Jak vybrat tablet: Které parametry sledovat a co od tabletu očekávat

Spotřebiče

7. 10. 2021

Zorientovat se v záplavě tabletů může být celkem fuška. Narazíte totiž na stovky různých modelů, které se liší jak velikostí, rozlišením displeje, tak i svou vnitřní výbavou včetně operačního systému.

Jak vybrat tablet

Od toho se pak odvíjí jeho výkon a plynulost s jakou spouští různé programy nebo hry. Chcete tablet hlavně na hraní her, čtení knih nebo sledování filmů? Potřebujete tabletem nahradit notebook a využívat ho především na práci? Poradíme, jak vybrat tablet a na co se zaměřit při rozhodování.

 iOS, Android nebo Windows: Jaký operační systém je ten pravý pro vás

První na co se určitě při výběru tabletu zaměříte je operační systém. Ovlivňuje totiž celkové uživatelské prostředí, způsob využití nebo výkon tabletu. Operační systém má také vliv na počet programů a aplikací, které si do tabletu můžete nainstalovat.

Android tablety: Dostupné, snadno přizpůsobitelné i velmi výkonné

Nejčastěji narazíte na tablety s operačním systémem Android. Jeho hlavní výhoda je velmi dobrá dostupnost. Není problém sehnat tablet s Androidem za méně než pět tisíc. Pokud jste navíc zvyklí na Android ze svého chytrého telefonu, tak pro vás práce s tabletem bude naprostá hračka. Uživatelské prostředí je prakticky totožné.

Do tabletu s Androidem si bez problému stáhnete všechny populární aplikace a hry. Snadno si také přizpůsobíte vzhled podle toho, co vám vyhovuje. Nastavíte si velikost a styl písma, barevné schéma, i vzhled a uspořádání softwarových tlačítek.

Při stahování aplikací jen mějte na paměti, že Android je poměrně otevřený operační systém a ne všechny aplikace, na které v Google Play narazíte jsou naprosto bezpečné. Některé vám mohou tablet výrazně zpomalit, protože si berou více výkonu, než by měly.

Tablety s Androidem si ale poměrně jednoduše přizpůsobíte svým potřebám a očekávání. Pokud sháníte naprosto základní tablet jen na letmé brouzdání internetem, čtení zpráv nebo vyřízení mailů, v pohodě vám postačí i ty nejlevnější modely.

Není ale problém uspokojit i náročnější uživatele, kteří chtějí na tabletu občas také pracovat, hrát hry nebo sledovat filmy ve vysokém rozlišení. Mezi nejoblíbenější výkonné tablety s Androidem patří třeba tablety Samsung, Lenovo nebo tablety Huawei. Menší nevýhodu u Android tabletů je horší dostupnost aktualizací. Záleží totiž na konkrétním výrobci, jestli aktualizaci poskytne nebo ne.

Jak vybrat tablet

Tablety s iOS: Oblíbené iPady uspokojí hlavně náročné uživatele

Po tabletu s operačním systémem Apple iOS většinou sáhnete ve chvíli, když už máte například iPhone. Propojení s ostatními Apple produkty je totiž naprosto parádní. Výsadou iPadů je také jejich parádní a spolehlivý výkon a vysoká bezpečnost.

Oproti Androidu jde ale o výrazně uzavřenější prostředí. Do iPadu si díky oficiálnímu obchodu App store snadno stáhnete množství aplikací, ale v jejich výběru nemáte tak volno ruku. Díky tomu je ale prostředí iOSu bezpečnější. Mnohem dostupnější jsou také aktualizace systému, které jsou hned po vydání prakticky okamžitě k dispozici.

Spuštění několika aplikací najednou iPad většinou nijak „nezavaří“. Stále plynule poběží na optimální výkon. Což třeba ty nejlevnější tablety s Androidem nezvládnou.

iPady mají naprosto všestranné využití. Jelikož v pohodě dokážou spustit několik programů najednou, hodí se i na práci. Bez problému rozjedou náročné grafické programy a spustí i nejnovější hry.

Jednoduché ovládání, parádní displej a rozlišení ale oceníte i ve volných chvílích, kdy si třeba chcete pustit oblíbený film nebo seriál.

V nabídce Apple tabletů najdete všechny oblíbené modely jako třeba iPad Air, iPad mini nebo iPad Pro.

Jak vybrat tablet

Windows tablety: Připojte klávesnici a získáte spolehlivého parťáka na práci

Windows tablety nejsou tak rozšířené jako tablety s Androidem nebo iPady. Tenhle operační systém najdete v tabletech určených především pro práci. Výhodou je důvěrné známé uživatelské prostředí i kompatibilita s kancelářským balíčkem Office 365.

Od toho se také odvíjí jejich vyšší pořizovací cena. Na oplátku vám ale Windows tablety nabídnou parádní výkon, velkou kapacitu vnitřní paměti a v pohodě si poradí s několika otevřenými aplikacemi současně.

Pokud k Windows tabletu připojíte externí klávesnici, bez problému jím nahradíte pracovní počítač nebo notebook. Na převážení je sice už malinko těžší a větší, ale jinak je to ideální pracovní parťák i na delší cestu. Hlavně kvůli opravdu dlouhé výdrži baterky. Tablety Microsoft Surface vydrží na jedno nabití v chodu až deset hodin. Malinkou nevýhodou je, že na oficiálním Microsoft Store nenajdete tolik aplikací a her, jako třeba na App Store nebo Google Play.

Jak vybrat tablet

Velikost tabletu: Na práci, na hry nebo na sledování filmů?

Velikost tabletu vybírejte podle toho, jestli potřebujete s tabletem hodně cestovat nebo ho pořizujete spíš jako domácího společníka na práci nebo zábavu.

Tablety s úhlopříčkou 7" nebo 8" jsou o kus větší než mobilní telefon. Takže nabízí větší komfort při užívání. Zároveň se ale snadno vlezou do jakékoli tašky. V pohodě se s nimi zabavíte při cestování vlakem nebo autobusem. Jsou lehké a ideální i jako tablety pro děti. Dobře se také drží v rukou a zároveň nabízí dostatečný výkon na všechny běžné činnosti. Zahrajete si na nich méně náročné hry, prohlédnete oblíbené internetové stránky, vyřídíte maily. Zvládnete na nich i sledovat film nebo seriál, ale počítejte s tím, že divácký zážitek nebude tak pohodlný.

Tablety o velikosti 9" a 10"  patří mezi nejoblíbenější a téměř všichni výrobci tabletů je nabízí. Proto si v této škále vybere ten svůj opravdu každý. Sice jsou tyhle tablety už malinko těžší, ale pořád se dají úplně v pohodě přenášet. Díky většímu displeji je práce na nich nebo sledování filmů už výrazně komfortnější. Ještě větší pohodlí získáte, když si k nim pořídíte praktický stojánek nebo externí klávesnici. Psaní delších textů na dotykovém displeji totiž není úplně efektivní ani pohodlné.
Stojánek vám zase dobře poslouží, když se s tabletem „vykydnete“ u filmu na gauči nebo v posteli. Ale třeba i když v kuchyni chcete vařit podle video receptu. Větší modely nabízí také výrazně vyšší výkon a spolehlivější chod. Proto jsou tyhle tablety ideální také na hraní her. Většinou v pohodě zvládnou spustit i více aplikací najednou, aniž by se nepříjemně sekaly.

Tablety větší než 11" už patří spíš mezi dražší a pořádně výkonem nabušené kousky. Na častější cestování už to s nimi není úplně ideální a pohodlné. Ale zato bez problémů zvládnou rozjet i náročnější programy. Můžete na nich upravovat fotky, stříhat videa. A také hrát nejnovější hry a naprosto pohodlně sledovat filmy díky velkému displeji a vysokému rozlišení. Když si k nim připojíte externí klávesnici, nahradí vám větší tablet spolehlivě i pracovní notebook.

Jak vybrat tablet

Operační paměť RAM a procesor: Když chcete plynulý chod bez zasekávání

Na hladký chod a plynulý provoz všech aplikací má nejvýraznější vliv procesor tabletu. Procesor zajistí, že vám tablet spolehlivě poběží, nebude se zasekávat a spustíte na něm pohodlně i více aplikací naráz.

Na jaké procesory v tabletech nejčastěji narazíte

Tablety s procesorem Qualcomm Snapdragon – patří v současnosti mezi jeden z nejrozšířenější a nejoblíbenějších typů procesorů v mobilních zařízeních. Na tenhle procesor proto často narazíte nejen v tabletech, ale i v chytrých mobilech. V tabletech většinou najdete jeho 4jádrovou nebo 8jádrovou verzi.

Čím více jader procesor má, tím rychlejší je jeho odezva a tím vyšší výkon tabletu získáte. Na běžné činnosti jako je sledování filmů, prohlížení webových stránek nebo vyřizování mailů úplně v pohodě stačí 4jádrový procesor.

Pokud ale potřebujete výkonnější stroj, na kterém chcete rozjet i nové hry, spustit náročnější aplikace třeba na úpravu fotek nebo tvorbu grafiky, sáhněte po tabletu s 8jádrovým procesorem.
Výkonný 8jádrový procesor najdete například v oblíbených tabletech s Androidem Samsung, Lenovo nebo Huawei.

Tablety s procesorem Mediatek – v současnosti velmi využívaný procesor v Android tabletech. Najdete ho i v levnějších modelech. Pokud sháníte levný tablet pro děti, tak mrkněte třeba na tablety Alcatel. Jeho 4jádrový procesor zvládne v pohodě všechny jednoduché operace. V pohodě na nich dětem pustíte pohádku nebo do nich stáhnete různé výukové aplikace. Na procesor Mediatek samozřejmě narazíte i v dražších a výkonnějších tabletech. Tam už ale většinou najdete jeho 6jádrovou nebo 8jádrovou verzi.

Procesory v tabletech iPad – společnosti Apple nenabízí úplně základní tablety, takže v jejich mašinách najdete jedině oblíbené a výkonné 6jádrové nebo 8jádrové procesory. Nejčastěji hlavně v novějších iPadech narazíte na 8jádrový procesor Apple M1. Tyhle procesory se chlubí hlavně tím, že podávají maximální výkon a zároveň u toho nespotřebují tolik energie.

Jak vybrat tablet

RAM: Nenápadná písmena, která zajistí hladký chod tabletu

Kromě procesoru se při výběru zaměřte i na kapacitu operační paměti RAM. Ta má totiž na svědomí hlavně to, s jakou plynulostí a rychlostí se budou jednotlivé aplikace, hry a programy načítat.

Kapacita RAM-ky tabletu vám prozradí, jestli si práci na tabletu užijete a nebudete řešit žádné trable s jeho sekáním nebo pomalým načítáním či bídnou odezvou při spouštění.

Čím vyšší kapacita operační paměti, tím lepší výkon od tabletu můžete očekávat. Pokud hledáte opravdu spolehlivý tablet, u kterého nestrávíte mládí než spustí vybranou aplikaci, sáhněte po tabletu s kapacitou RAM 4GB– 8 GB.

Menší tablety poslouží dobře i s 2GB nebo 3GB RAM-kou. Jejich provoz to v pohodě utáhne. A bez problému vám takový tablet poslouží jako tablet na čtení, sledování filmů a prohlížení internetových stránek.

Pokud ale potřebujete výkonnější tablet na náročnější operace, už se bez větší kapacity operační paměti těžko objedete.

Jak vybrat tablet

Rozlišení a kvalita displeje: Zdánlivá maličkost, který výrazně ovlivní uživatelský komfort

Další ze základních parametrů, na který je dobré se před výběrem mrknout je rozlišení a kvalita displeje. Pokud na tabletu strávíte pět minut denně, tak to pro vás možná nebude rozhodující.

Při delším používání, soustředěné práci, sledování filmů nebo u hraní her ale oceníte kvalitní displej s vysokým rozlišením. Nebudou vás z něj totiž tak bolet oči, užijete si práci na něm, protože uvidíte barvy tak, jak mají skutečně vypadat. A vysoké rozlišení pěkně vykreslí všechny kontury a obraz bude pěkně ostrý. Nebudete na displej „mžourat“.

V nabídce současných tabletů už nenajdete předpotopní stroje, kde můžete z nudy na displeji počítat pixely. Většina i levnějších tabletů nabízí alespoň standardní rozlišení 1024×600 px.

Čím větší displej tablet má, tím vyšší rozlišení budete potřebovat. Pokud vybíráte například tablet o velikost 9" nebo 10" měl by být vybavený kvalitním Full HD displejem s ideálním rozlišením 1920×1080 px.

Ve většině dražších tabletů dneska narazíte na AMOLED nebo Super AMOLED displeje. Jejich výhodou oproti třeba levnějším LCD displejům je výrazná sytost barev, rychlejší odezva, lepší čitelnost na slunci a také větší ostrost obrazu a vyšší jas.

Co to znamená v praxi? Barvy vypadají tak, jak vypadat mají. Nejčastěji to poznáte na černé barvě, která je na AMOLED displeji skutečně černá. Při běžném používání to ani tak nepocítíte. Ale pokud často sledujete film a seriály nebo na tabletu hrajete hry, je kvalitní displej nutností.

Super AMOLED je o kousek napřed a nabízí ještě rychlejší odezvu. Zároveň s tím získáte lepší jas a jemnější přechody. Tímhle typem displeje se chlubí třeba dražší a výkonnější tablety Samsung.

V Apple iPadech zase najdete špičkové retina displeje. Dokážou dokonale zobrazit několik milionů pixelů a díky tomu vykreslí každý obraz naprosto ostře a jasně. Navíc jsou vybavené další speciální technologií na vyvážení bílé barvy. Na tabletu se díky tomu parádně pracuje prakticky v jakémkoli světle. To se hodí třeba když si chcete na tabletu číst v parku za denního světla.

Výdrž baterky: Nejen na cesty se hodí co nejdelší

Tablet by měl v pohodě šlapat několik hodin na jedno nabití. I když jste s ním častěji doma, nechcete neustále řešit jeho nabíjení. Pokud si tablet berete do práce, do školy nebo na cesty, ideální je takový, který vydrží alespoň 6 hodin v provozu.

Výkonnější tablety sice „sežerou“ více baterky, také to ale většinou vyváží její větší kapacitou. Můžete se opět orientovat podle ceny. Čím dražší tablet, tím lepší vnitřní výbava a také větší výdrž baterie.

Spotřebu baterky ovlivňují hlavně činnosti, které po tabletu vyžadujete. Nejvíc toho samozřejmě sežerou náročnější aplikace a hry, nebo když spouštíte více aplikací najednou.

Tip: Teď už znáte nejdůležitější parametry, na které se zaměřit při výběru tabletu. Mrkněte na nabídku nejoblíbenějších kousků a vyberte si tablet přesně podle svých představ.

Základní tablety – ideální na cesty, na rychlé prohlížení webových stránek nebo na čtení.

Tablety pro děti – snadno pustíte dětem pohádku nebo výukovou aplikaci. Zabavíte je i při dlouhé cestě autem nebo vlakem.

Herní tablety – tablety s parádním výkonem, na které hravě rozjedete i nejnovější hry. Mají rychlou odezvu a krásný displej, který oceníte i při sledování filmů.

Tablety pro náročné – ideální na práci, sledování filmů i hraní her. Vynikají skvělým výkonem, dlouhou výdrží baterky, parádním displejem nebo elegantním designem. 

Mohlo by vás zajímat