Jak vybrat sekačku na trávu

Elektronika

5. 3. 2024

Sen o dokonale upraveném trávníku si hravě splníte. Stačí si pořídit sekačku na trávu, která za vás odmaká největší dřinu. Poradíme, jak sekačku vybrat a na jaké nejdůležitější parametry se zaměřit.

Jak vybrat sekačku na trávu

Jaké základní parametry si u sekačky ohlídat

Přestože sekání zahrady nepatří ke každodenním činnostem, v sezoně se s ním přeci jen potkáte docela často. Proto výběr správného zahradního pomocníka určitě nepodceňujte. Tyhle základní parametry vám usnadní rozhodování, jakou sekačku vybrat.

Výkon sekačky

Výkon vybírejte podle toho, jak velkou zahradu máte a jak často se do sekání pouštíte. Benzínové sekačky například nabízí vyšší výkon díky silnému motoru.

U benzínových sekaček se často setkáte s výkonem od 2000 W až ke strojům s výkonem vyšším než 3 000 W. Kvůli těžšímu motoru a většímu výkonu bývají benzinové sekačky trošku náročnější na manipulaci.

U elektrických sekaček vás bude zajímat příkon. Ten se nejčastěji pohybuje v rozmezí 1000–2000 W.  Čím vyšší číslo, tím lepší výsledky vám sekačka nabídne. Poradí si s větší plochou a dokáže pracovat i na zahradě s drobnými nerovnostmi.

Objem sběrného koše

Opět platí, že čím větší zahradu sekáte, tím větší objem sběrného koše se vám bude hodit. Díky tomu totiž nebudete muset neustále přerušovat sekání a koš vysypávat.

Většinou narazíte na sekačky s objemem koše od 30 do 50 litrů. Pro velkou zahradu se vyplatí sáhnout po koši s větším objemem.

Velký koš na posečenou trávu trošku zvýší celkovou hmotnost sekačky. Kvůli tomu se vám s ní může hůř manipulovat. Dobře tedy zvažte, jestli dáte přednost menší a lehčí sekačce na úkor častějšího vynášení koše, nebo sáhnete po větším objemu s vyšší váhou.

Jak vybrat sekačku na trávu

Výška sekání

Obecně se nedoporučuje sekat trávu příliš na krátko. Zejména v letních měsících, kdy hrozí sucho. Vyšší tráva totiž lépe zadržuje vodu, takže se vyhnete spáleným žlutým skvrnám na trávníku. Co je ale důležitější, vyšším zástřihem tolik nenarušíte ekosystém ve své zahradě. Tráva totiž poskytuje vítané útočiště pro důležitý hmyz.

Jaká výška trávníku je tedy ideální? Doporučuje se, aby trávník nebyl nižší než 3 cm. Příliš krátký trávník také hůře roste a snáze se vytvoří nepěkná holá místa. Ideální délka trávníku se pohybuje v rozmezí 4–10 cm.

Šířka záběru sekačky

Jak rychle a efektivně posekáte trávník ovlivňuje také šířka záběru. Ta ukazuje, jakou šířku trávníku dokážete posekat na jeden záběr.

U elektrických sekaček narazíte na šířku záběru v rozmezí 32 cm až 44 cm. Benzínové sekačky nabízí vyšší šířku záběru, až kolem 50 cm. Nejmenší šířku záběru mají naopak robotické sekačky. Tam se záběr pohybuje kolem 20 cm.

Čím širší záběr sekačka zvládne, tím méně se při sekání nadřete. U robotické sekačky se pak samozřejmě nenadřete vůbec, využijete ji ale hlavně na menší zahrady.

Speciální funkce

Některé sekačky nabízí i další funkce kromě sekání. Hodí se například mulčování, kdy sekačka rozseká trávu na malé kousky a ty se pak přirozeně rozloží v trávníku. Díky tomu získá tráva potřebné živiny a zlepší se tak její růst.

Další vítanou funkcí u sekačky je například pojezd. To znamená, že se sama pohybuje směrem dopředu, aniž byste ji museli pracně tlačit. U větší zahrady veliká výhoda, protože se zkrátka tolik nenadřete.

Některé sekačky nabízí také boční výhoz trávy. To oceníte hlavně při sečení vysoké trávy, kterou chcete třeba sušit na seno.

Jak vybrat sekačku na trávu

Porovnejte si typy sekaček a jejich výhody a nevýhody

Každý typ sekačky nabízí jiné vlastnosti a hodí se pro různě veliké zahrady. Do rozhodování pak určitě zasahuje také pořizovací cena, která se u jednotlivých typů výrazně liší. Podívejte se na výhody a nevýhody, které jednotlivé typy sekaček nabízí.

Benzínové sekačky

Hodně benzínových sekaček nabízí právě pojezd, který manipulaci s těžším strojem výrazně ulehčuje. Její hmotnost je totiž výrazně vyšší právě kvůli většímu spalovacímu motoru.

U benzínové sekačky za sebou netaháte žádný kabel jako v případě elektrické sekačky. Zároveň ale musíte udržovat doma zásobu kanystrů s benzínem. Nutnost dokupovat palivo a vyšší pořizovací cena dělá z benzínové sekačky poměrně drahého pomocníka. Kromě benzínu musíte jednou za čas doplnit také olej, aby se vám motor nezadřel.

Výrazně více ruší také sousedy, protože je hlučnější. Zároveň spalováním benzínu znečišťujete okolní vzduch.

Nabízí ale perfektní výkon a hodí se pro pravidelné sekání velkých zahrad. Poradí si i s plochou kolem 1 500 m².

Elektrické sekačky

O elektrickou sekačku se nemusíte prakticky starat. Její pořizovací cena vás také nezruinuje a snadno ji nastartujete zmáčknutím tlačítka.

Maličkou nevýhodou je kabel, který do sekačky přivádí elektřinu. Při sekání si musíte neustále dávat pozor, abyste ho nepřejeli. A co do vzdálenosti, jste také limitovaní délkou kabelu.

Svým výkonem a záběrem se ale hodí i na větší zahrady až do rozlohy kolem 1 000 m². Jejich provoz je výrazně tišší než u benzínové sekačky. Což oceníte nejen vy, ale také sousedi.

Akumulátorové sekačky

Pokud sháníte spolehlivou a relativně výkonnou sekačku za příznivou cenu, pak jsou akumulátorové sekačky ideální volbou. Fungují na elektřinu, ale nepotřebují k tomu díky baterce přívodní kabel. Hodí se ale spíš na sekání menších zahrad do 500 m².

Manipulace s aku sekačkou je snadná díky nižší hmotnosti. Jediné co vás při sekání dokáže potrápit je vybitá baterie. Proto sekačku nezapomínejte pravidelně dobíjet.

Její provoz vás ale jinak téměř nic nestojí, nabízí také slušný výkon a je velmi tichá. Hodí se i na pravidelné sekání předzahrádek u bytu.

Robotické sekačky

Robotické sekačky představují skvělou volbu pro menší zahrady nebo předzahrádky u bytových domů. Ze všech sekaček nabízí nejmenší výkon, ale veškerou práci obstarají samy.

Robotická sekačka za sebou netahá žádný kabel. Má v sobě baterii a když se vybije, sama si dokáže zajet do nabíjecí stanice.

Robotické sekačky nepatří zrovna k nejlevnějším. Pokud jste ale časově vytížení a toužíte po upraveném trávníku bez námahy, pak se vám investice vrátí v ušetřeném čase.

Posekanou trávu robotická sekačka nesbírá do žádného koše. Rozseká ji na malé kousky, takže tím trávník zároveň mulčuje.

Jak vybrat sekačku na trávu

Zahradní traktory 

Po zahradním traktoru sáhněte, pokud se staráte o opravdu veliký pozemek o rozloze větší než 2 000 m². Tam byste si totiž s jakoukoli jinou sekačku opravdu hodně mákli. Zahradní traktor představuje nákladnou investici, protože tady se pohybujete v desítkách tisíc korun.

Benzínový motor také vyžaduje pravidelné investice do pohonných hmot. Neobejdete se ani bez oleje a čeká vás také náročnější údržba. Jednou za čas budete například vyměňovat klínový řemen.

Zahradní traktor ale bezkonkurenčně efektivně poseče velké plochy díky obrovskému výkonu a širokému záběru.

V běžné domácnosti pro něj příliš užitku nenajdete, ale pokud žijete v domě s velkým pozemkem a máte kde zahradní traktor bezpečně uskladnit, pak tuhle investici zvažte. Výrazně vám ulehčí práci a ušetří čas při sekání.

Jak na správné sekání trávy

 Jakmile si vyberete vhodnou sekačku, napadnou vás možná další otázky ohledně sekání trávy. Poradíme vám s těmi nejčastějšími.

Kdy sekat trávník?

Všechno záleží na počasí, ale obecně sezona sekání trávníků začíná v březnu. Nejintenzivnější růst pak probíhá zpravidla v květnu a červnu. Sekačky pak na zimu uložíte do garáže v říjnu.

Pokud jde o dobu sekání, pak to záleží na více faktorech, ale rozhodující je opět počasí a hlavně teplota. Během chladnějších dní se do sekání můžete pustit kdykoli během dne, pokud je tráva suchá.

V letních měsících je lepší sekat až k večeru, kdy teplota klesne. Půda po sekání totiž rychleji schne a mohli byste si tak trávník zbytečně poškodit.

Jak vybrat sekačku na trávu

Jak často sekat trávník?

Opět záleží na více faktorech. Každý trávník roste jinak rychle. A samozřejmě i roční období hraje důležitou roli. V létě se do sekání můžete pustit klidně každý týden. V ostatních měsících třeba jednou za měsíc. Záleží také na tom, jak krátký trávník udržujete.

Jaká výška trávníku je ideální?

Nedoporučuje se sekat trávu příliš nízko. Za nejzazší hranici se považují 3 cm. Běžné trávníky mívají výšku kolem 4–5 cm.

Krátké trávníky jsou náchylnější na poškození od sluníčka. Příliš na krátko posečený trávník také hůře roste. Delší stébla lépe drží vodu a chrání půdu před vysycháním. Díky tomu nebudete mít v trávě holá nebo spálená místa.

Jak se zbavit plevele v trávníku?

Kromě sekačky si pořiďte také vertikutátor. Zařezává se do trávníku a díky tomu dokáže odstranit nežádoucí rostlinky, mechy a také provzdušní půdu. Díky tomu získá trávník více prostoru a živin ke svému růstu.

Vertikutátory si ale neporadí se všemi druhy plevele. Například pampelišky, jitrocel nebo jetel je nutné odstranit včetně kořenů. K tomu vám poslouží obyčejná motyka nebo vypichovač plevele.

Prozkoumejte i další šikovné pomocníky, které vám usnadní péči o zahradu.