Jak vybrat sluchátka: Drátová, bezdrátová nebo True Wireless? Tím nabídka rozhodně nekončí

Elektronika

1. 3. 2022

První sluchátka, která se vkládala do uší, vymyslel v roce 1981 francouzský technik Ernest Mercadier. Tato sluchátka využívaly jen telefonistky na ústřednách. Až v roce 2001 jsme do uší dostali oblíbené pecky – malá sluchátka, která se vejdou do ucha. Dnes už si můžeme vybrat z nekonečného množství sluchátek.

uvodni

Typy sluchátek podle konstrukce

Sluchátka nejčastěji hledáme podle toho, jak je nosíme:

  • Sluchátka do uší přenášejí zvuk do ucha a díky tomu, že zatěsní celé ucho prakticky neuslyšíte žádný okolní zvuk. Koupíte si je buď ve formě pecek, nebo špuntů. Výrobci doporučují nosit špunty a pecky maximálně 3 hodiny, pak už vás mohou bolet uši. Nemusí však padnout do každého ucha, proto je dobré je před pořízením vždy vyzkoušet.
  • Sluchátka přes uši (také se jim říká sluchátka přes hlavu, nebo náhlavní sluchátka) doslova překryjí celý ušní boltec. Jsou velmi pohodlná, zvládnete v nich poslouchat hudbu klidně celý den. Většinou disponují kvalitnějším zvukem než pecky a špunty. Jen musíte počítat s tím, že je do tašky nebo kabelky tak jednoduše neschováte.
  • Sluchátka za uši jsou ideálním řešením pro ty, kterým v uchu nedrží špunty ani pecky a nechtějí příliš velká sluchátka. Každé sluchátko si doslova zavěsíte na svůj ušní boltec.
  • Sluchátka na lícní kosti přenášejí zvukové vibrace přes lícní kosti na kůstky středního ucha. Nemáte tak ucpaný celý zvukovod a slyšíte vše, co se děje ve vašem okolí. Sluchátka na lícní kosti jsou ideálním společníkem pro sportovce. Pokud chcete i na kole nebo při běhu poslouchat hudbu, myslete i na svou bezpečnost. Se sluchátky na lícní kosti uslyšíte hudbu i to, že se vás snaží někdo předjet.

Drátová, bezdrátová nebo True Wireless?

Není to tak dlouho, co jsme ještě všichni poslouchali oblíbené písničky pomocí klasických drátových sluchátek. Jedna z prvních značek, která představila svá plně funkční bezdrátová sluchátka, byl Apple se svými AirPods.

Asi si teď říkáte, vyplatí se vůbec v dnešním světě Bluetooth sluchátek nebo True Wireless sluchátek kupovat ta klasická s drátem? Pokud za ně nechcete utratit polovinu své výplaty a stále si chcete dopřát kvalitní zvuk, zvolte ve stejné cenové kategorii drátová sluchátka.

Bezdrátová sluchátka jsou skvělá v tom, že jsou pohodlná a nemusíte neustále řešit zamotané kabely. Dávejte si pozor na výdrž baterie, ta se u každého modelu velmi liší. Bezdrátová sluchátka už koupíte i do 1000 Kč, počítejte ale s tím, že kvalita zvuku nebude nic extra.

A jaký je rozdíl mezi bezdrátovými sluchátky a True Wireless sluchátky?

Jak už vypovídá název True Wireless – jsou opravdu bezdrátová, každé sluchátko je schopno „pracovat“ samo o sobě. Baterka je zabudovaná přímo ve sluchátku. Bezdrátová sluchátka jsou spojena můstkem (kabelem), ve kterém se schovává baterka.

True Wireless sluchátka také koupíte vždy se speciálním nabíjecím pouzdrem, ve kterém sluchátka nabijete, ale i schováte, když zrovna neposloucháte. Také s nimi přijmete díky dotykového ovládaní hovor, přepnete, nebo ztlumíte písničku.

Sluchátka podle toho, co zrovna děláme

Sluchátka primárně vybírejte podle svého rozpočtu, ale i podle toho, při jaké aktivitě je budete využívat. Podívejte se na ty nejoblíbenější druhy sluchátek, podle aktivity. Sportovním sluchátkům se podíváme na kloub v samostatném článku.

Herní sluchátka

U herních sluchátek hledejte především pohodlí a dokonalou izolaci od okolního světa. Součástí sluchátek by měl být i odpojitelný mikrofon, abyste se mohli domluvit se svým spoluhráčem na taktice. Nezapomeňte na polstrování na klapkách, jen tak vám sluchátka budou pohodlná i po celodenním paření.

Zkušení hráči také ocení u herních sluchátek prostorový zvuk 7.1 nebo 5.1 – který vám přesně pomůže lokalizovat, kde se nacházejí spoluhráči nebo nepřítel.

Jak vybrat sluchátkaSluchátka k televizi

Sluchátka k televizi ocení i vaše rodina. Nemusíte televizi pouštět nahlas, když se okolí baví mezi sebou a vy se se sluchátky na uších můžete nerušeně dívat na svůj oblíbený pořad.

Na výběr sluchátek k televizi máte:

Klasická kabelová sluchátka k TV, které propojíte pomocí 3,5mm jack konektoru nebo optickým kabelem. Délka kabelu bývá okolo 3 metrů, proto si před koupí dobře změřte vzdálenost mezi sedačkou a vaší televizí.

Bezdrátová sluchátka k TV oceníte pro jejich pohodlí bez kabelu. Rychle se nabíjí a díky Bluetooth je propojíte i se svým chytrým mobilem a tabletem. Jen si první ověřte, že vaše televize podporuje technologii Bluetooth audia.

Sluchátka k televizi pro seniory a pro nedoslýchavé

Zesilovací sluchátka k televizi pro seniory a pro nedoslýchavé od značky Philips pomohou, když už zvuk televize prostě neslyšíte. Předají vám srozumitelný a jasnější zvuk, aniž byste museli zvyšovat hlasitost televize.

Technisat Stereoman sluchátka mají kromě toho i zabudovaný mikrofon, který zesílí i zvuky a konverzace z bezprostředního okolí.

Dětská sluchátka

V kategorii dětská sluchátka najdete širokou nabídku sluchátek pro ty nejmenší. Od růžových až po sluchátka ve stylu pandy.

Velmi oblíbená sluchátka Philips mají dokonce v krytech zabudované LED panely, při poslechu svítí všemi barvami. Kromě toho dostanou děti v balení i samolepky, aby si mohly sluchátka vyzdobit podle sebe.

Sluchátka pro děti mají často omezenou hlasitost, aby nepoškodila citlivé uší malých posluchačů. Dětské uši jsou také ve vývinu a tolerují nižší hladiny zvuku než dospělé uši. Výzkumy ukázaly, že téměř 1 dítě z 8 trpí trvalým poškozením sluchu. S tím se pojí další problémy jako spánková deprivace, stres a třeba zhoršená pozornost.

I proto se třeba na festivaly doporučuje malým dětem pořídit speciální tlumící sluchátka, která tlumí okolní zvuk o 25 až 35 dB hluku méně.