Jak vyčistit pračku: Má smysl čistění pračky sodou nebo octem?

Elektronika

1. 9. 2021

Radost z nové pračky může poměrně rychle vyprchat, pokud se o ní dobře nestaráte. S každým praním se totiž v pračce usazují zbytky pracího prášku i nečistoty z prádla. Navíc se v pračce ráda drží i vlhkost, která může vytvořit plíseň. V takové pračce se sen o čistém a voňavém prádle rychle vytrácí. Připravili jsme pár tipů, jak vyčistit pračku i jak se zbavit nepříjemného zápachu a užít si dokonale čisté prádlo po každém praní.

Jak vyčistit pračku

Jak na pravidelné čištění pračky

Pokud jste si někdy všimli, že se při vyndávání prádla místo příjemné vůně vyvalí z pračky podivný až zatuchlý zápach, je nejvyšší čas pustit se do čistící rutiny. Tenhle nepříjemný odér má totiž několik příčin. Pokud perete často a nenecháváte mezi jednotlivými dávkami pračku „vydechnout“ a pořádně vyschnout, buben se snadno zapaří. Vlhké prostředí je pak živnou půdou pro tvorbu plísní.
Když se do toho ještě přidají různé usazeniny z pracích prostředků, nečistoty z prádla, vlasy nebo zvířecí chlupy ukryté v gumovém těsnění u pračky, na svěží prádlo můžete rovnou zapomenout.

Buben pračky kromě toho poškozuje také tvrdá voda, která způsobuje nepříjemný vodní kámen. A to vám k dokonale vypranému prádlu taky nepřidá.

Zanedbaná pračka nejen hůře pere, ale zároveň se zkracuje i její životnost. Co všechno se v pračce usazuje? Praní na nižší teploty je šetrnější k vašemu prádlu, ale většinou nezahubí všechny bakterie a viry, které mohou ulpít na oblečení. Buben, topné těleso a ostatní části pračky pak ohrožuje také mastnota nebo zbytky aviváže.

Všechna tahle „neviditelná špína“ navíc v pračce zarytě drží a samozřejmě se při praní dostane i na oblečení. Na první pohled není nic vidět, ale nepříjemný zápach prozradí, že prádlo není úplně čisté.

Pět kroků pro čistou pračku a svěží prádlo

  • Nechte pračku vyschnout po každém praní – jakmile vyndáte prádlo z pračky, nechte pračku dostatečně vyschnout. Právě neodpařená voda je nejčastější příčinou nepříjemného zápachu v pračce. V teplém a vlhkém prostředí se pak dobře daří plísním i bakteriím.
  • Pravidelně čistěte zásobník na prací prostředky – zdá se to jako maličkost, ale nevyčištěný zásobník na prací prášek a aviváž vás dokáže taky potrápit. Po každém praní je ideální nechat zásobník otevřený. Pokud vidíte, že jsou v něm usazeniny, vytřete vnitřek hadrem. Při větším znečištění a zaschlé špíně se nebojte celý zásobník vytáhnout a pořádně pročistit horkou vodou.
  • Nezapomeňte čistit také gumové těsnění – okraj bubnu pračky je místo, kam napadá všechno, co v pračce nemá co dělat. Je to zásobárna vlasů, zvířecích chlupů i zapomenutých kapesníků. Po každém praní proto gumové těsnění zkontrolujte a všechno z něj vyndejte. Není na škodu také těsnění otřít hadrem do sucha. Kombinace záhybů, nečistot a vlhka je totiž živnou půdou pro množení bakterií a plísní. Nechávejte dvířka pračky vždy otevřená – pračku zavírejte jen když pere. Jednoduchá poučka, která vám ušetří spoustu trápení.
  • Nechte pračku neustále větrat. Snadno tak předejte typickému „zatuchlému“ zápachu uvnitř bubnu, který se přenese i na vaše prádlo.
  • Jednou za čas vyčistěte i filtr pračky – nemusíte ho čistit pravidelně, ale nezapomínejte na něj. Alespoň párkrát do roka ho vyjměte a pořádně propláchněte horkou vodou. Filtr pračky většinou najdete za krytem na přední straně pračky. Pozor si dejte na to, že jakmile kryt otevřete, vyteče odtud trochu vody. Filtr v pračce zachytí prach, vlasy, chlupy a další nečistoty.

Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit pračku od zápachu

Stejný postup čištění pračky platí i v případě, že se chcete zbavit nepříjemného zápachu v bubnu pračky. Eliminujete ho právě tím, že po každém praní necháte dvířka otevřená. Stejně tak nechávejte vysunutý zásobník na prací prostředky.

Praní na vysoké teploty také dokáže se zápachem divy. Nemusíte každý den, ale jednou za čas vyperte pár kousků prádla na 60 °C nebo rovnou na 90 °C. Bavlněné utěrky, ložní prádlo nebo ručníky takové teploty snesou a v bubnu pračky vysoká teplota odstraní většinu bakterií, virů a plísní a eliminujete právě i nepříjemný zápach.

Můžete použít také speciální čističe pračky. V takovém případě nalijte čistič do zásobníku na prací prášek, pusťte prací program na prázdno a na vyšší teplotu (klidně na 90 °C). Chemické čističe odstraní vodní kámen, usazenou mastnotu i bakterie. Pořádně pračku vypulírují od bubnu přes topné těleso a odstraní právě i nepříjemný zápach.

Další trik, jak udržet pračku čistou, suchou a svěží je pravidelné větrání v místnosti, kde pračka stojí. Lepší cirkulace vzduchu vám totiž pomůže se snazším vysycháním pračky, lépe se odpaří po každém praní všechna voda a v suchu se nebudou tvořit nepříjemné pachy.

Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit pračku sodou

Pokud se vám nezamlouvá chemické čištění pračky, můžete vyzkoušet přírodní čištění pračky třeba jedlou sodou. Postupů, jak vyčistit pračku sodou najdete několik. Soda bývá i hlavní přísadou v různých přírodních čisticích tabletách, na které můžete narazit při čištění pračky.

Nejčastější způsob při čištění pračky sodou je použít asi dva menší šálky obyčejné jedlé sody, vložit do zásobníku na prací prášek a spustit pračku na prázdno. Vyberte ideálně nejdelší program, který vaše pračka nabízí a zvolte nejvyšší možnou teplotu (což je nejčastěji 90 °C). Jedlá soda není agresivní a neměla by poškodit ani citlivé části pračky jako je gumové těsnění.

Jak vyčistit pračku octem

Čištění pračky octem se u většiny výrobců praček nesetkává s příliš velkým pochopením. Stejně jako čištění pračky kyselinou citronovou. Ocet i kyselina citronová jsou sice v boji proti usazeninám, zbytkům pracího prášku a nečistotám velmi účinné, ale nerozumí si úplně s gumovým těsněním.

Stejně tak filtr dostane při takové agresivní náloži docela zabrat. Ani pro nerezový buben není tohle čištění úplně ideální. Ocet sice velmi účinně eliminuje nepříjemné pachy, můžete si ale takovým čištěním dokonce zkrátit životnost své pračky.

Pokud byste se do takového čištění pračky octem chtěli přeci jen pustit, pak stačí jen jednou nebo dvakrát do roka. Připravte si k tomu dva menší hrnky octa, které nalijte přímo do bubnu pračky. Pak pusťte pračku na prázdno na nejvyšší možnou teplotu a nejdelší program. Po dokončení pracího cyklu nechte pračku pořádně vyvětrat a vyschnout.

Čištění pračky tabletou do myčky

Kromě sody, octa a kyseliny citronové najdete také návody, jak vyčistit pračku tabletou do myčky. Tablety do myčky skvěle odstraňují mastnotu, poradí si se zaschlou špínou a většinou i příjemně voní. Nejsou ale určené speciálně na čištění pračky.

Pokud nechcete experimentovat a ohrozit tak nechtěně životnost své pračky, držte se raději prostředků vhodných pro čištění pračky:

  • Tekuté čističe pračky a odvápňovače – patří mezi nejdostupnější čističe pračky. Jelikož se dobře rozpouští, dokážou „promydlit“ pračku všude, a to i na hůře dostupných místech.
  • Čisticí tablety do pračky – speciální čisticí tablety určené do pračky si poradí s usazeninami, mastnotou i vodním kamenem. Často právě narazíte i na čisticí tablety na bázi sody.
  • Sypké čističe pračky – snadno se dávkují, protože jsou většinou balené jednotlivě. Obsah sáčku s čisticím práškem se vkládá většinou přímo do bubnu.

Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit pračku s horním plněním

Pro čištění pračky s horním plnění platí v podstatě stejná pravidla jako u klasické pračky s předním plněním. Maličkou nevýhodu mají pračky s předním plnění v tom, že se do některých míst hůře dostává.

Nebojte se na pomoc vzít klidně starý zubní kartáček nebo čisticí kartáč z kuchyně. Nejvíce nečistot a usazenin se drží právě v záhybech a špatně dostupných místech. Všechny nečistoty proto důkladně „prošťourejte“. Nezapomeňte ani na zásobník na prací prostředky a gumové těsnění.

Stejně jako u pračky s předním plnění dodržujte základní pravidla pro čistou pračku – nechávat otevřená dvířka, dobře větrat v místnosti, kde pračka stojí a jednou za čas vyčistit i filtr pračky.

Tip: Porozhlížíte se po nové pračce? Mrkněte se třeba na chytrou pračku, které dokáže sama dávkovat prací prášek, nastaví si dobu praní podle typu prádla a můžete ji ovládat třeba z práce přes mobil. Kombinovaná pračka se sušičkou vám zase ušetří spoustu času, protože přijdete k dokonale vypranému a suchému prádlu.