Jak správně pokrýt domácnost Wi-Fi: Základem je vybrat správný router a pomůže i zesilovač signálu

Elektronika

27. 4. 2021

 Sosat internet přes kabel je sice spolehlivé, ale v některých případech ne úplně praktické. Třeba v chytré domácnosti připojujeme k internetu stále více zařízení a představa, že máme všude kabely je nemyslitelná. Jak ale doma zajistit spolehlivé připojení k internetu, když potřebujete silný signál opravdu všude včetně velkého prostoru? Jak zvládnout provoz několika zařízení současně, aniž by se vzájemně rušily? Podíváme se na to, jak správě vybrat Wi-Fi router a v jakých případech se vám bude hodit zesilovač Wi-Fi signálu nebo Mesh systém.

Jak pokrýt domácnost Wi-Fi

Jak vybrat Wi-Fi router: Rozhodující je počet zařízení i způsob využití

Wi-Fi router v domácnosti funguje jako směrovač. Bezdrátové připojení umožňuje, řídí i spravuje. Díky němu si k internetu doma připojíte mobil, tablet i notebook a nepotřebujete k tomu žádné kabely.

Wi-Fi routery zvládnou i připojení chytré televize nebo herní konzole. Ale v tomhle případě dává ještě dost lidí stále přednost připojení přes kabel. Jaký Wi-Fi router je pro vás nejlepší a jak ho správně vybrat?

Na co se při výběru Wi-Fi routeru zaměřit:

  • Velikost pokrývané plochy – důležitý parametr, který ovlivňuje spolehlivost vašeho Wi-Fi připojení. Wi-Fi router zvládne v pohodě pokrýt běžný dvou až třípokojový byt. Jen si dejte pozor, kam router umístíte. Ideální je doprostřed pokrývaného prostoru. Tím umožníte signálu lepší šíření. Router je ideální položit třeba na poličku na stěně, na skříň nebo na jiné vyvýšené místo. Tak mu v šíření signálu bude překážet méně pevných předmětů.
  • Antény – jejich úkolem je spolehlivé šíření signálu v prostoru. Většina routerů má dvě antény, protože jedna podporuje pásmo 2,4 GHz a druhá zase pásmo 5 GHz. Router ideálně umístěte do středu prostoru, který má pokrýt. Každou anténu pak natočte na jinou stranu.
  • Počet připojených zařízení – tady platí, že čím novější standard Wi-Fi router splňuje, tím více zařízení přes něj připojíte. Klasické routery standardu N pojmou do 10 zařízení. Nejnovější routery standardu Wi-Fi 6 si pak hravě poradí i se stovkou různých přístrojů.
  • Rychlost – záleží, na co Wi-Fi router nejčastěji využijete. Jestli vám stačí klasické brouzdání po internetu a vyřizování mailů, pak si vystačíte se základním routerem s nižším standardem. Pro streamování filmů ve vysokém rozlišení, hraní online her nebo používání datově náročných aplikací, sáhněte po novějších Wi-Fi routerech.
  • Konektivita – na zadní straně routeru najdete několik různých konektorů. Nejčastěji LAN konektory, kterých je na routeru několik a slouží pro připojení zařízení k lokální síti. Tak s routerem propojíte třeba chytrou televizi nebo herní konzoli. Přes WAN konektor připojíte router k internetu. Slouží pro propojení routeru s internetovou (datovou) zásuvkou. Některé routery mají ještě USB porty. Přes ty připojíte tiskárnu nebo třeba externí úložiště. K němu pak máte vzdálený přístup ze všech připojených zařízení v domácí síti.

Jak vybrat Wi-Fi router

Zesilovače Wi-Fi a Mesh systémy: Hodí se, když chcete spolehlivě pokrýt velké prostory

V opravdu velkých prostorech většinou jeden Wi-Fi router nestačí. Signál se nedostane všude a připojení bývá často nespolehlivé. Silné zdi jsou prostě někdy překážkou a pak nezbývá, než si trochu pomoct. Možným řešením jsou třeba zesilovače Wi-Fi. Najdete je pod různými názvy: opakovače, repeatery, extendery. Pod všemi pojmy se ale skrývá totéž. Tyhle nenápadné krabičky, které strčíte do zásuvky, signál šíří tam, kam by se jinak nedostal.

Zesilovač Wi-Fi signálu totiž komunikuje s routerem (směrovačem), přijímá jeho signál a posílá ho dál. Navíc nemusíte být ajťák, abyste zesilovač zvládli nastavit. Jednoduše vás celým procesem provede třeba mobilní aplikace nebo intuitivní webové rozhraní.

Další možností, jak si zkvalitnit domácí Wi-Fi připojení je použít Mesh systém. Zatímco extendery slouží pouze pro dokrytí menších míst se špatným Wi-Fi signálem, po Mesh systému sáhněte v případě, že potřebujete pokrýt větší prostor stabilní a jednotnou sítí.

Dokážete díky němu lépe využít frekvenční pásma a zároveň Mesh systém tvoří více jednotek, které spolu navzájem komunikují. Pokud si třeba zařizujete chytrou domácnost a chcete, aby vám šlapala jako hodinky, sáhněte právě po Mesh systému.

Výhody Mesh systémů:

  • Obrovský dosah – hravě si poradí s prostorem o rozloze 500 m², který celý pokryje kvalitním Wi-Fi signálem. Nezáleží, jak daleko od routeru sedíte. Signál vede spolehlivě úplně všude. I přes tlusté zdi a eliminuje tzv. mrtvé zóny. Třeba rohy místností, kde bývá připojení slabší.
  • Velká kapacita – do sítě připojíte až 100 zařízení současně.
  • Rodičovská kontrola – umožní zablokovat přístup na určité webové stránky. Snadno tak vyfiltrujete obsah, který je třeba nežádoucí pro děti. Zároveň můžete nastavit, kolik času na konkrétní stránce může jednotlivý uživatel strávit. Pokud děti podle vás sedí příliš dlouho třeba u YouTube videí, jednoduše jim tenhle čas můžete zkrátit.
  • Kvalitní signál pro všechna připojená zařízení – velká výzva zvlášť v současné době, kdy se hromadně přechází na home office. Domácí Wi-Fi dostává pořádnou nálož. S Mesh systémem ale zvládnete na několika zařízených náročné operace bez výpadků signálu. V jeden moment mohou členové jedné domácnosti bez vzájemného vyrušení vést pracovní videohovor, stahovat filmy nebo hrát online hry.
  • Žádné složité nastavení – zesílit signál můžete v domě i tak, že pořídíte více Wi-Fi routerů a ty mezi sebou propojíte. Jenže je zároveň musíte dobře nastavit a nakonfigurovat. S Mesh systémem tohle neřešíte. Nastavíte ho jednoduše přes intuitivní mobilní aplikaci.

mesh_system

Připravte se na nový standard Wi-Fi 6

Stejně jako se u mobilní sítě pomalu prosazuje 5G, tak i Wi-Fi připojení přišlo s novým standardem. Tentokrát už šestá generace připojení slibuje hlavně větší rychlost a lepší zabezpečení. Slabinou Wi-Fi předchozí generace totiž bylo především riziko nabourání se do sítě, pokud jste si nastavili příliš slabé heslo.

Výhody routerů Wi-Fi 6, stejně jako 5G mobilního připojení, využijí především větší firmy, které do sítě připojují stovky zařízení a jejich prioritou je spolehlivý chod a hlavně bezpečnost. Svoje místo si najdou také na hromadných akcích a konferencích, kde se do sítě najednou zapojuje velké množství zařízení. Ale i v domácnosti má nový standard Wi-Fi připojení co nabídnout.

A to především pokud používáte internet na složitější operace než brouzdání po webu nebo čtení e-mailů. Rychlejší a spolehlivější síť ocení třeba všichni, kteří u Wi-Fi potřebují co nejkratší latenci (odezvu). Ta totiž dokáže potrápit nejednoho hráče online her. Není nic otravnějšího než časté lagy při hraní.
Častější home office a videohovory pak nároky na domácí síť také zvedají.

Výhodou nového standardu je i mnohem kvalitnější streamování v rozlišení 4K a rychlejší stahování.

Jak vybrat router

Co nového přináší Wi-Fi 6:

  • Větší kapacita a efektivita – díky vylepšenému standardu Wi-Fi 802.11ax a šířkou pásma 80 MHz pojme nová Wi-Fi více zařízení a dokáže lépe využít celkovou kapacitu.
  • Několikanásobně vyšší rychlost připojení – díky šířce pásma 8O MHz zvládne rychlejší bezdrátové připojení. Oproti předchozímu standardu slibuje až 3x rychlejší připojení. Celková síťová rychlost dosahuje u Wi-Fi 6 až 1 800 Mb/s. V pásmu 5 Ghz se rychlost pohybuje kolem 1 200 Mb/s a v pásmu 2,4 Ghz to vytáhne na 574 Mb/s. Takovou rychlost slibuje třeba Asus Router AX56U-AX1800 Aimesh.
  • Lepší dosah signálu – nové Wi-Fi 6 routery slibují také kvalitnější dosah signálu. Ten by měl po bytě nebo domě vést bez problému úplně všude. V každém rohu, za tlustou stěnou i na balkoně byste měli mít kvalitní připojení.
  • Cesta k chytré domácnosti a využití IoT – hodně skloňovaným pojmem současnosti je IoT (Internet of Things). Tedy propojení mnoha zařízení, která spolu mohou komunikovat. Tomu právě nová generace připojení Wi-Fi 6 otevírá další možnosti. Svou kapacitou totiž dokáže pojmout několik zařízení najednou, aniž by se tím ohrozila rychlost přenosu nebo se výrazně zvýšila latence (odezva) připojení.