Horkovzdušná fritéza: Jak na zdravé smažení

Horkovzdušná fritéza: Jak na zdravé smažení

Hranolky, koblížky, smažený květák, krokety. Křupavé, lákavé, ale taky pěkně nasáté olejem. Víme, že jsou velmi nezdravé, ale stejně si je zase dáme.

A co když existuje přístroj, který připraví stejně křupavé hranolky nebo krokety jako z friťáku, aniž by se použila kapka oleje? Ano, řeč je o populární horkovzdušné fritéze.

Jak funguje taková horkovzdušná fritéza?

Horkovzdušná fritéza nepotřebuje ke smažení ani kapku oleje a stejně připraví křupavé pokrmy. Jak tedy smaží? Za pomoci horkého vzduchu. Topné těleso nejprve ohřeje vzduch, který pak ventilátor rovnoměrně rozprostře po celé nádobě. Díky tomu bude vaše kuře dostatečně propečené ze všech stran. Horkovzdušná fritéza také spotřebuje mnohem méně energie oproti klasické horkovzdušné troubě.

Horkovzdušná fritéza Delimano: Jak to všechno začalo

Víte, kterou fritézu si zákazníci kupují nejčastěji? Je to to horkovzdušná fritéza Delimano. Překvapí vás příznivou cenou a pěkným designem, který ladí v každé kuchyni. Prodáváme ji ve třech barevných variantách: v bílé, červené a černé. Můžete si k ní dokoupit další příslušenství třeba v podobě roštu na špízy. Součástí balení je i praktická kuchařka určená speciálně pro vaření v horkovzdušné fritéze.

Horkovzdušná fritéza

Výhody horkovzdušné fritézy

Oproti běžné fritéze nespotřebujete na přípravu lákavého pokrmu tolik tuku. Smažení je proto v horkovzdušné fritéze mnohem zdravější. Jaké jsou její další výhody?

  • Smažení je rychlejší – nemusíte čekat, až se olej nahřeje, většina fritéz mívá i přednastavené programy, stačí jen zmáčknout tlačítko.
  • Snadný a rychlý úklid – vyberte si takovou fritézu, u které můžete veškeré komponenty vložit do myčky. Třeba s horkovzdušnou fritézou Rohnson zvládnete úklid za pár minut, stačí jen jednotlivé díly dát do myčky a ta se už postará o zbytek.
  • Nejenom smažení horkovzdušná fritéza Tefal umí také grilovat a vařit v páře. Ušetříte místo v kuchyni a nemusíte kupovat zvlášť 3 spotřebiče.
  • Ideální na chalupu – horkovzdušná fritéza je ideální spotřebič na chalupu. Připravíte v ní oběd i lákavý dezert, jako jsou muffiny nebo jablečný štrůdl.
  • Místo horkovzdušné trouby – bydlíte na koleji nebo v garsonce, kde není klasická trouba? Horkovzdušná fritéza ji skvěle nahradí.
  • Nemusíte větrat celý byt – klasický friťák vám většinou kromě usmažených hranolek zanechá i stopy v podobě nepříjemného zápachu spáleného oleje. To v případě horkovzdušné fritézy nehrozí.

Horkovzdušná fritéza

Jak vybrat horkovzdušnou fritézu?

Pro kolik osob v ní budu vařit?

Při výběru horkovzdušné fritézy se zaměřte na objem fritézy. Menší fritézy připraví maximálně dvě porce, pokud jste tedy čtyřčlenná rodina poohlédněte se po větší kapacitě přístroje. Není totiž nic otravnějšího než dělat oběd nadvakrát. Pokud máte rádi pečené kuře a víte, že využijete velkou fritézu, tak oceníte i fritézy s objemem okolo 10 l.

Jaký příkon by měla mít horkovzdušná fritéza?

Zaměřte se i na příkon spotřebiče. Čím vyšší příkon, tím rychleji a lépe fritéza pracuje, ale také spotřebuje více energie. Optimální příkon je okolo 1400 až 1800 W.

Užitečné funkce, které využijete

Zmenšil se teď výběr horkovzdušné fritézy na 3 kandidáty? Prostudujte si, jaké zajímavé funkce nabízí jednotlivé modely. Odložený start, obracecí lopatky, displej, předvolené programy, časovač, automatické vypnutí a třeba i funkce automatického udržování tepla po skončení programu. Zamyslete se nad tím, které funkce opravdu využijete, a které ne. Podle toho si pak vyberte tu nejlepší horkovzdušnou fritézu.

Horkovzdušná fritéza

Horkovzdušná fritéza: S recepty se roztrhl pytel

Když si zadáte do Googlu „horkovzdušná fritéza recepty“ vyběhne na vás skoro 30 000 výsledků. Krásný příklad toho, jak se Češi zamilovali do horkovzdušných fritéz. A není divu, vždyť i na Vánoce nesmí chybět smažený kapr nebo smažené řízky. Česko je prostě národ smažených jídel. Smažení v horkovzdušné fritéze je běžné, ale dají se v ní připravit i méně tradiční recepty jakou jsou jablečný štrůdl anebo čokoládové muffiny. A sami výrobci často přidávají do balení své vlastní kuchařky s recepty.

Už víte, co si ve své horkovzdušné fritéze připravíte?