Jak vyzrát na přehřívání notebooku: Pomůže chladicí podložka i méně prachu v místnosti

Elektronika

19. 8. 2021

Vysoký výkon a menší rozměry notebooku si občas vyberou svou daň nechtěným přehříváním. Znáte to, rozjedete na notebooku složitou hru, jste v závěrečném boss fightu a notebook začne „vařit“. Nebo si chcete upravit fotky, sestříhat video a notebook se místo plynulé práce začne sekat, zahřívá se až máte pocit, že exploduje, a nakonec se vypne.

Jak zabránit přehřívání notebooku

Notebook se přehřívá a vypíná se

Pokud používáte notebook na čtení zpráv na internetu, vyřizování mailů a občasné sledování filmů, nemáte se čeho bát. S takovými nenáročnými úkony většinou nemají problém ani levnější notebooky. Potíž většinou nastává, pokud po notebooku začnete chtít náročnější operace. Vyšší výpočetní výkon totiž přirozeně spotřebuje více energie a tím notebook produkuje také větší množství tepla.

S přehříváním se proto potýkají hlavně hráči náročnějších počítačových her. Herní notebooky jsou sice na intenzivní chod dobře připravené, mají výkonný procesor a adekvátní chlazení, přesto se jim občasné přehřívání nevyhýbá. Během hraní totiž dostává zabrat nejen procesor ale i grafická karta, která notebook taky umí pěkně „zavařit“.

Menší rozměry notebooku navíc vždycky představují určité omezení a jejich chlazení se většinou nevyrovná herním PC sestavám. Notebook ale umí „potrápit“ i náročné grafické programy. A někdy k přehřátí stačí jen spuštění více programů najednou, sdílení souborů mezi počítači nebo stahování většího množství dat. Jakmile se vám uprostřed práce nebo hraní začne notebook zasekávat, zpomalovat nebo se rovnou bez varování vypne, měli byste zbystřit.

Jak poznáte, že se notebook přehřívá?

  • Výrazné zpomalení výkonu – prvním ukazatelem, že je něco špatně, značí výrazné zpomalení notebooku. Ne vždycky musí jít o problém s chlazením. Notebook často zpomalí z různých příčin. Můžete mít v notebooku stažený například malware, který výkon zpomaluje. V každém případě je náhlé zpomalení notebooku vždycky známkou toho, že se něco děje.
  •  Zamrzání obrazovky – pokud začne obrazovka najednou zamrzat, zasekávat se a notebook nereaguje na vaše pokyny, může být přehřátý. Zkontrolujte větráček, jestli je průchozí.
  • Vysoká teplota notebooku – větráček jede na plno a notebook je přesto výrazně horký? Dejte na to pozor. V takovou chvíli je ideální uložit si práci a ukončit všechny náročnější operace. Nechte notebook odpočnout a vychladnout. Vysoká teplota hardware poškozuje a snižuje jeho životnost.

Abyste si byli jistí, že se notebook přehřívá a zpomalování, sekání nebo vypínání nezpůsobuje například škodlivý software nebo vir, můžete si stáhnout speciální diagnostický program. Třeba program HWMonitor vám i v základní verzi ukáže vytížení jednotlivých jader procesoru, spotřebu a právě i teplotu hardwaru.

Jak zabránit přehřívání notebooku

Jak zabránit přehřívání notebooku

  • Nepracujte s notebookem na klíně – zvlášť v době pandemie, kdy se rozšířila práce z domova, jsme si zvykli s notebookem pracovat různě na pohovce, v posteli nebo v křesle. Jenže když necháte notebook třeba několik hodin na nevhodném povrchu, tak mu celkem snadno znemožníte se efektivně chladit. Položit notebook do peřin nebo ho dlouho nechat ležet na klíně proto není úplně ideální. Navíc vám rozpálený notebook může pěkně podráždit kůži.
  • Pravidelně odstraňujte prach ve větracích otvorech – poletující prach v místnost nebo třeba vířící zvířecí chlupy představují další nemesis pro správné chlazení notebooku. Jednou za čas proto zkontrolujte, jestli máte větráčky u notebooku průchozí a nedusí je nános prachu. Zkuste prach odstranit třeba vysavačem nebo si pořiďte speciální čistící spreje pro notebooky. Praktické nádobky se stlačeným vzduchem šetrně „profouknou“ větráčky a odstraní zanesený prach.
  • Nastavte si správně možnosti výkonu – většina operačních systémů vám umožní nastavit si úroveň výkonu u notebooku. I malé snížení výkonu totiž může vést k nižší spotřebě energie a tím i k menší tvorbě tepla.
  • Nespouštějte více náročných programů najednou – některé aplikace a programy jsou náročné na procesor a jeho výkon. Hry zase hodně zatěžují grafickou kartu. Zkuste svůj notebook šetřit tím, že po něm nebudete vyžadovat více složitých operací v jednu chvíli.
  • Pořiďte si chladicí podložku – chladicí podložka buď aktivně chladí pomocí externích větráků, nebo alespoň notebook vyzvedne a umožní snazší cirkulaci vzduchu a lepší vlastní chlazení. V každém případě je chladicí podložka asi nejpraktičtější pomocník při problémech s přehříváním notebooku.

Jak vybrat chladicí podložku pod notebook: S větráky, pasivní nebo svítící

Jestli už jste ve fázi, kdy je přehřívání notebooku neúnosné a nepomohly žádné jiné rady, tak nastává ideální chvíle pořídit si chladicí podložkou.  Podívejte se, jaká kritéria ovlivňují výběr nejlepší chladicí podložky pod váš notebook

Aktivní chladicí podložky s větráky

Jak už název napovídá, aktivní chladicí podložka se stará o efektivní chlazení notebooku pomocí přídavných větráčků. Podložka má zabudované většinou dva větráky, na které položíte notebook, podložku propojíte přes UBS a získáte efektivní chladicí systém. Aktivní chlazení se hodí hlavně u hraní her, kdy notebook spotřebovává opravdu hodně energie a tvoří více tepla.

Třeba chladicí podložka Yenkee YSN má dva větráčky, podsvícení a nízkou hlučnost. Takže vás nebude rušit při hraní ani při práci. Výhodou aktivních chladicích podložek je efektivnějších chlazení. Pro opravdu náročné operace nebo hraní her je ideální sáhnout právě po podložce s vlastními větráčky.

Drobnou nevýhodou je vyšší hmotnost podložky. Pokud ale podložku příliš často nepřenášíte, pak to nepředstavuje výraznější problém.
Podložky s větráčky vyjdou o fous dráž, ale i tak seženete aktivní chladicí podložky od dvou do šesti stovek. Aktivní chladicí podložky představují také další zdroj hluku. Většina z nich však nemá hlučnost nijak výraznou. Maximálně se pohybuje kolem 35 db. Nejčastěji ale narazíte na hlučnost 17–26 db, což představuje velmi slabý zvuk, který by vás neměl nijak výrazně vyrušovat.

Jak zabránit přehřívání notebooku

Pasivní chladicí podložka

Pokud potřebujete jen podložku pod notebook při práci na pohovce, nebo když chcete sledovat film třeba z postele, tak vám většinou postačí pasivní chladicí podložka. Místo toho, abyste si položili notebook do klína nebo do peřin, získáte stabilní pevnou podložku, která zajistí dostatečnou cirkulaci vzduchu kolem notebooku.

Podložka ale už nijak aktivně notebook nechladí. Velmi dobře ale zamezí přehřívání notebooku tím, že zajistí volný průchod kolem větráků.

Jelikož pasivní chladicí podložky postrádají větráčky, bývají lehčí. Hodí se proto i na častější přenášení.

Svítící chladicí podložky

Svítící chladicí podložky jsou poměrně populární, ale především pro svůj atraktivní design. Jejich funkci nebo chladicí výkon to nijak neovlivňuje. O stylové podsvícení se starají většinou LED diody. U svítící podložky jen dejte pozor na to, aby vás světlo nerušilo.

Jaké další parametry řešit při výběru chladicí podložky

  • Velikost chladicí podložky – jelikož si notebook musí na podložku a hlavně přídavné větráky dobře „sednout“, aby bylo chlazení skutečně účinné, tak si dejte pozor na velikost. Rozměry podložky jsou standardizované podle nejčastějších rozměrů notebooků. Podložka by se měla velikostně co nejvíce shodovat s notebookem. Může být klidně malinko větší, ale nikdy nevybírejte menší podložku než je váš notebook.
  • Materiál podložky – nejčastěji narazíte na podložky kovové nebo plastové. Ve zkratce – plastové jsou lehčí, ale méně odolné a mají nižší účinnost. Kovové jsou těžší, déle ale vydrží a lépe odvádí teplo, takže chlazení je díky tomu efektivnější.
  • USB porty – aktivní podložku většinou musíte s notebookem spojit kabelem právě přes USB. Některé podložky mají navíc USB portů více, takže si k podložce můžete připojit třeba myš nebo klávesnici.