Jak hravě zvládnout přechod na DVB-T2

12. 8. 2019

Pozemní vysílání nabízí nejlevnější příjem televizního signálu. Přechod na DVB-T2 nabídne vyšší kvalitu obrazu a řadu vychytávek. Poradíme vám, jak naladit DVB-T2 a vysvětlíme, zdali si budete muset koupit přijímač či novou televizi.

úvodka (10)

Přechod na DVB-T2 začíná v listopadu 2019. Postupně bude vypínáno staré pozemní digitální vysílání. DVB-T2 pokrytí bude zahrnovat celou Českou republiku a formát se bude využívat nejméně do roku 2030.

DVB-T2 a jeho výhody

DVB-T2 (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je nový formát pozemního vysílání. A je třeba sportovně přiznat, že teď sice přechod na něj mnohým přidělává vrásky na čela, ale do budoucna má spoustu výhod:

  • Vyšší kvalita obrazu: DVB-T2 umožní příjem Full HD i Ultra HD (4K) programů.
  • Vysílání zdarma: Příjem pozemního DVB-T2 vysílání zůstane bezplatné.
  • HbbTV (červené tlačítko): Rozšířený obsah, jako je třeba archiv pořadů, bude i na DVB-T2.
  • Více TV programů: Ve frekvenčním pásmu DVB-T2 bude prostor pro více TV stanic.

Mezi nevýhody naopak patří to, co už jsme zmínili výš: Příjemce pozemního signálu musí jednorázově investovat do přijímače či nové televize. Mluví se také o tom, že ne všechny televizní stanice budou zdarma ve Full HD kvalitě. Tedy že bezplatně bude k mání jen nižší kvalita.

DVB-T2 programy

Bezplatné vysílání ve Full HD rozlišení (1920×1080) slíbila Česká televize. Další DVB-T2 programy budou pravděpodobně zdarma vysílat v HD/SD+ rozlišení (1440×1080). Přislíbily to televizní stanice Prima, Barrandov a Televize Seznam. TV Nova bude naopak vysílat v nižším SD rozlišení, ale nemusí se jednat o definitivní rozhodnutí. Zvláště po změně vlaatníků může dojít i ke změnám v přístupu k DVB-T2 standardu.

Týká se vás přechod na DVB-T2?

Přechod na DVB-T2 se dotkne domácností, které přijímají signál pomocí antény. Nejčastěji se k tomu využívají STA (společné televizní antény), kterými jsou vybavené například bytové domy. Příjemci pozemního signálu zpravidla nic neplatí.

Změna se netýká domácností, které využívají kabelovou televizi nebo mají satelit. V těchto případech se jedná o zcela odlišný typ televizního signálu, takže je přechod na DVB-T2 nijak neovlivní.

Jak naladit DVB-T2

Odhaduje se, že přechod na DVB-T2 se týká zhruba 4 milionů českých občanů. Je několik možností, jak naladit DVB-T2. První možností je nákupset-top boxu s podporou nového formátu.

Set-top box DVB-T2 je levnější řešení. Jedinou nevýhodou je de facto jen to, že budete mít doma na konferenčním stolku o ovladač navíc. Druhou – dražší, ale pro mnoho lidí atraktivnější možností – je nákup nové televize, která standard DVB-T2 podporuje.

Vyplatí se nová televize s DVB-T2?

Pokud máte starší televizi, vyplatí se využít změny formátu vysílání a pořídit si novou. V nabídce DVB-T2 televizí naleznete v drtivé většině modely s Ultra HD (4K) rozlišením a podporou HDR. Všechny nové herní konzole a filmy v Bluray kvalitě podporují tyto technologie. Mezi nejvýraznější patří HDR, poskytující dynamický kontrast a perfektní podání světla a stínu.

Pokud se rozhodnete pro DVB-T2 vysílání, tak ušetříte peníze na poplatcích za kabelovou televizi. Budete mít sice menší nabídku kanálů než u kabelovky, ale s novou televizí můžete naopak využívat moderních streamovacích služeb, jako jsou YouTube, Spotify, Twitch, HBO Go nebo Netflix. Výhodou streamovacích služeb je to, že si vždycky můžete vybrat přesně to, na co chcete koukat. Nejste závislí na programu televizních stanic.

TIP: Nové televize podporují Wi-Fi a Bluetooth. Připojíte tak bezdrátově sluchátka, soundbar či mikrosystém. S technologiemi jako DLNA nebo Miracast můžete sdílet fotky, videa a hudbu z PC nebo mobilu a pouštět je přímo na TV.