Jak vybrat myčku nádobí: S dobrou myčkou ušetříte za energie i snížíte spotřebu vody

Jak vybrat myčku nádobí: S dobrou myčkou ušetříte za energie i snížíte spotřebu vody

Všichni to známe z dětství, maminka v neděli uvařila na oběd pečené kuře, všichni si u stolu pochutnávali na dobrotě. Ale zároveň jste taky věděli, co na vás po obědě čekalo. To otravné mytí nádobí.

Naštěstí už nejste dítě a můžete si pořídit myčku nádobí. Víte, na jaké parametry se při jejím výběru zaměřit? S tím vám rádi poradíme.

Na co se při výběru myčky nádobí zaměřit?

Velikost a kapacita myčky nádobí

Především myslete na velikost myčky nádobí a na to, kolik práce jste schopni jí denně přidělit. Větší kapacitu myčky bude potřebovat čtyřčlenná rodina, která denně vaří, a jinou kapacitu zase manželský pár, který každý den obědvá venku a vaří si jen o víkendu.

Také se musíte zamyslet, kam ji vlastně dáte. Jestli máte místo ve velké kuchyni, můžete si dovolit volně stojící myčku, kterou zapojíte kdekoliv, kde je přívod vody.  Vestavné myčky zase ocení ti, kteří nechtějí mít myčku na očích. Snadno na ni přimontujete dvířka ve stylu, v jakém je laděná celá kuchyně. Vestavná myčka je i tišší, protože ji obklopují další skříňky, které zvuk pohlcují.

Myčky nádobí se dále dělí následovně:

Jak vybrat myčku nádobí

Kapacita myčky se udává v počtu souprav nádobí. 1 souprava nádobí se pak skládá z mělkého a hlubokého talíře, hrnku, skleničky, příboru a dezertního talířku. Proto by myčka, která pojme maximálně 12 souprav nádobí, měla stačit na umytí nádobí po 3 kompletních pokrmech pro čtyřčlennou domácnost. Pokud do toho nepočítáme ještě hrnce, ve kterých se vařilo – ty pak počet sad samozřejmě a logicky snižují.

Hlučnost a spotřeba myčky nádobí

Jak moc hlučná dokáže být myčka?

Další z parametrů, které zákazníky často zajímá, je hlučnost. Většina myček deklaruje svou maximální hlučnost do 50 decibelů, což odpovídá hlasitosti mírného deště. Vestavná myčka nádobí AEG se pyšní dokonce maximální hlučností 39 decibelu, což je zhruba stejné hlasité, jako když si šeptáte.

U volně stojících myček je hlasitost o trochu vyšší i kvůli tomu, že stojí volně v prostoru, a tak se zvuk více rozléhá.

 A co spotřeba vody u myčky?

Mytí nádobí v myčce ušetří nejenom váš čas, ale i peněženku a také přírodu. Pokud jste doteď myli nádobí ve dřezu v tekoucí vodě, tak jste na jedno umytí spotřebovali až 40 litrů. Myčka nádobí na jedno umytí spotřebuje mezi 6-15 litry vody, záleží vždy na daném typu myčky. Třeba taková myčka nádobí Beko má denní spotřebu vody 12 litrů na umytí 10 souprav.

Jaké přednastavené mycí programy jsou užitečné?

Každá myčka nádobí má už dnes standardně alespoň 5 základních programů, jako jsou Eco, rychlé mytí, program na mytí skla, běžný program a program na extra špinavé nádobí. Chytrá myčka nádobí Bosch si dokonce sama určí, jaký zvolit mycí program a kolik vody bude potřebovat. Aby toho nebylo málo, tak si ještě si sama po skončení programu otevře dveře, aby nádobí efektivněji uschlo.

Jak vybrat myčku nádobí

Moje myčka umí Aquastop, co umí ta vaše navíc?

Vybrat si v množství výrobců a modelů tu správnou myčku nádobí dá práci. V rozhodnutí mezi dvěma favority vám mohou pomoci užitečné funkce navíc. Které užitečné funkce se vyplatí:

 • Odložený start se hodí na všední dny, kdy si můžete nastavit myčku, aby myla v době, kdy nejste doma.
 • Automatické dávkování mycího prostředku – myčka si sama určí, kolik saponátu bude potřeba.
 • Senzor naplnění – myčka pozná, jak moc je naplněná a podle toho si určí spotřebu vody.
 • Dětská pojistka – skvělá v rodinách s malými dětmi, funkce uzamkne hlavní panel a dětská pojistka bývá i na zásobnících se solí a ostatními mycími prostředky.
 • AquaStop – v případě úniky vody z přívodní hadice se myčka sama vypne, vyčerpá vodu z myčky a uzavře ventil.
 • AquaSafe – je vnitřní ochrana myčky, kontroluje případnou ztrátu vody uvnitř spotřebiče. V případě úniku vody vyčerpá a automaticky se vypne.
 • Automatické otevření dveří – jak už bylo zmíněno výše, myčka si po skončení programu sama otevře dveře, aby docílila lepšího vysušení nádobí.

Jak správně a efektivně naplnit myčku

Naplnit správně myčku tak, aby opravdu důkladně umyla veškerý obsah, je magie. Když už váš manžel nebo děti dají nádobí místo do dřezu rovnou do myčky, většinou daný kousek nádobí položí tam, kde je zrovna místo. To je ale špatně. Jak tedy správně naplnit myčku?

 • Hrnce a velké talíře patří do spodního košíku. Snažte se myčku vždy plnit tak, že větší kousky budou vzadu a menší blíže ke dveřím.
 • Sklenice a hrníčky patří do vyšších pater dnem vzhůru.
 • Do horního patra patří i misky, nikdy je však neskládejte na sebe, neumyjí se.
 • Příbory patří do košíčku nebo do příborové přihrádky v nejvyšším patře.
 • Do myčky nepatří ostré kuchyňské nože – v myčce se tupí ostří. V myčce neumyjete ani teflonové nádobí a dřevěné vařečky.

Jak vybrat myčku nádobí

Jak vlastně funguje myčka nádobí?

Řekli jsme si, jak vybrat tu správnou myčku, jak ji správně naplnit, ale víte, jak vlastně funguje myčka nádobí?

Myčka nejprve vše opláchne studenou vodou. Pak přichází na scénu proud horké vody se saponátem, která se za pomoci vrtule dostane opravdu všude. Nečistoty se díky tomu rozpustí a rovnou smyjí. Poté myčka nádobí ještě několikrát opláchne, aby nikde nezůstal zbytek mycího prostředku. V posledním oplachu přidá ještě leštidlo, aby se sklenice hezky leskly. Následně veškerou vodu odčerpá a spustí poslední sušící proces.

Jak vyčistit myčku nádobí?

Aby vám vaše nejvěrnější pomocnice myčka nádobí dlouho vydržela, je třeba o ni pravidelně s láskou pečovat. Po každém umytí vyčistěte filtr od zbytků jídla, protože by vám pak myčka mohla začít krapet zapáchat. V drogerii koupíte i speciální čistič na myčku nádobí, který jednou měsíčně vložíte do myčky a zapnete buď speciální čistící program, nebo program s nejvyšší možnou teplotou vody. Nezapomeňte i očistit dvířka a ostatní plochy, kde by nečistoty mohly zapadnout.

A co cena, má mě zajímat?

Pokud chcete myčku nádobí, která s vámi pár let v domácnosti vydrží, vyplatí se investovat do dražších modelů. Dražší myčka má obvykle více funkcí, je tišší a spotřebuje méně vody i energie. Pokud jste ještě k tomu fanoušek do nejnovějších technologií a rádi si připlatíte za speciální funkce, podívejte se do sekce chytré myčky nádobí, které s vámi komunikují i na dálku přes aplikaci v telefonu.