iPhone s bezdrátovým nabíjením Zobrazit popis

Od té doby, co spatřil v roce 2007 světlo světa, ušel iPhone kus cesty. K základním vylepšením patří nejen podpora nativních aplikací, ale také větší paměť, rychlejší procesor nebo nejbezpečnější operační systém. A nejspíš nemusíme připomínat, že společnost Apple si už od počátku dává velmi záležet i na celkovém vzhledu svých produktů.

Produkty

Jak funguje bezdrátové nabíjení u Apple iPhone?

Chytré telefony iPhone můžete od modelu iPhone 8 a výš nabíjet i bezdrátově. Tento způsob nabíjení funguje na principu magnetické indukce mezi dvěma cívkami a telefony od značky Apple k němu potřebují standard Qi, který je ve světě bezdrátového nabíjení tím nejrozšířenějším.

Nikola Tesla, který dokázal v roce 1891 rozsvítil žárovku bez drátů, by se zaradoval – právě díky němu totiž víme, jak magnetická indukce funguje, a můžeme přenášet vědomosti do moderního života. Cívka v nabíjecí podložce vytváří po napojení do sítě magnetické pole a cívka v telefonu z něj indukuje střídavý proud. Tím dochází k nabíjení baterie.

Kde se bezdrátová nabíječka vzala?

Kdepak, za vynálezem kupodivu nestojí samotná společnost Apple, dokonce to ani není záležitost posledních let, jak si mnozí myslí. První bezdrátová nabíjecí podložka Touchstone vznikla jako příslušenství k mobilu Palm Pre, a to už v roce 2009. Později bylo ještě nutné sjednotit standard, aby byly podložky a telefony co nejvíc kompatibilní.

Bezdrátové nabíjení vs. klasika – co je lepší?

Obojí má svá pro a proti. Nespornou výhodou bezdrátových nabíječek je to, že nedochází k opotřebení konektoru a zdířky k nabíjení určené, navíc zůstává volný USB vstup.

Na druhou stranu musí na nabíjecí podložce smartphone nehnutě ležet, takže na něj musíte na chvíli zapomenout. Maximální vzdálenost od podložky je 1 centimetr, často ale spíš dochází k tomu, že musíte z iPhone sundat i kryt, aby vše probíhalo bez komplikací.

Nevýhodou je i delší doba nabíjení a možné rychlejší opotřebení baterie – dát si nabít telefon bezdrátově je totiž o něco jednodušší a svádí to k častému odkládání na podložku, čímž zvyšujeme počet nabíjecích cyklů. Baterii neprospívá ani to, že necháme smartphone na podložce dlouho ležet.