Jak vybrat notebook do školy: Když sháníte levný a zároveň výkonný notebook pro školáky i studenty

Elektronika

10. 9. 2021

Žáci a studenti si už dávno ve škole nevystačí jen se zápisníkem a perem. Stále častěji k výuce potřebují také výkonný notebook, se kterým zvládnou práci v běžných programech.

Jak vybrat notebook do školy

Nová doba navíc přináší i nové výzvy, ke kterým patří i domácí výuka. Bez notebooku se děti už jen těžko obejdou.

Připravili jsme proto stručný přehled, jak vybrat levný notebook pro žáky a studenty. Jestli je možné si pořídit dostatečně výkonný notebook do pěti tisíc. A poradíme, na jaké parametry se zaměřit při výběru notebooku do školy.

Notebook do školy: Jaké parametry sledovat při výběru

Vybírat notebook pro děti nemusí nutně znamenat veliký zásah do rodinného rozpočtu. Mladší žáci většinou nepotřebují k vyučování spouštět žádné složité programy, které vyžadují extra výkonný procesor.

Proto si v pohodě zezačátku vystačí i s levným notebookem od pěti do deseti tisíc. Jak ale děti rostou, mění se i jejich nároky a studijní povinnosti. Na psaní seminárek a brouzdání po internetu jim bude téměř vždycky stačit základní notebook.

Pokud se ale vydají na techničtější obory, budou muset spouštět náročné programy, pracovat třeba s grafikou nebo se pustí do programování, je na čase se porozhlédnout po výkonnějším notebooku.

Při výběru notebooku do školy vás bude zajímat:

  • Cena – odvíjí se od celkového výkonu notebooku. Čím vyšší výkon od notebooku vyžadujete, tím se úměrně zvedá i jeho cena. Pořizovat mladším dětem na základní škole drahý notebook nemá smysl. Většinou jim naprosto postačí levnější mašiny. Investovat do notebooku pro děti více jak deset tisíc je spíš zbytečné. Samozřejmě jiná situace nastává se staršími dětmi a studenty. Pokud se během svého studia pouští do práce ve složitějších programech, je načase zainvestovat větší částky.
  • Operační systém – u základních notebooků do školy téměř vždy narazíte na notebooky s OS Windows. Naprostá většina programů je s tímto operačním systémem v pohodě kompatibilní. Některé školní programy by navíc mohly mít naopak problém se rozběhnout na jiném rozhraní. Proto když vybíráte dětem notebook do školy, tak se ujistěte, že na něm bez potíží pofrčí všechny vyžadované aplikace.
  • Velikost displeje a rozlišení – pro pohodlnou práci a dostatečné soustředění většinou stačí displej s HD nebo Full HD rozlišením. Práce v základních programech nebo brouzdání na internetu ani vyšší rozlišení nevyžaduje. Velikost displeje 11.6″ je pak naprosto vyhovující pro školní notebook.
  • Hmotnost – s velikostí displeje se pak pojí další podstatný parametr a to celková váha notebooku. Hmotnost ale ovlivňuje několik faktorů a velikost notebooku je jen jedním z nich. Záleží také na použitých materiálech. Pokud vyberete notebook převážně z plastových komponentů, jeho váha bude nižší. Odrazí se to ale zase na jeho odolnosti, která bude malinko menší. Do celkové hmotnosti pak vstupuje třeba i velikost baterie. Obecně je ale lepší vybírat pro žáky a studenty lehčí notebooky do dvou kilogramů. Šetříte tak jejich záda, zvlášť pokud notebook často přenáší.
  • Kapacita a typ disku – i školní notebook si zaslouží dostatečně veliký prostor na ukládání souborů, multimédií a instalaci programů. U levnějších modelů narazíte nejčastěji na vnitřní paměť 64 GB. Ideální vlastnosti vám pak poskytne spolehlivější SSD disk s kapacitou alespoň 128 GB nebo 256 GB. Mechanický HDD disk je totiž kvůli pohyblivým součástkám náchylnější na poškození. SSD disky jsou sice mírně dražší, ale zase mají delší životnost.
  • Výdrž baterky – notebook by měl ideálně fungovat i bez neustálého připojení k napájecímu kabelu. Některé modely mívají s výdrží problémy, ale alespoň 6 hodin by měl vydržet i nejlevnější notebook pro studenty.
  • Webkamera a mikrofon – zejména na domácí distanční výuce je slušná webkamera a mikrofon nutností. Většina notebooků má webkameru v základní výbavě. Kromě kvalitního obrazu by měl školní notebook nabízet také přijatelný zvuk. Opět si většinou v pohodě poradíte s integrovaným mikrofonem a reproduktory. Zvuk můžete případně vyřešit i sluchátky, která lépe izolují ruchy z okolí a umožní tak lepší soustředění na výklad a učení.
  • Numerická klávesnice – ne na každém notebooku najdete také numerickou klávesnici. Hlavně menší modely na ní už nemívají místo. Při častějším zápisu čísel se ale rozhodně hodí. Případně se její absence dá snadno vyřešit externí klávesnicí nebo jen její numerickou částí.
  • Konektivita – standardně má každý notebook několik USB portů, které se hodí právě pro připojení myši nebo klávesnice. Ideální je také alespoň jeden HDMI port, díky kterému spojíte notebook třeba s externím monitorem pro větší pohodlí. U menších dětí to asi tolik řešit nebudete. Starší studenti ale větší konektivitu rozhodně ocení.

Jak vybrat notebook do školy

Levný notebook do deseti tisíc: Jak ho využít naplno


U levnějšího notebooku vždycky vyvstane otázka, jak z něj dostat maximální výkon. Důležité je si uvědomit, že levné notebooky mají vždycky svoje omezení. Přesto ale mezi nimi vyberete takový, který v pohodě uspokojí potřeby většin žáků a studentů.

Abyste měli jistotu, že se notebook nebude zasekávat, že se plynule spustí a nebude mu to trvat několik minut, vybírejte určitě notebooky s SSD diskem.  I kvůli tomu, že se školní notebook často přenáší, je SSD disk lepší volba. Není totiž tak náchylný na otřesy a déle díky tomu vydrží.

Na výkon notebooku má pak taky výrazný vliv procesor. U levnějších studentských notebooků narazíte nejčastěji na procesor Intel Celeron, Intel Pentium nebo Intel Core i3. Případně pak na AMD Ryzen 3. Tyhle typy procesorů vám zajistí optimální fungování a práci v běžných programech. Samozřejmě nečekejte, že na levném notebooku spustíte nejnovější hry nebo plynule rozchodíte náročný grafický program.

U notebooku pro studenty nemusíte nijak řešit grafickou kartu. Pro běžnou výuku naprosto stačí ta základní integrovaná. Při tvorbě prezentací, textových souborů nebo tabulek si s ní úplně v pohodě vystačí všichni studenti.

Výdrž baterky vás ale zajímat bude. Zvlášť u starších dětí na střední škole nebo pak u vysokoškoláků je ideální, když baterka vydrží bez nabíjení 6 až 8 hodin v běžném provozu. Běžný školní a přednáškový den by tak měl v pohodě zvládnout. Napájecí kabel je ale vždycky jistější brát s sebou.

Jaký notebook vybrat školákovi: Stačí základní na běžné programy

Pro děti na prvním a druhém stupni si nelamte příliš hlavu ani s výkonem procesoru nebo grafickou kartou. Tyhle parametry většinou začínáte řešit až ve chvíli, kdy po notebooku vyžadujete náročnější operace. Ale u mladších dětí se naprosto v pohodě spokojíte se základním notebookem.

Co vás naopak bude zajímat je velikost a hmotnost notebooku. Pro děti vybírejte takový notebook, který neváží více než 2 kilogramy. Lehčí a kompaktnější rozměry jsou ideální.

Jak vybrat notebook do školy

Dětem na základní škole v pohodě postačí třeba základní notebooky Umax. Mají ve své výbavě všechno, co mladší žáci potřebují. V pohodě na nich rozjedete programy z balíčku Office 356 i většinu běžných školních aplikací. Díky zabudované webkameře není problém ani distanční výuka.

Notebooky v cenovém rozpětí 5-7 tisíc nabízí také spolehlivé a známé značky Asus nebo Acer. S těmihle notebooky nešlápnete vedle. Díky plastovému šasi jsou navíc lehké a snadno se přenáší.

Jaký notebook pořídit studentům na střední: Takový, co zvládne úkoly i hraní her

Nebudeme si nic nalhávat. Studenti se nejen pilně učí, ale na notebooku tráví čas i hraním her. Při výběru notebooku pro středoškoláky se proto více zaměřte i na výkon procesoru, grafickou kartu, kapacitu a typ disku nebo rozlišení displeje. Středoškoláky určitě potěší výkonnější notebook, který v pohodě rozjede i náročnější hru. Navíc už i na střední škole se začíná pracovat s grafickými programy nebo se učí programování. Pak se notebook s rychlejším procesorem, výkonnější grafickou kartou a vyšší kapacitou disku náramně hodí.

Pro středoškoláky jsou ideální třeba tyto notebooky

Jak vybrat notebook do školy

Všechny výše zmíněné notebooky totiž nabízí rychlý a spolehlivý SSD disk s kapacitou 256 GB nebo 512 GB, díky kterému poběží naprosto bez problému. Rychlé a spolehlivé spouštění programů a aplikací pak zmákne 4GB a 8GB operační paměť RAM. Výkonný procesor se postará o plynulý chod notebooku bez zasekávání.

Notebooky pro vysokoškoláky: Vybírejte i podle oboru studia

Notebook pro vysokoškoláky už si vyžaduje pečlivější výběr. Hlavně s ohledem na obor studia. Pokud na notebooku píšete převážně eseje a seminárky, nebo ho potřebujete pro tvorbu své závěrečné práce, pak vám stačí i úplně základní notebook.

Studenti technických oborů se ale během výuky setkají i s náročnějšími programy, které pak levnější stroje nerozjedou vůbec nebo jen s velkými obtížemi. O pohodlné práci se ale dá mluvit jen těžko.

Pokud hledáte výkonný notebook pro vysokoškoláka, mrkněte se ideálně na školní notebooky od 13 do 20 tisíc korun. V tomhle cenovém rozmezí už seženete více než slušně šlapající mašiny.

Výhodou takového notebooku je, že jde o investici opravdu na několik let. Kvalitnější provedení notebooku navíc zajistí delší životnost. Dostatečný výkon zároveň znamená, že se po dvou letech nebudete muset dívat po novém stroji.

Jak vybrat notebook do školy

S cenou roste také velikost notebooku. A třeba práce v grafických programech je pohodlnější na displeji s většími rozměry a lepším rozlišením. Ideální je proto notebook s úhlopříčkou 15,6″ a alespoň Full HD rozlišením.

Během studia na vysoké škole už můžete mít dost specifické a vyšší nároky na chod notebooku, jeho rychlost, plynulost a spolehlivost. Proto se nebojte mrknout i na výkonné notebooky pro náročnější uživatele. Jejich maličkou nevýhodou je vyšší pořizovací cena.