Jak vybrat televizi

29. 10. 2020

Jak vybrat televizi? Poradíme vám, jakou zvolit úhlopříčku, které parametry jsou důležité a jaké funkce jsou užitečné. Vyberte si TV přesně pro vás.

EW-úvodní-televize-jak-vybrat

Jak vybrat úhlopříčku televize aneb na velikosti záleží

První a základní parametr při výběru TV je úhlopříčka. Je celá řada způsobů, jak určit ideální velikost. Na trhu jsou pak nejrozšířenější tyto velikosti:

  • 55” (137,5 cm) je jednou z nejrozšířenějších variant na trhu a hodí se do běžně velkého obývacího pokoje (15–20 m2). Cenově se jedná o přibližně střední třídu.
  • Méně než 50” (125 cm) se hodí zejména u televizí do menších místností, jako je třeba dětský pokoj či kuchyně.
  • 65” (162,5 cm) a větší TV se řadí mezi dražší modely, které jsou ideální, pokud si chcete užít nekompromisní filmový zážitek.

Hodí se také do větších místností. Vhodnou úhlopříčku lze i vypočítat. Vezměte si vzdálenost, kterou budete sedět od TV, a vydělte si ji čísly 1,5 a 2,5. Pokud tedy například sedíte 3 metry od televize, tak by se ideální úhlopříčka měla pohybovat mezi 120 až 200 cm. V rámci dostupných velikostí byste tak měli vybírat mezi 49” a 77”. Zlatý střed je pak TV s úhlopříčkou 65”.

Technologie obrazu aneb LED, OLED a QLED

Technologie obrazu zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu barev, hloubku černé a taky podání světla a stínu. Nejrozšířenější jsou LED, QLED a OLED. Polévá vás z těch zkratek LEDový pot? Pojďme si ve stručnosti vysvětlit, jak se jednotlivé technologie liší.

LED TV

LED TV jsou v podstatě moderní variací na klasické LCD TV. Jedná se o cenově nejdostupnější přístroje. Mají dobrý jas, jsou ekologické a zejména varianta s Direct LED podsvícením nabízí velice kvalitní obraz (více detailů v sekci “Podsvícení”).

OLED TV

OLED TV platí už několik let za nejkvalitnější modely. Nevyžadují podsvícení, protože každý jednotlivý bod obrazu svítí sám o sobě. Některé body tak mohou být úplně zhasnuté, čímž lze dosáhnout dokonalé černé. OLED díky tomu nabízí perfektní podání světla a stínu a maximální hloubku černé. Jedná se o nástupce plazmových televizí a zpravidla se jedná o nejdražší modely na trhu.

QLED TV

QLED TV jsou specifickou technologií od Samsungu, známou také jako Quantum dot TV. Televizory umožňují zobrazení až 1 miliardy barev. Jednotlivé body obrazu mají vysoký jas. Díky tomu dosahují QLED televize mimořádně kvalitního podání barev.

QLED se kvalitou velmi blíží OLED displejům, ale má slabší podání černé. Na druhou stranu jsou QLED TV levnější než OLED modely se stejnou úhlopříčkou. Pro nejlepší zážitek vybírejte QLED s HDR technologií a Direct LED podsvícením.

NanoCell TV

NanoCell TV jsou specialitou ze stáje značky LG. Pokud se na TV nedíváte přímo, ale z jiného úhlu (například z boku), dochází ke zkreslení barev. Technologie NanoCell televizí tento problém řeší. Obraz má navíc kvalitní podsvícení, dobré podání černé, HDR a podporuje až 8K rozlišení.

Podsvícení – Edge LED nebo Direct LED?

Občas opomíjený parametr u TV je technologie podsvícení. Nejčastěji se setkáme s Direct LED a Edge LED. Edge LED mají diody umístěny po obvodu TV a Direct LED modely jsou podsvíceny po celé ploše panelu. Kapitola sama o sobě jsou pak OLED TV. Ty nemají žádné podsvícení, protože každý bod obrazu svítí sám o sobě.

Edge LED jsou díky tomu tenčí než Direct LED TV. Ty zase naopak nabízí rovnoměrné podsvícení celé plochy a mají tak lepší jas barvy. Direct LED v kombinaci s technologií lokálního stmívání (local dimming) nabízí mnohem lepší kontrast a podání světla než Edge LED TV.

Rozlišení obrazu TV

Důležité je také rozlišení obrazu. To určuje, jak jemný a detailní bude obraz. Při kombinaci větší televize a nízkého rozlišení se může stát, že uvidíte jednotlivé pixely (obrazové body) a film pak bude “kostičkovaný”. Vysoké rozlišení naopak nabízí velmi realistický vzhled a jemný rastr. Nejrozšířenější rozlišení u TV jsou následující:

  • 4K TV jsou aktuálně standardem na trhu. Nabízí až 4× detailnější obraz než u Full HD. Přestože v ČR zatím není televizní vysílání ve 4K, existuje spousta obsahu, který tento formát podporuje – Blu-Ray filmy, část vlastní tvorby na Netflixu nebo videohry.
  • 8K TV patří mezi absolutní špičku, co se kvality obrazu týče. Bohužel je zatím málo obsahu, které naplno využívá potenciál tohoto rozlišení.
  • Full HD bývalo donedávna nejrozšířenějším rozlišením u TV. Přehrajete na nich drtivou většinu dostupného obsahu, ale budoucností je 4K rozlišení s podporou HDR.
  • HD Ready je základní rozlišení, které se hodí zejména na příjem televizního signálu a videa či hry v nižší kvalitě. Setkáte se s ním zejména u menších a levnějších TV.

HDR TV

Pokud přemýšlíte o nové televizi s 4K rozlišením, určitě zvažte také variantu HDR TV. Co je HDR u TV? Nesouvisí to s HD rozlišením. HDR je zkratka pro High Dynamic Range. Tato technologii zajišťuje dynamický kontrast, který zlepšuje podání světlé a tmavé části obrazu a vytváří tak pestrou paletu barev.

Obnovovací frekvence TV

Obnovovací frekvence u TV, neboli rychlost snímkování, ovlivňuje zejména plynulost obrazu při rychlých scénách. To je důležité zejména pro hráče videoher a fanoušky sportovních přenosů. Pokud mezi ně patříte, volte jednoznačně TV s obnovovací frekvencí 100 Hz. Pokud sledujete převážně filmy a seriály, stačí vám levnější modely s 50 Hz. Pro nejnáročnější hráče jsou i TV s obnovovací frekvencí 120 Hz a 144 Hz. Některé modely mají dokonce frekvenci 200 Hz, ovšem ne všichni výrobci tento údaj vůbec uvádějí.

Jaký vybrat TV tuner?

U televizorů se setkáte s několika základními druhy TV tunerů:

  • DVB-T2 je nový formát pozemního vysílání, který se rozšiřuje od roku 2019.
  • DVB-S2 slouží pro příjem satelitního vysílání.
  • DVB-C2 je formát určený pro kabelovou televizi.

Televize často podporují více formátů. Vybírejte podle vašeho poskytovatele či metody připojení.
Pokud používáte set-top box, tak výběr tuneru nemusíte řešit.

Vstupy, výstupy a konektivita

Při výběru TV byste měli myslet na to, jaké konektory budete potřebovat a kolik by jich mělo být. U chytrých televizí je pak dobré myslet na bezdrátové technologie.

  • HDMI slouží například k připojení set-top boxu či herních konzolí. Vyberte si TV s dostatečným počtem HDMI konektorů, abyste je pak nemuseli přepojovat.
  • USB se u televize nejčastěji používá k připojení externího disku, myši a klávesnice (drátových nebo bezdrátových) nebo napájení Chromecastu.
  • Digitální optický výstup slouží především pro připojení moderních reproduktorů.
  • 3.5 mm jack využijete pro drátová sluchátka či PC reproduktory.
  • CI/CI+ slot, též zvaný jako “common interface”, je vhodný, pokud máte přímý příjem satelitního nebo kabelového vysílání.
  • Ethernet (RJ-45) port slouží k připojení k internetu pomocí kabelu. Hodí se u Smart TV.
  • Bluetooth rozhraní vám umožní připojit bezdrátová sluchátka, soundbar nebo myš a klávesnici.
  • Wi-Fi umožní televizi přijímat internetový signál bez kabelu. Vy tak můžete využívat různé smart funkce a aplikace.

Smart TV

Smart TV patří mezi nejoblíbenější modely, a to hlavně díky streamovacím službám. Na chytré televizi můžete sledovat třeba Netflix, HBO GO, Hulu, Amazon Prime, YouTube, Spotify či třeba O2 TV.

Oblíbená je také funkce HbbTV, hybridní vysílání známé také jako červené tlačítko, které umožňuje dostat se k dodatečnému obsahu u televizních stanic. Více detailů naleznete v článku DVB-T2, HbbTV a další.

Mezi další vychytávky chytrých TV patří Miracast a DLNA server. Obě funkce slouží k přehrávání obsahu ze smartphonu či počítače na televizi. Miracast vám umožní zrcadlit obrazovku telefonu na televizi. DLNA server je technologie, která umožňuje sdílet z PC či mobilu fotky, hudbu nebo videa. Ty pak můžete přehrát na TV, stačí když jsou všechna zařízení na jedné síti.

Android TV

Speciálním druhem chytré televize je Android TV. Ty využívají operační systém Android, stejně jako chytré telefony a tablety. Díky tomu si do nich můžete stáhnout celou řadu aplikací, které znáte z jiných zařízení s tímto operačním systémem.