chtěl meditovat každý, zajímavý svět i příběh a především jedny z nejroztomilejších parťáků a side-kicků vůbec – Rotů.

Staňte se postrachem zlých duchů a navraťte lesu rovnováhu

Svět Keny je skutečně nádherný. Lokace jsou zcela fiktivní, inspiraci pro jejich stvoření ale prý tvůrci čerpali z krajiny Japonska a Bali. Ve hře vás obklopí doslova magická příroda roztodivného lesa plného vodopádů, čarovných květin, tajných chrámů, jeskyň i domů na stromech. Až se ale dosyta vynadíváte, zjistíte, že nic není tak růžové, jak se na první pohled zdá.

Začátek se vám může zdát trochu pomalý a chvilku vám bude trvat, než se ve hře zorientujete. Tak to bude ale pokračovat po celou dobu – hra vás totiž na všechno nechá přijít sama. Samotný název Kena: Bridge of Spirits je velmi trefný. Kena je totiž „spirit guide“, člověk, který pomáhá duším zemřelých vyřešit jejich traumata či nedořešené záležitosti, aby mohly dojít klidu. S Kenou se budete vydávat po stopách ztracených či zbloudilých duší a hledat předměty, které vám je pomohou polapit a upokojit. Toto pro někoho možná těžké téma je podle mě velmi dobře zpracováno a výsledkem je příjemně odsýpající příběh, kterým projdete se stejným zapálením, jako když tzv. „binge watchnete“ (zkouknete na jeden zátah) svůj oblíbený seriál.

Vaše cesta ale rozhodně nebude jednoduchá. Jistý maskovaný „duch“ způsobuje silné znečištění lesa, který pod jeho tíhou začne upadat a hnít. Vaším úkolem bude toto znečištění odstranit a v lese opět nastolit původní rovnováhu. Kromě znečištění si tu budete muset poradit také s velkým množstvím smrtelně nebezpečných nepřátel, kteří vám práci budou jen ztěžovat. A aby toho nebylo málo, hra pro vás má nachystané hádanky a rébusy, při kterých vás nebude vodit za ručičku, takže se občas pěkně zapotíte.

Roti!

Naštěstí na to ale nebudete úplně sami. Hned na začátku se k vám přidá první kamarád – drobné stvoření, které v angličtině nazývají „Rot“. Roti jsou neuvěřitelně kouzelní a kromě toho, že je při každém kroku máte neustále za patami, brzy zjistíte, že dokážou mnohem víc než jen tvářit se nevinně a roztomile.

Při svém putování lesem budete postupně objevovat další ultra roztomilé Roty, se kterými se můžete pomazlit a kupovat jim nové čepičky, které objevíte při průzkumu (a pak je svým Rotům pořídíte v kloboučnictví za nasbíranou energii). Tuhle péči vám brzy vrátí a kromě plnění různých úkolů a výzev vám pomohou manipulovat s okolním prostředím a dokonce se za vás postaví i v boji.

Kena: Bridge of Spirits – recenze na PS5

Bojové schopnosti: Kena má několik es v rukávu

Kena má svou spirituální hůl, která slouží i jako luk. Při jeho napínání i střílení cítíte i slyšíte přímo z ovladače DualSense, jak se vám pod prsty napíná a drnčí tětiva. A pokud vám zrovna dojde energie na šípy, protivníky dobře zlikvidujete tím, že je holí prostě majznete po hlavě. Vedle toho máte ještě energetický štít/pole, který dobře využijete v sebeobraně, a později ve hře získáte ještě bomby. Tím nejlepším jsou ale speciální útoky a schopnosti, se kterými vám pomůže vaše nezdolná partička Rotů. Rotové jsou ale tak trošku srabíci, takže pokud chcete, aby vám v souboji kryli záda, musíte se nejprve trochu předvést sami a dodat jim kuráž.

Na začátku budete mít na výběr ze tří obtížností. Ty v podstatě určují, jak moc budou vaši nepřátelé odolní. Pokud se chcete spíš držet příběhu a prozkoumávání okolí, s klidným srdcem si nechte nejlehčí obtížnost.

Jestli jste se ale těšili na promakané souboje s nekončícím množstvím chvatů a neunavitelnou sérií komb, asi vás zklamu. Les se s vámi rozhodně mazlit nebude, oslnivými bojovými technikami ale Kena úplně nevyniká. Budete se tak muset spokojit s omezeným množstvím pohybů a úderů. Nepřišlo mi, že by tu sehrálo nějakou zásadní roli vrnění ovladače DualSense, a je vidět, že se jedná skutečně spíše o příběhovku, kde jsou bitky na vedlejší koleji (ačkoli i v Keně vás kromě drobných nepřátel potrápí i řada náročnějších protivníků).

Někteří mohou namítat, že je souboje po chvilce přestanou bavit – a pravděpodobně budou mít pravdu. Já jsem si ale zcela upřímně takhle hru užila mnohem víc a žádná repetitivnost úderů mě vůbec netrápila. Spíš jsem se snažila nepřátel zbavit co nejrychleji, abych mohla zase šmejdit po lese. Tady to ale bude spíš o vašem gustu.  Malých i velkých protivníků vás ale čeká celá řada a minimálně na jejich vykreslení a hrozivém vzezření se grafici rozhodně vyřádili.

Spirituálním lukem to nekončí. Jak je na tom strom schopností?

Žádný dlouhý pavouk, ke kterému potřebujete kilometrový návod. Strom schopností  vám nabídne rozšíření několika základních abilit a bojových chvatů jak Keny, tak i Rotů. A dokonce vám v menu nabídne i malou ukázku toho, jak fungují v praxi. Díky tomu hned máte jasnější představu, do kterých z nich se pustit jako první.

Za svůj výkon a porážení nepřátel nasbíráte body karmy, které pak v nabídce stromu schopností směníte za odemknutí nových vychytávek. Vedle toho se tu můžete mrknout na mapu a povzdechnout si, kam jste to zase zabloudili nebo kde je váš aktuální cíl. Na mapě najdete i checklist, který vám po celou dobu plnění aktuální sekce bude neúprosně připomínat, kolika Rotů, začarovaných truhel s pokladem nebo novými doplňky pro Roty jste si zase ani nevšimli.

Kromě toho budete ve hře vybaveni ještě speciální spirituální maskou, která vám v okolí pomůže odhalit věci, které by očím běžných smrtelníků zůstaly skryté. Ve hře je také možnost teleportu – tu jsem ale popravdě nevyužila a radši běžela po svých.

Kena: Bridge of Spirits – recenze na PS5

Nikdo není dokonalý. Ani Kena

Kena: Bridge of Spirits je nádherná a příběh příjemně odsýpá, zcela plynulý průběh bez občasného zaškobrtnutí se ale mi vyhnul. Žádná hra, natož brzy po vydání, není dokonalá (Cyberpunk by mohl vyprávět), a i Kena už se dočkala patchů , které odstranily první bugy.

Některé glitche byly zásadní pro pokračování ve hře (jednou jsem třeba spadla na kameny uprostřed vodopádu, kam jsem se evidentně nikdy dostat neměla, a po mnoha pokusech odsouzených k záhubě jsem musela nahrát předchozí save). Jiných si sice všimnete, ale váš průchod hrou či splnění úkolu příliš neovlivní (například při použití hejna Rotů k odstraňování zlých nečistot z lesa se mi většinou cukala obrazovka).

Na výsledném herním zážitku se u mě ale nic z výše uvedeného nepodepsalo. Kena vás zkrátka chytne a nepustí, takže jí pár chybiček odpustíte. A věřím, že časem se s nimi vypořádá. Při zpětném ohlédnutí ale musím o to více ocenit hry, jako byli například Marvel‘s Avengers, které běžely hladce a bezproblémově (a to jsme je tenkrát testovali ještě na PS4!).

Ještě doplním, že u Keny máte klasicky na výběr mód pro svižnější výkon s 60 FPS a druhý s 30 FPS, ve kterém si vychutnáte každý odlesk vody na hladině. Mnoho podrobnějších nastavení ale nečekejte (možná je to ale nakonec dobře – alespoň strávíte více času skutečným hraním, než nastavováním preferencí).

Závěrečné shrnutí

Pouze příběh Keny vám zabere přibližně 9-10 hodin, se vším všudy si vyhraďte zhruba 12-16 hodin. Záleží na tom, jestli vás zajímá jen příběhová linka, nebo chcete prozkoumat každý lísteček v lese, objevit všechny schované Roty či duše (spirits) a získat všechny čepičky a trofeje. Tak či tak s Kenou snadno strávíte celý víkend.

Výsledkem je příjemná hra, která podle mě má co nabídnout i při opakovaném hraní. Část hráčů se může pilovat v soubojích a probojovat se až do nejtěžší obtížnosti Master Spirit Guide módu, jiní budou objevovat tajné skrýše, místa a výzvy, které při přechozím hraní možná přešli. Nebo si jen projdete příběh stejně jako byste si znovu pouštěli oblíbený film, ve kterém vždy najdete něco nového.

Klady

 • Cut scény vypadají jako animovaný film
 • Roti!
 • Poutavý, originální příběh bez slabých míst
 • Vyladěný soundtrack hře dodává tu pravou atmosféru
 • Zápory

  • Průchod hry není vždy zcela plynulý
  • Pro některé hráče nemusí být souboje dostatečnou výzvou
  • Hra zatím nemá češtinu

  Kde hru Kena: Bridge of Spirits pořídíte:

  Kena: Bridge of Spirits je momentálně dostupná pouze v digitální verzi na konzolích PlayStation 4 a 5 a na PC. Fyzickou verzi hry si na našich stránkách budete moci zakoupit v listopadu 2021.

  Další hry, které by vás mohly bavit:

  Ratchet & Clank: Rift Apart

  Sackboy: A Big Adventure

  Subnautica: Below Zero