Jak vybrat mobilní telefon

Jak vybrat mobilní telefon

Mobilní telefon je dnes neodmyslitelnou součástí pracovního i osobního života. Existuje velké množství typů, aby si každý mohl vybrat telefon dle svých představ, požadavků a účelu, ke kterému bude sloužit. S kvalitou materiálu, parametrů a množství funkcí souvisí i jejich cena.

V dnešní době mají u lidí jasnou převahu tzv. chytré telefony – smartphony. To jsou telefony s operačním systémem, které zvládají množství funkcí a příkazů naráz. Lze do nich nahrát mnoho programů a obsahu z externího prostředí. Leckdy dokáží téměř plnohodnotně zastoupit třeba i fotoaparát nebo počítač.

Jak tedy vybrat vhodný telefon, který naplní Vaše očekávání a potřeby? To se Vám pokusíme maximálně usnadnit v tomto článku. Drtivou většinu nyní předtavují mobily s dotykovým displejem, ale i tak mají tzv. klasické mobily s pevnou tlačítkovou klávesnicí podstatný počet uživatelů. Při výběru však většina zohledňuje hned několik dalších parametrů - především výkon, velikost a v neposlední radě vzhled. Design telefonu kolikrát dotváří naši image.

Na co brát ohled při výběru mobilního telefonu

  • Displej – většina smartfonů disponuje dotykovou obrazovkou a operační systém je uzpůsoben, aby ovládání bylo co nejvíce intuitivní a zvládlo ho i malé dítě. Ovlivňuje značně také celkovou velikost telefonu. Na větších úhlopříčkách se lépe serfuje po internetu a sledování videí je komfortnější.
  • Výkon – pro běžné užívání, jako volání a psaní zpráv, občasné prohlížení internetu a procházení sociálních sítí, nemusí být telefon vybaven extra výkoným procesorem. Pokud však chcete využívat větší počet aplikací, multitasking, hraní her, je lépe se poohlédnout po procesosu o čtyřech a více jádrech.
  • Operační systém – určitě stojí za zvážení sjednotit operační systém s tím, který běžně používáte ve svém počítači. Přináší to sebou větší kompatibilitu a pohodlí práce, díky propojeným účtům, programům a dokumentům. Můžete tak například rozdělanou práci upravovat cestou na svém chytrém telefonu a plynule navázat doma na počítači. Tuto možnost ocení zejména uživatelé počítačů zn. Apple, kde je provázanost s iPhonem na vysoké úrovni.
  • Fotoaparát – milovníci focení či natáčení videa mohou zvolit některý z fotomobilů, které se vyznačují vysokým rozlišením, větším snímacím čipem a možností natáčet videa ve FullHD až 4K rozlišení. Může tak snadno zastoupit klasický fotoaparát.
  • Příslušenství – velmi populární je propojení chytrého telefonu s hodinkami, na kterých vidíte příchozí hovory, zprávy, nebo můžete mobil částečně ovládat. Neméně oblíbené je i fitness příslušenství, které dokáže meřit vaše fyzické hodnoty, jako třeba srdeční tep, spálené kalorie, aj., které pak pomocí aplikací můžete vyhodnocovat a porovnávat.
  • Odolnost – do drsnějších podmínek oceníte odolného společníka, který může být v podobě smartfonu nebo i klasického mobilu. Tyto telefony se vyznačují vyšším stupněm krytí, tedy odolností proti rozbití, a vniknutí cizích předmětů a kapalin, označovaným jako IPxx.
  • Výdrž baterie – pozornost si při výběru zaslouží neméně i výdrž baterie, uváděná v miliampér hodinách (mAh).

 

Základní parametry při výběru mobilního telefonu

Dotykový displej verzus klávesnice

Smartfon s dotykovým displejem nabízí velkou zobrazovací a pracovní plochu. Pohodlně si prohlédnete fotky a videa, nebo dokumenty či obsah na internetu. Dokáže pracovat s větším počtem aplikací na ráz – multitasking, a práce je tak snadnější. Dotykové telefony naleznete napříč celého cenového spekra, vybrat si tak dokáže každý, podle svých potřeb. Velký dotykový displej má ovšem velký vliv na výdrž baterie. 

Klasické mobily s tlačítkovou klávesnicí ocení zejména ti, kteří telefon používají pouze na volání a běžné SMS zprávy, ale také ti, kteří vyžadují dlouhou výdrž baterie. Příliš funkcí u těchto telefonů nehledejte, ale fotoaparát nebo hudební přehrávač u nich není pouze výjimkou.

 

Mobilní telefony vzhledem k použití

Mobilních telefonů je nepřeberné množství, a každý se může méně či více hodit každému z nás. Díky tomu si však může každý lépe vybrat, který mu bude nejlépe vyhovovat a splňovat jeho nároky a očekávání. 

  • Klasické mobilní telefony – tlačítkové, vyhovují převážně cenou, jednoduchou obsuhou přes navigační klávesy, a jsou vybaveny základními fukcemi. Ocení je zejména nenároční uživatelé na funkce, nebo naopak nároční uživatelé na výdrž baterie.
  • Základní (low-end) smartfonycenově dostupné chytré telefony pro méně náročné uživatele. Nechybí jim však žádné základní funkce chytrých telefonů, jako je Wi-Fi, Bluetooth, možnost stahování aplikací a her, nebo focení či natáčení videí. Displej zde najdete základní s menším rozlišením, méně výkonný procesor, menší vnitřní i operační paměť, základní fotoaparát (2 – 5 Mpx) a jsou vyrobeny z levnějších materiálů.
  • Střední třída (mid range) – tuto skupinu tvoří velká většina smartfonů, zdravý kompromis mezi cenou a výkonem. Naleznete u těchto telefonů dostatečný výkon na každodenní užívání i multitasking, kvalitní přední i zadní fotoaparát pro dostatečně kvalitní fotografie nebo třeba Full HD video, dostatek paměti pro multimédia, aplikace a nenáročné hry, a v neposlední řadě kvalitnější displej s lepším rozlišením. Počítat můžete i s plnohodnotnou navigací.
  • Pro náročné (high-end) – většinou „vlajkové lodě“ všech výrobců, telefony, které mají prvotřídní zpracování a jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, nabité výkonem a technologiemi. Očekávat můžete skvělý displej, syté barvy a velké pozorovací úhly. Perfektní zadní fotoaparát se stabilizací obrazu a množstvím nastavení, tak i kvalitní přední pro videohovory. Výkonný procesor s dostatečně velkou operační pamětí pro náročné aplikace a hry. Důraz je kladen i na bezpečnost a pohodlné užívání. Naleznete tak u nich často čtečku otisků prstů, množství senzorů usnadňujících používání, bezdrátové nabíjení a funkce, nebo třeba zvýšenou odolnost proti prachu a vodě.
  • Seniorské telefony – v nabídce mobilů je také řada telefonů pro seniory, které se vyznačují přehledností, snadnou obsluhou a mají mnohé praktické funkce. U většiny najdeme dostatečně kontrastní displej, možnost větší velikosti písma, hlasité vyzvánění, vytáčení konkrétních osob rychlou volbou, nebo třeba svítilnu. Standardem je nyní i SOS tlačítko, při jehož zmáčknutí telefon odešle na předvolené číslo tísňovou SMS zprávu s aktuální polohou.
  • Fotomobily – velice žádaná skupina smartphonů, které dokáží ustát i srovnání s leckterým klasickým fotoaparátem. Předností fotomobilu bývá velké rozlišení snímků i videa, optická stabilizace obrazu a kvalitní objektiv s vysokou světelností, někdy i s možností optického přiblížení – zoom. Nechybí ani blesk v podobě LED diod/y – množí používají dvě, pro dosažení přirozenějších odstínů. Velmi oblíbené jsou fotomobily, které mají duální fotoaparát. Naleznout můžete i profesionální režimy na změnu ISO hodnoty, čas závěrky, nebo i fotografování do RAW formátu.
  • Odolné telefony – určené do náročnějších podmínek, které se nezaleknou vody ani prachu, a vydrží i nějaký ten pád. Tyto outdoorové telefony jsou značeny certifikací zvýšené odolnosti IP (Ingress Protection) nebo oxtrémní odolnosti MIL-STD 810G. Očekávat, tedy podle označení, můžete odolnost vůči prachu, vodě nebo pádu. Dále mohou některé odolávat v extrémních teplotních podmínkách.

Operační systém

Software (program), který zajišťuje správné fungování smartfónu, využívá všechny jeho komponenty a umožňuje k nim přístup. Spojuje tedy aplikace a hardvérové ​​komponenty smartfonu s uživatelem. Zpracovává také data a požadavky od uživatele. Samotné operační systémy se liší zejména grafickým prostředím, ale také počtem podporovaných aplikací nebo jejich dostupností.


Zvlášť se při mobilu setkáme s třemi základními operačními systémy.

  • Android - jde o open source, což znamená, že zdroje jsou otevřené. V praxi má tak leckdo možnost vstoupit do systému a upravit si některé jeho prvky podle potřeb a takové vylepšení pak poskytnout veřejnosti. Nemá problém s velikostmi displejů, či čipsetem. Android má několik verzí a čím je tato vyšší, tím podporuje více aplikací a umožňuje nové funkcionality. Aplikace se získávají přes virtuální obchod - Google Play.
  • iOS - je produktem společnosti Apple a součástí iPhonů. Na rozdíl od Androidu, je nainstalován výhradně na hardwaru společnosti Apple. Výkony softwaru a hardwaru jsou tak dobře vyladěné. I při iOS se zveřejňují novější verze, které přinášejí nové funkcionality. Aplikace se dají získávat ve virtuálním obchodě Apple Store.
  • Windows - systém pochází od společnosti Microsoft a navazuje na oblíbený OS Windows z desktopových počítačů a notebooků. Instaluje se do hardwaru od různých výrobců. Aplikace se dají sehnat ve virtuálním obchodě Windows Marketplace.

Ako vybrat mobil - operační systémy

Procesor

Srdce každého telefonu. Zpracovává vstupy, které do smartphonu zadává uživatel. Řídí také zbylé komponenty, se kterými spolupracuje. Výkon procesoru předurčuje částečně počet jader a jejich taktovací frekvence. Vícejádrové procesory dokáží zpracovávat několik informací současně. Taktovací frekvence se uvádí v GHz - vyšší frekvence znamenají vyšší výkon.

V nejzákladnějších smartphonech najdeme procesory s jedním nebo dvěma jádry, ale s rostoucími požadavky na aplikace roste i nárok na výkon i počet jader a 8-jádrové smartphony už dnes nejsou žádnou výjimkou.

Operační paměť


Operační (RAM) paměť slouží jako prostor pro dočasné uložení a zpracovávání dat, spuštěných programů a procesů. Telefony s vyšší RAM pamětí tedy mohou zpracovávat více dat a mít spuštěných více aplikací na ráz, přičemž je zachován plynulý chod telefonu.

Úložný prostor

Úložný prostor - neboli interní úložiště má každý telefon a slouží pro ukládání dat a multimediálního obsahu, tedy například fotek, hudby a dokumentů. Při výberu telefonu tedy také důležitý parametr. Většina mobilů však ještě disponuje možností rozšíření tohoto úložiště o paměťovou micro SD kartu.

Další důležité parametry při výběru mobilu

Displej

Velikost displeje i jeho rozlišení se považuje za velmi důležitý parametr. Pokud se svým mobilním telefonem i pracujete a vyřizujete několik záležitosti, je vhodné mít i větší displej. Stejně tak ho oceníte jestliže hrajete hry, koukáte na filmy nebo prohlížíte fotky. Pokud však pouze telefonujete, posíláte SMSky či trávíte pár chvil na sociálních sítích, pak si vystačíte i se skladnější formátem. 

Vzhledem k velikosti je ale důležité vybrat vhodné rozlišení. Za standard se považuje HD rozlišení, ale v zásadě by do 4 palců rozlišení nemělo klesnout pod 800 x 400 px. Nad 5 palců by měl displej dosáhnout právě HD rozlišení, aby se zachovala ostrost obrazu.

  • High Definition (HD nebo i HD ready) - rozlišení 1280 x 720. Tato podoba má tedy 720 řádků a 1280 sloupců.
  • Full High Definition (Full HD) - rozlišení 1920 x 1080. Hovoříme o řádkování 1080.
  • Quad HD (QHD) - nejčastěji rozlišení 2560 x 1440 (16:9). To znamená, že počet vertikálnych bodov je 1440, označovaný ako 1440p.

Existují však různé podskupiny těchto rozlišení. Například qHD - quarter HD s 960 na 540 bodů, případně WXGA s 1280 na 800 bodů. Ne všechny displeje jsou totiž v poměru stran 16:9.

Neméně důležité je věnovat při výberu i prostor technologii displeje. U levných telefonů se ještě můžeme setkat s TFT LCD, které nejsou příliš syté, kontrastní a dobře vyditelné na slunci. Většinou je však už nahrazují IPS, PLS LCD displeje, které mají příjemné a syté podání barev, čitelnost na slunci i z ostrých úhlů na mnohem lepší úrovni. Někteří výrobci mají vlastní technolgie, např.: Super AMOLED, Super LCD, Retina a najdete je u telefonů vyšších tříd.

Ako vybrat mobil - displej

Rozhraní


Důležitou součástí mobilních telefonů jsou porty/konektory. Porty rozšiřují možnosti opravdu ve více směrech. Rozeznáváme v zásadě dva typy rozhraní. Kabelové, které potřebuje pro svou funkci fyzický port - konektor + kabel. No a druhým je bezdrátové , tedy virtuální rozhraní.

Konektory, kabely

  • USB-C (USB typ C) - nejnovější konektor pro nabíjení a vysokorychlostní přenos dat. Toto je oboustranný konektor, takže ho nelze zasunout špatně.
  • Micro USB - patří k nejzákladnějšímu portu. Obvykle se jím mobil nabíjí, ale také se jím vede datové kabelové spojení s počítačem přes klasické USB rozhraní. Takto je možné pak dělat výměnu nahraných multimediálních souborů, či jiných dat mezi dvěma zařízeními.
  • Slot na micro SD kartu - otvor do kterého se vkládá do mobilního zařízení externí úložiště. Takto svému mobilu zvětšíte kapacitu interní paměti.
  • Audio jack - je to 3,5 mm port na sluchátka (zřídka i 2,5 mm), do kterého se jejich konektor zasune a hudbu či film posloucháte aniž byste rušili okolí. Rovněž se dá takto i telefonovat, protože tento audio konektor má také vstup na mikrofon, který může být součástí sluchátek. Některé mobilní telefony mají přitom tento konektor s až 5 kontaky, neboť jím podporují i funkce rušení okolního hluku, který se tak nepřenáší do sluchátek a zvuk je čistší.
  • Lightning konektor - konektor speciálně vyrobený a využívaný společností Apple. Slouží k nabíjení i propojování zařízení. Je novější verzí předchozího 30-pinového konektoru.


Bezdrátové připojení a datové přenosy

  • Wi-Fi - vybavení bezdrátové komunikace WiFi, pomocí které se připojíte na HOT SPOT (router) s internetem. Patří dnes již ke standardní výbavě u většiny zařízení.
  • WiDi, Miracast -  technologie pro bezdrátový přenos zvuku a obrazu, zrcadlení obsahu televizoru.
  • NFC (Near Field Communication) - Komunikace blízkých polí - slouží pro rychlé propojení mobilních zařízení bez zadávání zbytečných kódů. V současnosti se využívá k přenášení dat, ale i na připojování k bezdrátovým sluchátkům, tiskárnám a už i na placení v obchodech prostřednictvím mobilu.
  • Bluetooth - pomocí této technologie se dají připojovat různé doplňky v podobě reproduktorů či sluchátek, ale také přenášet data z jednoho zařízení do druhého. Je to rychlostně nižší bezdrátový standard oproti NFC.
  • GPS / Glonass - Jsou to moduly (americký systém / ruský systém), které slouží pro příjem pozic ze satelitů ve vesmíru. Díky tomu dnes v mobilech fungují aplikace s navigacemi, které nás umí dovést do cíle. Dnes je již některý z modulů, případně oba, součástí standardní výbavy smartphonu.
  • A-GPS - Jde o Asistované GPS. V tomto případě tedy asistuje signálu ze satelitů i systém určování polohy díky vysílačem v mobilní síti (BTS) a Wifi hotspotů. V tomto případě by měl být takový systém rychlejší při startu určení polohy jako samostatný GPS systém.
  • 3G / UMTS / HSDPA / 4G / LTE - jde o moduly pro příjem datové komunikace pomocí sítě vysílačů mobilních operátorů. Minimální požadavek pro ty, kteří chtějí využívat ve svých mobilních zařízeních internet, je to, aby mělo alespoň modul podporující 3G přenos. Nejmodernějším a samozřejmě i nejrychlejším je 4G / LTE přenos.

Fotoaparát

Množství výrobců se při vývoji smartphonu zaměřuje i na kvalitu fotografií, tedy i na rozlišení i na další parametry fotoaparátu. Uživatelé totiž stále častěji přestávají nosit fotoaparáty a raději investují do mobilního zařízení s lepšími parametry integrované kamery.

Zadní (hlavní) fotoaparát - zpravidla mívá vyšší rozlišení než přední webkamera. Pokud je rozlišení 5 mpx, fotografie jsou již v dostatečně použitelné kvalitě, nejen pro tisk na formátu 9 na 13, ale i pro sdílení na sociálních sítích. Přesto se výrobci snaží zaujmout rozlišením 8, 13 ale dokonce až s 21 megapixely a duálními fotoaparátem zejména u svých fotomobilů. K dispozici je přitom vždy množství filtrů a efektů, kterými můžete fotografie upravit. Určitě potěší, pokud má fotoaparát například i optický zoom, ale vzhledem k štíhlost mobilů se takových zařízení najde jen velmi málo. 

Přední fotoaparát - navržen primárně jako webkamera, tedy na videohovory, které jsou stále populárnější. Přední kamera mívá menší rozlišení než zadní fotoaparát, ale pro svůj účel dostačující. Většinou se v průměru pohybuje kolem dvou megapixelů. Výjimkou nejsou už ale ani mobily s 8 Mpx přední kamerou, které se uplatní při stále se rozmáhajících autoportrétech, které jsou známé jako "selfie".

Ako vybrat mobil - fotoaparát

Podpora Dual SIM

Velmi populární jsou nyní Dual SIM smarfóny nebo klasické mobily. Pokud máte jednu SIM kartu pracovní a druhou soukromou, či každou u jiného mobilního operátora, určitě vám Dual SIM pomůže. Prakticky i ekonomicky. Aktuálně má většina telefonů aktivní obě SIM karty, což umožňuje pracovat s telefonními čísly bez jakýchkoliv omezení. Využívání jedné SIM karty, např. na telefonování a druhé na SMS, kde každý síťový úkon (tarif) je levnější u jiného operátora, rozhodně ušetří peníze. Nevýhodou je to, že u vlajkových lodí značkových výrobců nenajdete mobil s Dual SIM. 

Produkty v akci

Zobrazujeme 0 výsledků Použijte filtr pro zpřesnění požadavků.