Jak zabezpečit chatu na zimu? Pomohou chytré zásuvky i Wi-Fi kamera

5. 11. 2020

Poradíme vám, jak pomocí chytrých zásuvek nebo Wi-Fi kamer zabezpečit chatu nebo chalupu před zloději.

úvodní (8)

Každý rok v Česku zloději vykradou na 2 000 chat a chalup a v 80 % případů zloději vyváznou. Smutná čísla, která jen podtrhují to, co všichni zkušení chalupáři dávno vědí. Není radno se spoléhat jen na policii a všímavost sousedů, lepší je pro bezpečnost své chaty udělat maximum. Čtěte dál, poradíme vám pár šikovných zlepšováků.

Volné pole působnosti mají zloději na podzim a v zimě. V rekreačních oblastech je vylidněno a nehrozí, že by je při kradení někdo načapal nebo zavolal policii. Když se pak majitelé se začátkem sezony na chatu vrátí a něco chybí, škodu často ani nenahlásí. Nevěří, že to má cenu. Vykradených chat je tak ročně mnohem víc, než uvádějí policejní statistiky.

Policisté se shodují, že vykradači si spíš vyberou takovou chatu, do které se dá snadno vloupat. Stejně tak jsou pro ně lákavé také ty, kde očividně už dlouho nikdo nebyl. Dobře zabezpečené a dlouhodobě obydlené chaty naopak zlodějům často za návštěvu nestojí.

Rozhodně stojí za to dodržovat všechna tradiční bezpečnostní opatření. V 21. století vám zároveň pomůže ochránit majetek i chytrá elektronika. Možná vás to překvapí, ale vůbec nemusí jít o žádné závratné částky.

S Wi-Fi kamerou víte, co se děje, a usvědčíte případné zločince

Nepotřebujete odborného technika, abyste si do chaty zvládli nainstalovat bezpečnostní kameru. A nemusí vás to dokonce ani stát žádné závratné částky. Slušnou venkovní IP kameru, odolnou vůči nepřízni počasí, pořídíte plus minus za 2 500 Kč. Kamery určené do interiérů bývají ještě o pár stovek levnější.

Když máte IP kameru připojenou přes internet, kdykoli se na počítači i na mobilu podíváte, jestli na chatě zrovna prší nebo jestli má cenu o víkendu vyrazit na běžky.Zároveň vám přitom její detektor pohybu a další elektronická čidla chatu hlídají ve dne i v noci.

Chytrá zásuvka je nástavec do obyčejné zásuvky, který propojíte přes internet se svým mobilem. Všechno, co do chytré zásuvky zapojíte, pak můžete zapínat a vypínat podle nastaveného rozvrhu, nebo i na dálku mobilem.

Funguje to následovně. Do chytré zásuvky připojíte třeba televizi a lampu v obýváku. Jednou za čas se pak obojí třeba na hodinu zapne a náhodní kolemjdoucí si budou myslet, že jste doma. Nejspíš tak sice zmatete sousedy, zároveň ale i zloděje, kteří si právě vybírají další kořist.

Přečtěte si více o chytrých zásuvkách v našem článku Smart zásuvka: První krok k chytré domácnosti.

Nezapomeňte ani na tradiční bezpečnostní zásady

  1. Odvezte všechno, co má cenu – Zloděje zajímá hlavně to, co se dá snadno odvézt a prodat v nejbližším bazaru. To znamená především elektroniku, zahradní techniku, kola a další sportovní vybavení.
  2. Investujte do bezpečnostních dveří a okenic – Vypáčit nebo přeříznout obyčejný visací zámek na dveřích zabere i tomu nejméně šikovnému zločinci pár vteřin. Stejně tak vysklít a otevřít okno, které nechrání okenice na petlici nebo mříže.
  3. Ukliďte si před chatou – Zapomenuté nářadí, kovové trubky, žebřík a další harampádí kolem chalupy nezvaným hostům snadno poslouží k vysklení okenní tabulky nebo vypáčení dveří.
  4. Čas od času přijeďte aspoň na otočku – Efekt svícení pomocí chytrých zásuvek ještě znásobíte, když bude zároveň uklizená příjezdová cesta, odhrabaný sníh, atd.