Jak vybrat odšťavňovač?

17. 8. 2020

Představte si, že si ráno místo instantního kafe nebo džusu z krabice sami vymačkáte šťávu z pár čerstvých jablíček a pomerančů. Možná i s trochou mrkvičky, tak jak to máte rádi. Okamžiky, pro které stojí za to vstávat, viďte. Stačí jen mít odšťavňovač. Poradíme vám, který vybrat.

EW-úvodní-fotka-jak-vybrat-odšťavňovač

Jak by řekl John F. Kennedy, vlastní džus si neděláme proto, že je to snadné, ale naopak proto, že je to složité. Všechno to krájení, loupání, odšťavňování a následné čištění stojí trochu času, námahy a někdy i hluku, ale vyplatí se. Vždyť vytváříte zdravé a mňamózní pití pro sebe a pro všechny, které máte rádi.

I když to tak možná na první pohled nevypadá, vybrat odšťavňovač není raketová věda. Obecně platí, že pokud vám jde hlavně o domácí džusy a žádné experimenty, neuděláte chybu s odstředivým odšťavňovačem od 2 500 Kč výš. Pojďme ale z tohoto tématu vymáčknout ještě trochu šťávy.

Na citrony a pomeranče stačí citrusovač

Citrusovače jsou nejlevnější, nejsnáze se čistí a ovoce není potřeba loupat. Funguje to tak, že citron, limetku nebo pomeranč překrojíte vejpůl a napíchnete na elektromotorkem poháněný kuželový trn. Ten se otáčí dokola tak dlouho, dokud vám v dlani nezbyde jen prázdná slupka.

Obyčejné citrusovače jako Beko CJB5103W za necelých 500 Kč odšťavňují výhradně citrusy, a to ještě jen ty malé – s grapefruitem to jde už dost těžko a s pomelem to ani nezkoušejte. Na tyhle mastodonty potřebujete dražší modely, např. Concept CE-3520, ve kterých ovoce na trn nepřimačkáváte ručně, nýbrž pákou.

TIP: Ty nejjednodušší citrusovače se obejdou bez elektřiny. Když si chcete jen vymačkat citron do grogu nebo limetku do Cuba Libre, kupte si Tescoma VITAMINO za 151 Kč a budete vysmátí i bez rumu.

Nejpraktičtější je odstředivý odšťavňovač

Poradí si jak s ovocem, tak se zeleninou. Na vás je pouze to, abyste si všechno oloupali, nakrájeli, a pak to speciální tyčkou nacpali do díry. Z odšťavňovače už pak teče jen šťáva, zatímco nepotřebná dužina padá do odděleného kontejneru.

Daní za rychlost, jednoduchou obsluhu a snadné čištění je u odstředivých odšťavňovačů vysoká hlučnost. Takže když svého miláčka chcete překvapit romantickou snídaní do postele, důkladně nejdřív zavřete všechny dveře.

Pokud chcete doporučit konkrétní model, jděte do Concept LO7028 Fresh. Má dostatečný příkon 1 000 W, tři rychlosti pro různě tvrdé potraviny a dost široké hrdlo, abyste se neukrájeli k smrti.

Precizní šnekové odšťavňovače vymáčknou šťávu ze všeho

Nejefektivnější, ale taky nejdražší a nejpracnější je odšťavňování s pomalým šnekovým odšťavňovačem. Ten funguje trochu jako mlýnek na maso – šnek pomalým otáčením rozdrtí potravinu na kaši, která se pak už jen pod tlakem vyždímá přes jemné sítko.

Pravda, odšťavňování a následné čištění zabere většinou o něco víc času. Zároveň z potravin ale vymáčknete víc šťávy, která je zároveň čistější, jemnější a bez pěny. Pomalé odšťavňování šťávu zbytečně nezahřívá ani neoxiduje, takže se vám neztratí žádné vitamíny, minerály ani vláknina.

Odšťavňovače-png

Ceny pomalých šnekových odšťavňovačů začínají o trochu výš než u „odstředivek“. Mrkněte na ceny například u oblíbeného odšťavňovače Bosch MESM500W VitaExtract s dvěma různými filtry na džusy a smoothie nebo Concept LO 7065, který má široké hrdlo a umí připravit i zmrzlinu nebo jogurtový dezert.

Tak co, už máte jasno? Tak honem do odšťavňování! A pokud je vaším cílem jíst zdravěji a možná i něco shodit, přečtěte si taky o chytrých váhách, které vám pomohou poznat vlastní tělo.