Jak vybrat fitness náramek: kompletní návod + nejlepší fitness náramky 2020

23. 6. 2020

Poradíme vám, jak fitness náramek vybrat a ukážeme funkce, které zaznamenají váš výkon i pokroky. Pojďte se podívat na nejlepší fitness náramky pro rok 2020.

úvodka

Nejlepší sport – kafe a dort! Taky vás tahle hláška Haliny Pawlowské zvedá ze židle? Tak na ni rychle zapomeňte a pojďte se s námi radši podívat na nejlepší fitness náramky pro jaro 2020. Poradíme vám, jak fitness náramek vybrat, a ukážeme vám funkce, které zaznamenají (nejen) váš výkon a zachytí pokroky v čase.

Na trhu najdete desítky fitness náramků, které se liší cenou, značkou, funkcemi i designem. Pokud jste o fitness náramek nikdy před tím ani nezavadili a nemáte se ani koho zeptat, může být těžké vybrat na první dobrou ten pravý. Jedno je jasné – záleží především na účelu, pro který budete náramek využívat. Jiný budete potřebovat, pokud jste se rozhodli začít zlehka třeba chůzí, jiný ocení milovníci hor a po úplně jiném modelu sáhnou ti, kdo rádi plavou.

Každopádně mezi oblíbenými funkcemi jednoznačně vyhrává GPS, měření počtu spálených kalorií, měření tepu, krokoměr, měření tlaku a voděodolnost.

Jaké funkce mají fitness náramky?

Fitness náramek s krokoměrem a měřením tepu. Dnes už standard

„Dneska začnu! A domů se nevrátím, dokud neuběhnu aspoň 10 kilometrů.“ Pozor, totálně zničit svoje tělo hned při prvním pokusu o pohyb je vážně hloupost. Začněte rozumně – rychlejší (ze začátku klidně i pomalejší) procházka je ideální. Abyste viděli, jaké pokroky děláte a kolik kalorií můžete shodit i během obyčejné chůze, pořiďte si fitness náramek s krokoměrem a měřením tepu.

Dobrá zpráva? Těmito dvěma funkcemi jsou vybavené všechny, i ty nejlevnější fitness náramky na trhu. V roce 2020 je krokoměr už standard. Stejně jako měření tepu.

A k čemu je dobré právě měření tepu? Například k tomu, abyste rychlost své chůze nebo jiné sportovní aktivity přizpůsobili nejlepší tepové frekvenci pro spalování tuků. Tu si mimochodem snadno spočítáte podle pohlaví a věku na nejrůznějších internetových kalkulačkách.

My máme malý tahák (ten mimochodem funguje nejen při chůzi, ale i při běhu, jízdě na kole a dalších sportech): Ideální tepové frekvence dosáhnete ve chvíli, kdy můžete vyslovit větu, aniž byste lapali po dechu. Plynule klábosit po delší dobu už ale nezvládnete.

Mimochodem, věděli jste, že když se vaše klidová frekvence liší o více než 7 tepů za minutu od té běžné, může to znamenat, že se vaše tělo ještě úplně nezotavilo po náročném tréninku?

Fitness náramky a měření počtu spálených kalorií

Další funkce, která patří k těm nejzákladnějším. Měření kalorií je srdcem každého fitness náramku. Jediné, v čem je rozdíl, je zobrazení tohoto údaje. Některé to zvládnou přímo na displeji, jiné údaj zobrazí v aplikaci vašeho chytrého telefonu (ten je třeba s náramkem propojit pomocí Bluetooth a takzvaně ho synchronizovat, aby se data z náramku nahrála do aplikace v telefonu).

Voděodolný nebo vodotěsný fitness náramek?

Voděodolný a vodotěsný – dvě slova, která zní prakticky stejně, ale znamenají něco úplně jiného. Pokud plánujete se svým fitness náramkem podávat výkony v bazénu, pohlídejte si, aby na něm bylo označení VODOTĚSNÝ. Takovému náramku voda neublíží ani v případě, že ho – s trochou nadsázky – necháte přes noc na dně bazénu. Pokud si chcete být skutečně jistí, že (stejně jako vy) zná rozdíl mezi těmito dvěma slovy i výrobce, mrkněte se na normu IP, kterou mohou být vodotěsné i voděodolné náramky označené.

  • IP66 – Představuje normu pro VODĚODOLNÝ fitness náramek, který snese pot, postříkání vodou i umytí rukou. Rozhodně takový náramek nepoužívejte při splavování řeky, surfování, plavání a dalších sportech, u kterých je riziko, že se náramek hodně namočí, nebo dokonce ponoří.
  • IP67 – Tohle už je lepší. Náramek by měl snést menší proud vody i chvilkové ponoření do malé hloubky. Například výrobce náramku Niceboy X-Fitpolo (patří k vůbec nejlevnějším na trhu a má právě tento stupeň odolnosti) garantuje, že náramek vydrží ponoření až do hloubky 1 metru po dobu 30 minut.
  • IP68 – Pokud hledáte VODOTĚSNÝ fitness náramek na plavání, vybírejte ten označený normou IP68. Tohle označení zajistí odolnost náramku při ponoření až do 50 metrů i při velmi silném proudu.

Pokud jste u konkrétního modelu toto označení nenašli, hledejte v popisu jasnou informaci o tom, co přesně konkrétní model snese.

Jaký fitness náramek, když potřebujete funkci měření tlaku

Zdaleka ne všechny chytré náramky zvládnou měřit krevní tlak. Pokud si pořídíte náramek s touto funkcí, budete vědět, jak je na tom při sportu vaše srdce a jak vaše tělo trénink zvládá. Díky tomu si pak tréninkové dávky snadno upravíte. Fitness náramek s měřením tepu ocení také lidé s vysokým krevním tlakem, kteří by se měli při sportu více hlídat a poslouchat své tělo. Fitness náramek Carneo H-Life s funkcí EKG+ monitoruje a odhaduje přímo stav srdce – během pohybu i v klidovém stavu.

Pořídit si fitness náramek s měřením tlaku je navíc skvělý způsob, jak monitorovat svůj krevní tlak i bez návštěvy ordinace.

Fitness náramek a GPS

Náramky s funkcí GPS mohou být o trochu dražší – i když i tady se najde pár modelů, které pořídíte pod tisícovku. Proč je dobré mít v chytrém fitness náramku i funkci GPS? Získáte přehled o trase, kterou jste ušli, uběhli nebo ujeli. Budete vědět, kde přesně stojíte (při turistice v horách se už neztratíte, ať zdoláváte Krkonoše, nebo Himaláje). Zjistíte, jak rychle jste daný počet kilometrů zdolali. A u některých náramků budete mít přehled i o tom, v jaké nadmořské výšce se pohybujete.

Při studování jednotlivých modelů se zaměřte na to, zda má funkci GPS náramek přímo zabudovanou v sobě, a není tedy nutné tuto funkci „dohánět“ smart telefonem. Někdy totiž funkcí GPS výrobci myslí možnost využívat tuto funkci přes chytrý mobil. V takovém případě musíte mít: 1) zapnutou funkci Bluetooth a 2) fitness náramek spárovaný s telefonem. Jestli plánujete delší túru v horách, určitě si s sebou do batohu přibalte slušnou powerbanku.

GPS přímo v náramku je pro většinu lidí, kteří tuto funkci využijí, o dost výhodnější a praktičtější. Přeci jen tu platí jednoduchá rovnice: GPS v chytrém náramku = žádné tahání se s těžkým velkým smartphonem, když vybíháte nalehko.

Pokud milujete trekové výlety do hor, rádi běháte delší (nové) trasy, chcete vědět, na kterém úseku jste měli problém a na kterém jste bodovali na jedničku, je pro vás GPS užitečná funkce. Jestli je ale vaším nejoblíbenějším místem pro pohyb tělocvična, můžete tuhle funkci s klidem vyškrtnout.

Co si ještě při výběru fitness náramku pohlídat?

  • Výrž baterie – začíná na 5 dnech. Na trhu jsou ale i modely, kterým baterie vydrží až 20 dní. Rozhodně se však nedá říci, že nákup dražších hodinek automaticky zaručí delší výdrž. Tady je třeba vybírat. Druhou věcí je pak výdrž baterie vs. nepřetržité měření některých funkcí. Třeba zmiňovaná GPS nebo neustálé sledování pulzu zákonitě baterii vybijí rychleji.
  • Synchronizace s operačním systémem telefonu – Android, iOS, Windows Phone – operačních systémů a jejich verzí je mnoho. Proto se ujistěte, že se váš budoucí fitness náramek bude kamarádit se systémem ve vašem telefonu.
  • Jazyk aplikace – ne každý umí anglicky a ne každá aplikace smart fitness náramků umí česky. Před nákupem si tedy ověřte, v jakém jazyce komunikuje prostředí aplikace.
  • Display – stačí vám, že fitness náramek zobrazuje pouze nezbytný základ a ostatní informace jsou k dispozici v mobilní aplikaci? Pokud ne, soustřeďte se při výběru na displej a ověřte si, co všechno dokáže zobrazit bez toho, abyste museli telefon vyndávat z kapsy.
  • Komunikace chytrého telefonu s hodinkami – pro ty, kteří chtějí být stále v obraze i během sportu, je ideální vybrat fitness náramek, který umí zobrazovat notifikace z telefonu (například hovory, sms, v lepším případě i e-maily, zprávy z Facebooku a dalších sociálních sítí). Ani tady nejde o žádnou Hi-Tech funkci, ale spíše o standard.
  • Placení – některé špičkové modely fitness náramků nabízí i funkci placení u terminálů. Konkrétní službu (Apple Pay, Garmin Pay, Google Pay, Fitbit Pay atd.) samozřejmě musí podporovat i vaše banka.
  • Monitoring spánku – dnes už nejde o jinak výjimečnou funkci – v chytrých fitness náramcích je stejně běžná jako třeba krokoměr. Díky této funkci zjistíte, jak dlouho spíte a jak kvalitní váš spánek je. Některé náramky dokonce nabídnou kroky ke zlepšení výsledků, nebo vás jemnými vibracemi vzbudí tehdy, když je vaše tělo v nejlepší kondici pro probuzení.
  • Automatické rozpoznání sportu – Některé náramky umí (bez toho, abyste je ručně nastavili) určit, jaký sport právě děláte, a podle toho měří, vyhodnocují a ukládají informace do aplikace.
  • Porovnání výkonů s kamarády – tahle funkce bude zajímavá pro všechny, kteří rádi sportují s parťákem, nebo se předhání s kamarády o to, kdo plní společná předsevzetí lépe a rychleji. Stačí vybrat náramek s aplikací, která umí vaše výsledky sdílet – třeba na sociálních sítích nebo mezi sebou přímo v prostředí aplikace.
  • Reminder (upozornění) – abyste nezapomněli, že je čas jít si zacvičit… anebo popřát babičce k svátku!
  • Stopky – když vás nezajímají jen kalorie a počet kroků, ale i čas.
  • Virtuální odměny – sbírejte bodíky, dostávejte pochvalu e-mailem, nechte se od náramku „poplácat po rameni“, že jste splnili denní cíl. Vždyť když vás nepochválí váš malý fitness trenér (pardon, náramek), tak kdo jiný?
  • Pohybový senzor pro zapínání displeje – abyste nemuseli displej zapínat tlačítkem během sportu. Stačí se na náramek podívat a udělat ten typický pohyb zápěstím, který mimoděk děláte, když se chcete mrknout na hodinky. Tady je dobré podívat se do recenzí. Ne všechny náramky, které tuto funkci garantují, mají senzory citlivé natolik, abyste před očima nemuseli otáčet rukou třikrát nebo čtyřikrát, než se displej rozsvítí.
  • Nastavení denních cílů – u některých modelů si můžete nastavit svůj denní cíl. Náramek vás pak upozorní na jeho (ne)plnění ????.
  • Vystoupaná patra – vždyť čím víc vystoupaných pater, tím hezčí zadek. Tak kolik pater jste dnes vystoupali vy?

Nejlepší fitness náramky 2020

Které chytré fitness náramky vás budou nejlépe motivovat k aktivitě a zaznamenávat vaše pokroky?

Honor Band 5: Super poměr cena/výkon a miláček uživatelů

Honor Band 5 nabízí super poměr cena/kvalita/výkon. O tom, že s tímto fitness náramkem budete spokojení, svědčí i mimořádně kladné recenze od těch, kteří už ho mají doma. Co si uživatelé chválí nejvíc? Rychlé a bezproblémové spárování s aplikací v telefonu a automatickou synchronizaci (takže data z náramku budou v mobilu cobydup), výdrž baterie 14 dní, podrobné a přehledné grafy o výkonu v aplikaci, která umí česky. Super je také intuitivní ovládání a přívětivé menu, příjemný povrch a malé rozměry, díky kterým člověk ani neví, že ho má. A to jak při sportu, tak i během spánku (který Honor Band 5 monitoruje a vyhodnocuje jeho jednotlivé fáze a jejich kvalitu). Jako uživatel oceníte také velký výběr z různých sportovních aktivit, jejichž počet se oproti předchozí verzi ještě rozrostl.

Dotykový AMOLED displej s jedním tlačítkem pro návrat na základní obrazovku je nejen praktický, ale také opravu hezký a barevný. A cool vychytávkou je vyměnitelný design ciferníku – s tím je opravdu legrace!

Mínusy jsou: trochu nepraktická nabíječka a absence celodenního měření spálených kalorií.

TIP: Tomuto modelu do velké míry konkuruje také Xiaomi Mi Band 4. Pokud tedy hledáte super sportovní náramek s perfektním poměrem cena/výkon, je Xiaomi Mi Band 4 alternativou hodnou minimálně bližšího prozkoumání.

Fitbit Charge 3 Special Edition (NFC): design, pohodlí, top funkce a NFC placení

Perfektní design, který díky různým barevným variacím displeje a náramku nadchne snad každého. Fitbit Charge 3 je štíhlejší a lehčí než jeho předchozí generace, je pohodlný, nevyčnívá a skvěle se nosí. Vodotěsnost do hloubky 50 m, odolnost vůči prachu a ochranné sklo Gorilla Glass3 zajistí, že tyhle hodinky můžete vzít zkrátka kamkoli bez obav z poškození. Dotykový OLED display velký 1.4" vás nadchne přesností (i když je malý, kliknete na to, co právě potřebujete) a snadnou čitelností i během slunečných dnů. Najednou zobrazí například čas, kroky i tep. Pohodlně si na něm přečtete jak notifikaci, tak i příchozí zprávu (na kterou můžete odpovědět pomocí přednastavených odpovědí). Displej se rozsvítí hned napoprvé a bez problémů, když uděláte pohyb, který indikuje, že se na něj chcete podívat.

Kromě toho Fitbit Charge 3 Special Edition (NFC) monitoruje aktivitu po celý den včetně spálených kalorií a monitoringu srdečního tepu. Senzor pro měření hladiny kyslíku v krvi je další super funkce, která napoví, jak na tom během sportu vaše tělo je. Normální hodnoty se pohybují v rozmezí 94–100 %. Pokud je hladina nižší, může za to buď přílišná únava, která ohrožuje tělo, nebo příliš vysoká nadmořská výška.

Jediné, co tomuto modelu chybí, je zabudovaná GPS. Tu nicméně můžete využít po synchronizaci hodinek s chytrým telefonem, takže nic není ztraceno! Baterie vydrží 7 dní (i při používání naplno). Nabito budete mít za cca 2 hodiny – takže nehrozí žádný velký výpadek při nonstop měření tělesné aktivity. Super je také možnost porovnat svůj výkon s dalšími uživateli aplikace nebo placení pomocí NFC.

Samsung Galaxy Fit e: Aplikace, která umí česky

Fitness náramek Samsung Galaxy Fit e dokazuje, že není potřeba utratit majlant pro to, abyste měli přehled o svém těle a jeho výkonu. Super je jeho intuitivní ovládání, nízká váha a minimalistický design, který nebude překážet při žádném sportu. Vzít ho s sebou můžete i do bazénu. Vydržet by měl až do hloubky 50 m. Sám navíc automaticky rozezná chůzi, běh a dynamické cvičení. Aktuální tepovou frekvenci odesílá na váš telefon do aplikace Samsung Health. Samozřejmostí je krokoměr, výpočet kalorií a výběr sportovní aktivity (jóga, lezení, lyžování, plavání, cyklistika a mnoho dalších).

I tento náramek obstojně zvládá práci s notifikacemi. Oznámí příchozí hovor i událost z kalendáře na vašem telefonu. Náramek vás upozorní na výdrž baterie. Mimochodem, ta je od výrobce garantovaná na 10 dní. Náramek si rozumí s Androidem i iOS. Jistě potěší, že mezi nastavitelnými jazyky v aplikaci je také čeština!