Jak vyčistit myčku nádobí: Zbavte se zápachu z myčky jednou provždy

Elektronika

1. 6. 2022

Pomáhá nám s prací, kterou chce málokdo dělat ručně. Zapínáme ji denně, někdy i vícekrát. Nechybí prakticky v žádné moderní domácnosti. Myčka nádobí si proto zaslouží pořádnou péči. Zbytky jídla, mastnota nebo vodní kámen dokážou totiž vaši myčku pořádně potrápit. Připravili jsme několik zaručených tipů, jak vyčistit myčku nádobí. Podíváme se na to, jak odstranit zápach z myčky a jak vyčistit myčku octem nebo sodou.

Jak vyčistit myčku

Zápach z myčky: Nezapomínejte čistit filtry

I když se na první pohled zdá, že se myčka při každém mytí nádobí zároveň i čistí, není to tak docela pravda. Během mytí se myčka potýká s celkem pořádnou náloží mastnoty a zbytků jídla. Ty se během mytí bohužel nevytratí. Naopak se zachytí ve filtru nebo se usadí v dalších vnitřních částech myčky.

Mastnota se částečně rozptýlí díky silnému mycímu prostředku a horké vodě. Ale zbytky jídla, které se nerozpustí se nejčastěji usadí ve filtru, gumovém těsnění nebo na vnitřní straně dvířek.

Další paseku může v myčce způsobit vodní kámen – zvlášť pokud máte doma tvrdou vodu. Pravidelně proto doplňujte také sůl do myčky. Tvrdá voda vám totiž může začít dělat neplechu při mytí nádobí – nechává bílé stopy hlavně na sklenicích. A uvnitř myčky se časem tvoří nepříjemný býlí povlak.

Vodní kámen také dokáže zanést odpad i ucpat přívod vody. V případě silného zanesení se už nevyhnete odbornějšímu zásahu instalatéra. Při správné péči a prevenci vám ale myčka bude sloužit opravdu dlouho a bez problémů.

Co způsobuje zápach v myčce:

  • Pevné nečistoty ve filtru – všechno, co se během mytí nerozpustí, zachytí filtr. Nejčastěji jde o zbytky jídla, slupky, pecky z ovoce, malé kosti a pokud máte domácí mazlíčky tak i zvířecí chlupy.
  • Neodteklá voda na dně myčky – jakmile se filtr zanese, špatně odtéká i voda. V té se pak začínají množit bakterie, které velmi rychle způsobí nepříjemný zápach.
  • Nedostatečné větrání myčky – necháváte myčku pravidelně větrat? Pokud ne, zaděláváte si na problém. Po každém mytí nechte myčku vždy důkladně „vydechnout“. Díky tomu se z horké myčky odpaří všechna pára a nezkondenzuje uvnitř.
  • Nečistoty v těsnění – malé a vlhké prostory v myčce představují ideální podmínky pro vznik plísní a množení bakterií. Nezapomínejte proto na pravidelné čištění těsnění.
  • Usazeniny v koších – jednou za čas koše na nádobí vytáhněte a dopřejte jim pořádnou sprchu.
  • Nečistoty v tryskách – pokud jdou z myčky vyndat, občas si ně vzpomeňte. I na ramenou a tryskách v myčce se totiž může usazovat mastnota a další nečistoty.

Jak vyčistit myčku

Jak často čistit filtr v myčce nádobí?  I tady platí, že čím déle budete čištění myčky odkládat, tím více práce s tím budete mít. Nemusíte celou myčku rozebírat po každém mytí.

Jakmile si ale všimnete, že nádobí není po umytí dokonale čisté nebo se objeví nepříjemný zápach z myčky, je načase se do čištění pustit z gruntu.

Abyste se do takového bodu vůbec nedostaly, ideálně čistěte filtr v myčce jednou za dva týdny. Kontrolovat filtr, jestli se v něm neusadily viditelné nečistoty, můžete po každém mytí.

Jak správně vyčistit filtr v myčce nádobí

  • Vysuňte spodní koš na nádobí – díky tomu se snadno dostanete k filtru i odtokové mřížce.
  • Vyndejte plastový filtr – každá myčka nádobí je malinko jiná. Filtr půjde buď jednoduše vyjmout, případně ho vyšroubujte.
  • Z filtru odstraňte všechny nečistoty a pořádně ho propláchněte vodou. Jemné sítko filtru vyčistěte houbičkou – případně přijdete i čisticí prostředek. Samotná voda nemusí rozpustit všechnu usazenou mastnotu.
  • Vyndejte celou odtokovou mřížku – ne každá myčka tuhle možnost nabízí. Pokud můžete, tak kovou mřížku u filtru také vyjměte a propláchněte vodou a otřete houbičkou s čisticím prostředkem.
  • Vyčištěný filtr vraťte do myčky – na tohle se opravdu nevyplatí zapomenout. Myčku bez filtru nikdy nepouštějte. Mohli byste ji poškodit.

Jak vyčistit myčku

Zkuste speciální čistič myčky: Poradí si s odolnou špínou i zápachem

Poté, co důkladně vyčistíte filtr, můžete myčku ještě „prohnat“ speciálním čističem do myčky. Ten si poradí s usazenou špínou, mastnotou i zápachem. Takový čistič používejte maximálně jednou měsíčně. Do prázdné myčky vložte celou nádobku nebo množství podle uvedeného dávkování. Zapněte na delší program a na teplotu alespoň 60°C.

Tip: Prodloužit dobu, kdy myčka po vyčištění voní jako nová, můžete také pomocí vůně do myčky.

Jak vyčistit ucpanou myčku

Pokud se vám ucpe odpadní filtr tak, že už neodtéká žádná voda, myčka se většinou vypne a dokud odpad nevyčistíte, tak s ní nehnete.

Moderní myčky mívají také speciální funkci AquaStop, díky které vám v případě poruchy nebo ucpání odpadu myčka nevytopí kuchyň. Senzor uvnitř myčky totiž sleduje hladinu vody ve sběrné nádobě. Pokud voda neodtéká, myčka přestane pracovat. 

Ucpaný odpad myčky můžete vyčistit podobně jako se čistí například ucpaný dřez nebo umyvadlo. Jen vám to zabere trošku více času. Abyste se k odpadu dostali, odstraňte z myčky spodní koš na nádobí a vyjměte filtr.

Mechanické čištění odpadu –nejdřív odstraňte viditelné usazeniny, které brání odtoku vody. Pak si vezměte na pomoc klasický zvon na čištění odpadu.

Chemické čištění odpadu – pokud zvon selže a odpad je opravdu silně zanesený, zkuste sáhnout po speciálním čističi odpadů. Na trhu jich najdete celou řadu ve formě gelu, prášku, krystalek nebo perliček. Nejčastěji se k chemickému čištění odpadů používá hydroxid sodný (louh). Seženete ho buď v čisté formě nebo smíchaný třeba se solí. Stačí jen do odpadu nalít nebo nasypat čistič a zalít horkou vodou. Tenhle chemický koktejl si pak poradí téměř se všemi typy usazenin. Rozpustí mastnotu, zbytky jídla, kousky papíru, slupky nebo zvířecí chlupy.

Tip: Při čištění odpadu hydroxidem sodným si dejte pozor na kůži, oči a sliznice. Doporučujeme při manipulaci s čističem použít ochranné rukavice. Hydroxid totiž leptá a dráždí.

Jak vyčistit myčku

Jak vyčistit myčku sodou

Pokud chcete vyčistit myčku bez chemie, můžete sáhnout po alternativních způsobech. Jedním z nich je například čištění myčky sodou.

Jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný) je stejně jako hydroxid sodný zásaditá látka, která si dokáže poradit s různými typy nečistot v domácnost. Ale na rozdíl od hydroxidu vám nezpůsobí žádné poleptání kůže ani sliznice. Jedlá soda dokáže pohlcovat nepříjemné pachy, má bělicí účinky a rozpouští mastnotu.

Na čištění myčky sodou si připravte šálek jedlé sody. Nasypte ho dospod prázdné myčky a zapněte na krátký program.  

Tip: Z jedlé sody také jednoduše vytvoříte účinnou čisticí pastu. Jednoduše smíchejte sodu s vodou. Můžete přidat i šťávu z citronu. Pak už stačí jen nanést pastu na houbičku a důkladně otřít celý vnitřek myčky.

Jak vyčistit myčku octem

Další osvědčený přírodní způsob jak vyčistit myčku je s použitím octa. Ocet si částečně poradí i s vodním kamenem.

Stejně jako použití sody, i při čištění myčky octem se nemusíte bát žádného podráždění. Ocet nalijte rovnou do zásobníku na prášek nebo tablety. Jeden až dva šálky pak použijte do prostoru myčky.

Zvolte program s vyšší teplotou a dlouhým trváním. Ocet se dostane do všech prostor v myčce, propláchne filtr, odstraní mastnotu. Dlouhý program volte proto, aby se ocet důkladně vymyl a nezanechal po sobě pro někoho typický nepříjemný pach.

Tip: Pokud se chystáte vzít úklid domácnosti opravdu z gruntu, pak se podívejte i na další praktické návody: Jak vyčistit troubu nebo Jak vyčistit pračku.