Jak vybrat čtečku knih: Zaměřte se na typ displeje i podporované formáty e-knih

19. 5. 2021

Kniha je nepostradatelný společník při trávení volného času, při dlouhé cestě i při lenošení venku na sluníčku. Své oblíbené příběhy si bereme všude s sebou. Jenže tahat se třeba na dovolenou s pěti tlustými detektivkami není žádný med. Vsaďte na elektronickou čtečku knih a sbalte si tolik příběhů, kolik potřebujete. Poradíme vám, jak vybrat čtečku e-knih, na co se při výběru zaměřit i jak se vyznat v jednotlivých formátech e-knih.

Jak vybrat čtečku knih

Na čem číst e-knihy: Mobil, tablet nebo elektronická čtečka knih

Chytrý mobil má dnes v kapse většina z nás a není problém si do nich e-knihy stáhnout. Na občasné čtení při čekání ve frontě nebo při cestě do práce vám mobil naprosto v pohodě stačí. Zkrátíte si dlouhou chvíli a posunete se vpřed ve svém oblíbeném příběhu.

Jenže mobil není primárně určený na čtení delších textů a je to na něm znát. Největší slabinou je menší displej, který nenabízí takové pohodlí jako tablet nebo speciální čtečka knih.

Na mobilu se také snáz necháte zlákat k jiným činnostem. Protože jste pravděpodobně neustále připojení k internetu, vyskakují na vás notifikace ze sociálních sítí, rušivá jsou také upozornění na příchozí maily i telefonické hovory.

Tablety na rozdíl od mobilů představují mnohem lepší alternativu pro čtení e-knih. Větší rozměr displeje se stará o pohodlnější čtenářský zážitek. Knihou také snáz listujete než na mobilu a nemusíte neustále stránky přibližovat. Lépe si nastavíte i velikost písma.

Nevýhodou tabletů je poměrně vysoká hmotnost, nízká výdrž baterky a až příliš zářivý displej, ze kterého při soustředěném čtení brzy pálí oči. A při delším čtení už není ani příliš pohodlné držet tablet v ruce jako knihu kvůli jeho rozměrům.

Stejně jako u mobilu, i na tabletu máte snadno dostupnou i jinou zábavu než čtení. Tablet nabízí opravdu univerzální využití. V pohodě si na něm přečtete knihy, ale také vyřídíte pracovní záležitosti nebo si pustíte film. A tyhle svody vás velmi snadno od čtení zlákají jinam.

Jak vybrat čtečku knih

Elektronické čtečky knih proto z výčtu možností, na čem e-knihy číst, vychází jednoznačně nejlépe.

Podívejte se na 3 hlavní důvody, proč se vám vyplatí pořídit si na čtení e-knih speciální čtečku:

  • Jsou dělané na dlouhé čtení – zní to jako banalita, ale čtečky jsou zkrátka uzpůsobené tomu, že se do nich díváte dlouho. Displej čtečky používá speciální technologii tzv. elektronického inkoustu. Ze čtení vás proto nebolí oči a to ani po několika hodinách intenzivního hltání oblíbeného příběhu nebo dlouhého studia odborné literatury.
  • Baterka vydrží opravdu dlouho – oproti klasickým displejům na mobilech a tabletech je displej čtečky e-knih mnohem menší žrout elektřiny. Kapacitu baterky navíc vytěžuje pouze a jenom čtení knih. Bez nabíječky s v klidu objedete i pár týdnů.
  • Nic vás nerozptyluje a můžete se soustředit jen na čtení – sami víte, jak je těžké se na mobilu nebo tabletu soustředit, když vás neustále rozptylují notifikace. Se speciální čtečkou se plně ponoříte do příběhu nebo odborného textu a nic vás nebude rušit. I když mají některé modely Wi-Fi připojení pro snazší stahování e-knih nebo časopisů, nezahltíte je aplikacemi ani hrami a nepustíte si na nich ani film. Svůj čas s nimi věnujete opravdu jen čtení.

Jak vybrat čtečku knih

Na co se zaměřit při výběru čtečky knih

  • Velikost displeje – vůbec nejčastěji narazíte na čtečky knih s úhlopříčkou 6 palců. Je to naprosto dostačující velikost pro čtení většiny knih a je to naprosto ideální hlavně na beletrii. Pokud častěji čtete odbornou literaturu, kterou doprovází grafy, tabulky a další grafické prvky, je lepší sáhnout po čtečce s uhlopříčkou 7.8“ nebo 10“. Na tomhle rozměru se také o něco lépe zobrazují dokumenty ve formátu PDF. Větší displej znamená i méně časté otáčení stránek.
  • Typ displeje a ovládání – stále častěji narazíte na čtečky e-knih s dotykovým displejem. Přináší to řadu výhod, zejména snazší a intuitivnější ovládání. Dotykový displej umožňuje nejen snadné listování mezi stránkami, ale také jednoduše část textu označíte. To využijete v případě, kdy třeba čtete v cizím jazyce a chcete si slovíčko nebo frázi přeložit. Některé čtečky mají totiž i zabudované slovníky, případně si je můžete do čtečky stáhnout.
  • Podsvícení čtečky s podsvíceným displejem jsou stále oblíbenější. A není se co divit. Číst si tak můžete za naprosto jakýchkoli světelných podmínek a díky speciální vrstvě, která vede světlo, vás ani při delším čtením nebolí oči. Displej čtečky totiž nesvítí stejně jako na tabletu nebo mobilu.
  • Kapacita paměti a možnost vložit microSD kartu – co si budeme povídat, čtečku si pořizujete také z důvodu, že už nemáte pořádně místo na nové papírové knihy. Jestli patříte mezi náruživé čtenáře, tak se nebojte vybírat čtečku e-knih se slotem na paměťovou kartu. Většina čteček má základní kapacitu vnitřní paměti 8 GB. Což je naprosto dostačující prostor minimálně na tisícovku knížek.
  • Možnost Wi-Fi připojení – i když se to možná nezdá, čtečka knih s Wi-Fi připojením se vám bude hodit. A k čemu že vám to připojení bude dobré? Usnadní vám například nahrávání nových e-knih přímo do čtečky. Čtečky knih PocketBook mají šikovnou funkci Send-To-PocketBook a čtečky Kindle od Amazonu nabízí totéž akorát pod názvem Send-To-Kindle. Díky těmto funkcím nemusíte čtečku připojovat třeba k počítači, abyste si nové knížky přetáhly.
  • Podpora různých formátů e-knih – mezi nejčastější formáty elektronických knih patří PDF, MOBI a ePUB. PDF je univerzální formát, který ale spíš než ve čtečce využijete při čtení na mobilu, tabletu nebo na počítači. Typický formát pro e-knihy je ePUB. V tomhle formátu jednoduše čtete text na různě velkých displejích, protože si umí přizpůsobit velikost písma. Pokud si pořídíte čtečku PocketBook nejčastější formát, jaký budete stahovat, bude nejspíš právě ePUB. S formátem MOBI si zase poradí všechny čtečky Amazon Kindle, protože vznikl speciálně pro ně. Na většině PocketBook čteček si formát MOBI také zobrazíte, ale můžete narazit na určité limity. Často se vám třeba nezobrazí správně obrázky.

Jak vybrat čtečku knih

Nejlepší čtečka knih: Souboj PocketBook vs. Amazon Kindle

Na trhu dneska najdete i jiné výrobce, ale primárně při výběru čtečky knih narazíte buď na značku PocketBook nebo Kindle od Amazonu. Jaká čtečka je nejlepší nejde jednoznačně říct, protože obě firmy vyrábí velmi kvalitní čtečky knih, které uspokojí i ty nejnáročnější čtenáře. Liší se jen v drobnostech, takže záleží na vás a vašich preferencích, jaké čtečce dáte přednost.

Čtečky knih PocketBook: Široká podpora formátů a rozhraní v češtině

Jednoznačnou výhodou čteček PocketBook je větší podpora různých formátů. Většina PocketBook čteček si v pohodě poradí s patnácti textovými formáty (mezi nimi například PDF, ePUB, DOC, TXT), čtyřmi obrázkovými (třeba JPEG nebo PNG) a dvěma zvukovými (MP3 a M4B). Máte naprosto volnou ruku v tom, kde budete knihy nakupovat nebo stahovat.

Čtečka si pravděpodobně poradí s jakýmkoli formátem, na který u e-knihy narazíte. Čtenáře, kteří nejsou tak zběhlí v angličtině potěší také jednoduché rozhraní v češtině.

Šikovná funkce Send-To-PocketBook zase usnadní nahrávání nových knih, časopisů a dalších dokumentů přímo do čtečky. Opadá nutnost kupovat knihy třeba na počítači a pak je do čtečky přesouvat. Všechno zvládnete přímo v rozhraní čtečky knih.

Čtečky e-knih Kindle: Nabízí jednoduché propojení s Amazonem

Populární čtečky knih Kindle představila společnost Amazon už v roce 2007. Od začátku měly jejich čtečky velkou výhodu v provázání přímo na obchod Amazon, který nabízí neustálý příliv nových knih. Kindle se tehdy stal hitem a stále se těší velké oblibě.

Zejména pro čtenáře, kteří zvládají číst knížky i v hlavních světových jazycích (angličtina, francouzština nebo němčina) nabízí opravdu velký výběr kvalitního čtiva.

Jak vybrat čtečku knih

Přestože se čtečky Kindle hojně prodávají i v Čechách, stále jim chybí česká lokalizace. Nicméně to je asi jejich jediná slabina.

V porovnání s PocketBookem podporuje Kindle méně formátů. Dominantní je u nich jejich vlastní formát MOBI. Není ale problém si ostatní formáty převést do čtečky přímo přes funkci Send-To-Kindle. Čeho se naopak nemusíte bát je, že by si Kindle neporadil s knížkami v češtině kvůli diakritice.

I přes absenci českého rozhraní zvládne Kindl v pohodě „zchroustat“ všechny e-knihy v češtině i slovenštině bez nejmenších problémů. Většina knihkupectví, která nabízí e-knihy navíc s formátem MOBI běžně pracuje.