Horizon Forbidden West: Nejkrásnější post-apo RPG?

Gaming

5. 5. 2022

Dlouho očekávané pokračování je tu a Aloy je opět v plné síle. Tentokrát v ještě úchvatnějším světě a s novými výzvami a hádankami, které jsou připraveny vás pořádně potrápit. Máte na to vydat se na „Zakázaný západ“?

Recenze Horizon

Horizon Forbidden West: zpátky mezi stroje

Po Dying Light 2, které jsme pro vás recenzovali minulý měsíc, tu máme další post-apokalyptický svět. Tentokrát je ale plný nabušených technologií, které mají tak trochu vlastní hlavu. Hrdinka Aloy, která v prvním díle zachránila svět, ještě zřejmě nemá dobojováno, a tak se pouští do nového dobrodružství v epické RPG hře Horizon Forbidden West.

Ve světě Horizonu se lidé opět vrátili k primitivnějšímu soužití v kmenech, a to navzdory high-tech výdobytkům z minulosti, které se povalují všude kolem. A také strojům s vyvinutým AI, které vás na místě promění v další minulost, pokud nejste dostatečně opatrní a necháte se zpozorovat.

Horizon Forbidden West plynule navazuje na svého úspěšného předchůdce Horizon: Zero Dawn. V příběhu od událostí prvního dílu uplynulo pouhých 6 měsíců, přesto už má Aloy plné ruce práce povinností a před sebou takový drobný úkol: zachránit svět (přece byste od zrzavé spasitelky nečekali něco menšího).

Příroda a úroda umírá a zdá se, že jedinou možností, jak zachránit svět před vymřením, je najít zálohu systému GAIA. A jak už název hry napovídá, hledání vás zavede na zapovězený západ, kde se chtě-nechtě zaplete do války kmenů (abyste těch úkolů na bedrech náhodou neměli málo). Vedle záchrany světa se tak budete muset vypořádat i s mnoha nepřáteli. Ještě zmíním, že příběh má jen jeden konec, ale zato je jeho průběh skutečně kvalitní.

Recenze Horizon

Můžu hrát Forbidden West, když nemám zkušenosti s prvním dílem?

U většiny her to chodí tak, že v dalších dílech začínáte zcela od nuly a opět se zdlouhavě učíte věci, které už máte dávno zajeté, což může být pro ostřílené hráče trochu otrava. Na to ale můžete v Horizon Forbidden West zapomenout. Vaše vytuněné zbraně a plný strom schopností vám samozřejmě nezůstanou, nicméně hru nezačínáte úplně bezbranní. Řadu schopností, které znáte z prvního dílu, už Aloy má a se stroji se hned v úvodu můžete prát tak, jak jste zvyklí.

Pro znalé hráče je to velké plus, ale co ostatní? V úvodu si samozřejmě projdete tutoriál, kde si připomenete pár základních pohybů (třeba že chodíte po dvou a pád z výšky může pěkně zabolet). Pokud jste ale nehráli Zero Dawn, můžete se brzy v různých pohybech, vybavení a dalších zákonitostech trochu ztrácet.

Ačkoli vám hra sem tam napovídá, tak trochu počítá s tím, že ve světě Horizonu nejste úplní nováčci. Ve finále si musíte na spoustu věcí přijít sami (což je vlastně dobře) a než si vše osvojíte, chvilku to potrvá. A protože jsem hlava zapomnětlivá, sama jsem se v začátcích dost navztekala… než jsem přišla na to, že klasickou blbuvzdornou nápovědu, která vás provede jednotlivými chvaty či používáním vybavení, spolu s dalšími tipy najdete v menu.

Výsledná odpověď tedy zní ano, můžete si zahrát rovnou Horizon Forbidden West. Osobně bych ale velmi doporučila si zahrát i jedničku. Už jen proto, že se jedná o jednu z top her na PlayStationu, která vám připraví nevšední hráčský zážitek (a rozšíří vaši post-apokalyptickou zábavu o desítky dalších hodin).

Horizon recenze

Ještě více es v rukávu a rozšířený strom schopností

Jak už jsem zmínila výše, Aloy na začátku není zcela bezbranná. To znamená jen jediné: řadu nových dovedností! Vývojáři rozšířili strom schopností, který má tentokrát 6 nezávislých částí (a jejich odemykání není čistě lineární). Nejprve tak budete muset volit schopnosti, které nejvíce vyhovují vašemu stylu hry, postupem času ale budete moci otevřít většinu z nich. Tedy pokud se nebudete flákat při vedlejších misích (mimochodem, je třeba ocenit, jak vás posouvají a odměňují vedle hlavní kampaně právě i vedlejší úkoly).

Vedle stromu schopností byste neměli zanedbat ani svou výzbroj. Správné vybavení ještě násobí efekty naučených schopností, což určitě oceníte v souboji s mašinami, lidmi i při dalších úkolech.

Pozor: Více schopností rozhodně neznamená, že je hra jednodušší. Vlastně je to spíš naopak! V Horizon Forbidden West je tolik možností, až se vám z toho může zamotat hlava. I když si někteří hráči stěžují, že Aloy místy příliš napovídá (což se ovšem dělo i v Zero Dawn, jen vám Aloy většinou dala trochu více času na lámání mozkových závitů), rozhodně to neznamená, že byste se nemuseli snažit. Bez práce nejsou „shards“ ani další důležité materiály pro „craftění“ (vylepšování zbraní a dalšího arsenálu), takže nečekejte žádné lážo-plážo. Jakmile polevíte v ostražitosti, dostanete ťafku od prvního Burrowera, Scrapera nebo jiné mašiny, které se připletete do cesty.

Horizon recenze

Focus, váš nejlepší parťák

Specifické místo v Horizon Forbidden West stejně jako v jedničce zastává Focus. Díky němu v okolí snadněji objevíte loot a další zajímavosti, ale také odhalíte hlasové zprávy a další tajemství, které byste jinak přešli. Oskenováním nepřátel vám Focus pomůže s rozhodováním, kterou zbraň použít. Navíc vám v okolí ukáže, kde se můžete zachytit na římse, kudy vyšplhat na horu nebo kam se dá vystřelit hák.

Díky Focusu zjistíte, zda jste náhodou nezapomněli na nějakou cennost. A co si budeme povídat, na lootu rozhodně záleží – už jen vzhledem k tomu, kolik možností hra nabízí. Pokud toužíte po lepší zbrani a jejím bonusovým schopnostem, ať už je to lepší luk nebo speciální nástroje, bude vás to něco stát. Budete muset vyhledat a porazit stroje, které obsahují specifickou součástku pro jejich výrobu, a nasbírat konkrétní bylinky nebo maso. A Focus (a mapa) vám je pomůže najít.

„Že jsem paranoidní neznamená, že po mně nejdou“

Pokud je vaše taktika plížit se a ani nedutat pokaždé, když spatříte nepřítele, dost možná si při paření Horizonu uženete infarkt. Stroje jsou totiž úplně všude. Nepřítel na vás může vybafnout za každou kytkou, takže je důležité vědět, jak se jim postavit a kdy raději vzít nohy na ramena (ačkoli s nohama na ramenou se vám asi bude sprintovat poněkud obtížně).

V Horizon Forbidden West se utkáte až se 43 druhy strojů (a řadou jejich dalších variant), takže se můžete těšit na dvě desítky nových a neokoukaných protivníků. Tady se vám vyplatí všechny pořádně oskenovat a něco si o nich načíst. Nemusíte po nocích šprtat v knihovně, ale hodí se vědět, kde jsou jejich slabá místa a jestli na ně lépe platí mrazivá bomba nebo ohnivý šíp. Podle toho, na který typ stroje se vydáte, si také budete upravovat jednotlivé zbraně a vybavení. Místo mačkání všech tlačítek jako v Tekkenovi a doufání, že „ty stroje přece nějak umlátíte,“ se vyplatí trochu taktizovat. Bojový systém jednoduše na jedničku.

Se stroji ale nemusíte pouze bojovat. Stejně jako v Horizon: Zero Dawn můžete v tzv. Cauldronech (Kotlích) získat přístup ke speciálnímu kódu, kterým dokážete ovládat konkrétní stroje. Než si ale ochočíte svůj „domácí stroj“, zapotíte se při plnění hádanek a dalších výzev. Ale stojí to za to!

Kromě strojů vás samozřejmě čekají i lidští nepřátelé, kteří také nejsou bezbranní. Tady oceníte systém speciálních útoků a kombíček, která do vás vtlučou na cvičišti.

Recenze Horizon

Grafika vám rozhodně vyrazí dech

Poslední dobou mám pocit, že se zpracování her posunulo na téměř neskutečnou úroveň a jen samotné prostředí by si zasloužilo metál. To, co si na nás přichystali vývojáři Horizon Forbidden West ale předčilo snad všechna moje očekávání – a že rozhodně nebyla malá.

Otevřený svět je tak detailně propracovaný, že jsem si nadšeně vzdychla při každém pohnutí trávy při zafoukání větru. Postavy sice stále nepůsobí bezchybně a 100% lidsky, ale i takové detaily, jako je povrch kůže, vlasy, ale i stavby, příroda nebo záhyby a komponenty strojů vypadají naprosto neuvěřitelně. A to ani nemluvím o nádherně vykresleném světě! Tady stojí každý výhled za to. Doporučuju si ho pořádně prozkoumat ve foto módu.

Je jasné, že vizuál je prostě pecka. Co mě ale překvapilo je, že i v Performance módu je super kvalitní obraz. A chválit nepřestanu celý audio-vizuál, protože si to zaslouží.

Hned po vložení disku do konzole (nebo najetí na hru v její digitální verzi) vaše PlayStation spustí starou dobrou znělku, na kterou jste zvyklí už od Horizon: Zero Dawn. Pokud už se s Horizonem znáte, určitě se vám do krve vhrne adrenalin a okamžitě se převtělíte do staré známé Aloy, se kterou už jste si toho tolik prožili. I nový hudební podkres je ale skvělý a v kombinaci s tím, jak vám v ruce při různých situacích poskakuje váš DualSense ovladač, se hra postarala o skutečně emotivní zážitek.

Tip: Víte, čeho všeho je DualSense gamepad schopný? Přečtěte si více o jeho funkcích a tajných tipech v naší podrobné recenzi ovladače.

Závěrečné shrnutí

Pouze hlavní kampaň vám zabere 23-30 hodin. Záleží, jestli si hru užíváte a hrajete klidnějším tempem, nebo jak moc „try-hardíte“ a jedete na tempo. To by ale v tak krásném světě byla určitě škoda! S pár vedlejšími misemi se snadno přehoupnete přes 45 hodin hraní a pokud budete chtít objevit úplně všechno, co na vás vývojáři v Horizon Forbidden West přichystali, připravte si 120-150 hodin. Garantuju vám, že utečou jako voda.

Klady

  • Nádherně provedená a do detailu propracovaná grafika (především pokud máte televizi/monitor, který zvládne zobrazení ve 4K)
  • Otevřený svět s obrovskou spoustou vedlejších úkolů
  • Skvělá práce s DualSense ovladačem
  • Všudypřítomné stroje (pozor, koušou)
  • České titulky
  • Velmi dobře napsaný příběh, který chcete dohrát do konce
  • Rozšíření schopností Aloy
  • Výstižné audio, které dokresluje atmosféru hry

Zápory

  • Je možné, že toho na vás ze začátku bude příliš, než plně ovládnete herní mechaniky (především pokud jste první díl nehráli nebo už je to dlouho)
  • Někteří hráči si stěžují, že jim Aloy příliš napovídá při řešení hádanek

Podle mě by si hra zasloužila škálovatelnou frekvenci napovídání – nižší obtížnost by mohla být více průvodní, při vyšší by naopak Aloy mohla napovídat méně – ale to už jsou detaily. Kromě drobností už nemám Horizon Forbidden West příliš co vytknout. Snad jen to, že se při hraní vždy někam záhadně ztrácí čas… 

Kde Horizon Forbidden West pořídíte:

Horizon Forbidden West na PS5

Horizon Forbidden West na PS4

Určitě doporučujeme i první díl: Horizon: Zero Dawn na PS4