Internet of things: Když si elektronika povídá

6. 7. 2020

Víte, proč je dobré dovést signál Wi-Fi i do kuchyně a koupelny? Tady jsou výhody chytré pračky, ledničky, myčky na nádobí a dalších spotřebičů.

Internet of things: Když si elektronika povídá

Chytré mobily už všichni máme. Co dál? Přichází čas chytré bílé techniky. Nevěřili byste, o co všechno přicházíte, když nemáte k internetu připojenou pračku, ledničku nebo třeba myčku nádobí. Pojďte s námi objevit, proč je dobré dovést signál Wi-Fi i do kuchyně a koupelny.

Bílou techniku připojenou k internetu můžete pořád ovládat pomocí čudlíků. Když ale máte chytrou domácnost, řeknete z gauče virtuálnímu asistentovi, který vypadá jako malý repráček: „Alexo, zapni pračku!“ A je to. Prostě se vám otevírají úplně nové možnosti – a o nich si teď povíme.

Ledničko, nezapomeň koupit mléko

Až doteď jsme od ledničky chtěli maximálně to, aby v ní byla zima a světélko svítilo. Chytré ledničky to samozřejmě umí taky, ale líp. Třeba díky tomu, že šetří energií a cirkuluje v nich vzduch, takže potraviny vydrží déle čerstvé a nenasávají od sebe nepříjemné pachy.

Opravdová legrace ale začne, teprve až lednici propojíte s mobilem a chytrou domácností.

Některé chytré ledničky mají v přední stěně propustné zrcadlové sklo. Stačí na něj zaklepat a najednou vidíte dovnitř, aniž byste museli otvírat dveře. Tím pádem šetříte jak energii, tak kondici potravin. A co by to bylo za chytré zařízení, kdyby na ledničkách 21. století chybělo také propojení s mobilní aplikací a virtuálním asistentem nebo dotykový displej. Ten využijete na mnohem víc věcí, než jen k nastavení teploty:

  • uvidíte svůj synchronizovaný kalendář i to, kolik je hodin,
  • nákupní seznam vytvořený na dveřích lednice si odnesete na nákup v mobilní aplikaci,
  • až půjdete vařit, budete tu mít přímo před nosem recept,
  • když při vaření nechcete propásnout sportovní přenos, pustíte si ho v kuchyni, 
  • necháte vzkaz pro rodinu, jen místo žlutých papírků všechno naťukáte na displej.

Uvnitř chytré lednice také může být online kamera propojená s aplikací ve vašem mobilu. Na dálku si prohlédnete všechny poličky. Když zjistíte, že v lahvi mléka zbývá už jen polovina, koupíte cestou domů nové.

Lednička budoucnosti podle RFID čipů a inteligentních kamer rozpozná, zda se u některých potravin blíží doba spotřeby. A když vám dojde pivo nebo kečup, sama vám je přidá na nákupní seznam. Do této fáze jsme zatím nedošli, za pár let to bude realita.

Chytrá pračka poradí, jaký program zvolit

Moderní chytré pračky také mívají displej, není tu ale tak důležitý. Všechny chytré funkce ovládáte přes mobilní aplikaci. Jinak vypadají plus minus jako pračka, kterou jste měli doma, když jste byli malí. A bohužel, pořád do ní musíte ládovat a vyndávat prádlo sami. Na druhou stranu vám odpadne nesrozumitelné ovládání, kterým jsou pračky proslulé (obzvlášť u mužské části populace). Na mobilu je všechno přehlednější, a navíc pračku můžete ovládat i na dálku.

Co umí pračka s chytrou aplikací:

  • nabízí možnost vypnutí a zapnutí na dálku – když chcete mít dopráno přesně ve chvíli, kdy se vracíte z práce,
  • poradí vám správný prací program – zvolíte barvu a materiál a pračka sama vybere nejlepší možnost a přesně odhadne, kolik prášku bude potřeba,
  • posílá notifikace o průběhu praní (pokud chcete) – když zrovna nejste doma vy, dáte snadno vědět rodině, ať prádlo vyndá,
  • poradí vám s problémy – sama pračka to sice nespraví, ale sama pozná, co se pokazilo a co je potřeba udělat.

TIP: Nejlepším přítelem chytré pračky je chytrá sušička (pokud se vám tedy vejde do koupelny).

Pekáč od spálené kachny umyje speciální program

Hlavní přednost chytrých myček spočívá v jejich umění umýt nádobí rychleji a lépe s menšími náklady. Na rozdíl od svých předchůdců jsou nacpané moderními senzory a technologiemi. Takže nemají problémy s nádobím a špínou, na kterou byla předchozí generace krátká.

Stejně jako u ostatních „smart“ zařízení se chytrá myčka dá ovládat na dálku, takže můžete:

  • kdykoli zapnout mytí a kontrolovat jeho průběh,
  • zamknout a odemknout myčku (kvůli bezpečnosti dětí),
  • dostávat upozornění, pokud dochází mycí prostředek nebo se něco pokazilo,
  • stáhnout speciální mycí cyklus pro křehké sklenice nebo obzvlášť znečištěné hrnce.

Hlavní nevýhoda chytré bílé techniky? Cena

Mezi klasickou pračkou a její chytrou variantou je poměrně velký cenový skok. Stejně tak u ledničky a další elektroniky. Je tedy dobré se zamyslet, jestli vám všechny online vychytávky stojí za to. Zvlášť pokud vás až dosud nenapadlo, že byste k praní někdy potřebovali mobil.

Kdy si pořídit chytrý spotřebič?

✓ Když vás baví elektronické vychytávky a máte rádi maximální přehled.

✓ Když doma chcete mít maximální komfort a minimum práce.

✓ Když se vám zamlouvá dálkové ovládání spotřebičů a autodiagnostika.

Kdy si nepořizovat chytrý spotřebič?

✗ Když nemáte zabezpečenou domácí síť Wi-Fi (pozor, to je základ i v případě, že na Wi-Fi máte připojený „jen“ stolní počítač a televizi).

✗ Když nemáte chytrý telefon.