Herní slovníček pro "boomery": Víte, co je GG nebo BRB?

Elektronika

29. 5. 2023

E-sport zažívá rozmach už několik let. V současnosti jde o byznys, ve kterém se točí miliardy dolarů ročně. Jen v Česku někdy sledovalo nějaký e-sportový zápas téměř 2 miliony lidí. Tvrzení, že jde o okrajovou zábavu pro pár „nerdů“ rozhodně dávno neplatí. Novému světu se musí přizpůsobit i „boomeři“. Právě pro ně jsme připravili praktický herní slovníček.

Herní slovníček pro boomery: Co je GG a BRB

Patch, lag, noob: Zorientujte se v herním prostředí

„Vydali nový patch, který vyřešil největší bugy a už to nelaguje.“ „Běž na top line pomoct tomu noobovi“. „Podívej se na toho tryharda, má největší rank a myslí si, že je lepší než my.“

Rozumíte tomu, co vám chce básník, v tomhle případě gamer, říct?

V herním světě se používá specifický žargon, podobně jako v jiných koníčcích a zájmových skupinách. A pro nováčky (nooby) nebo starší generaci (boomery) mohou některá slova znít jako z jiného vesmíru.

Pokud umíte anglicky, máte výhodu. Hráči totiž často používají anglicismy, protože většina her je v angličtině, a tak specifické výrazy přirozeně nasávají během hraní.

Už ani nevnímají, že by šlo o cizí slova. Jejich význam je totiž mezi komunitou naprosto jasný a nikdo se nad používanými výrazy nepozastavuje.

Pokud chcete porozumět hernímu prostředí a přiblížit se tak světu hráčů, mrkněte na nejčastější pojmy, které musíte znát.

Herní slovníček pro boomery

DPS

Zkratka DPS (Damage per second) v herním prostředí znamená, kolik škody (damage) způsobí hráč za jednu sekundu. Úkolem hráče, který hraje jako DPS, je způsobit co nejvíce škody hráčům z druhého týmu a co nejrychleji vyřídit svého oponenta.

AoE

Zkratka AoE (Area of Effect) označuje speciální typ útoků, které způsobí určitou škodu ve větší oblasti. To znamená, že nejsou namířené na jednoho konkrétního hráče, ale můžou postihnout všechny, kdo se v dané oblasti objeví.

GG

Zkratka GG (Good Game) většinou nadšeně zazní poté, co váš tým ve hře zvítězí.

Loot

Loot představuje žádanou odměnu například za zabití nepřátel ve hře nebo objevení schované truhly. Pokud se ve hře střetnete s jakýmkoli nepřítelem, existuje šance, že z něj „vypadne“ například lepší zbraň, výbava nebo nějaké kouzlo, které postavě ve hře zlepší její schopnosti.

Nerf

Někdy je ve hře některá postava výrazně silnější nebo má lepší schopnosti než ostatní. Jenže to časem začne narušovat rovnováhu hry, a tak vývojáři přijdou s tím, že její schopnosti trošku upraví a stáhnou. Neboli „nerfnou“.

BRB

Pokud hrajete online s dalšími lidmi a odskočíte si od klávesnice třeba pro pití, napíšete do společného chatu zkratku BRB (Be Right Back). Tím dáte ostatním najevo, že jste nečinní jen dočasně a ke hře se vrátíte za pár minut.

Noob

Pokud začínáte hrát novou hru, kterou neznáte, ostatní vás nejspíš označí za „nooba“. Jde o zkomolenou podobu anglického slova newbie, neboli nováček.

Tryhard

Vedle nováčků se ve hrách pohybují také „tryhardi“. Neboli příliš velcí snaživci. Mají jediný cíl, a to získat co nejvyšší úroveň nebo rank. Často hrají několik hodin denně, aby co nejlépe pochopili mechaniku hry. Věnují hodně úsilí vylepšení svých schopností a získání vybavení pro svou herní postavu.

Lag

Lag patří mezi to nejhorší, s čím se hráč může setkat. Jde totiž o nepříjemné zasekávání hry nejčastěji způsobené špatným připojením, případně složitým načítáním hry.

Bug

Bug v angličtině znamená brouk a v herním světě se tak označuje chyba ve hře. Některé jsou spíš úsměvné, jako třeba chybně vykreslená textura hry. Jiné vás ale řádně potrápí. Například když kvůli bugu (chybě) nemůžete dokončit nějaký herní úkol.

Patch

S bugem úzce souvisí právě patch neboli česky záplata. Jde o opravu chyb ve hře, kterou vývojáři průběžně provádí. Patch může do hry přinést také nový obsah.

Zajímavosti ze světa e-sportu

Česká asociace e-sportu v únoru 2022 zveřejnila výsledky průzkumu, ve kterém zjišťovala, jak vypadá typický fanoušek a hráč e-sportu v Česku. Zjistili například, že e-sportové zápasy sledují i ti, co sami žádné hry nehrají.

A rozhodně neplatí, že by diváci e-sportu zanevřeli na klasický „offline“ pohyb. Mezi fanoušky e-sportu je 77 % těch, kteří se aktivně věnují například cyklistice, plavání, běhu nebo hrají fotbal. Právě fotbalistů je mezi diváky e-sportu nejvíce.

V Česku je povědomí o e-sportu poměrně rozšířené. Co je to e-sport dokáže nějakým způsobem definovat 40 % obyvatel. Nejčastěji dotazování uvádí, že jde o hraní počítačových her, kompetitivní hraní her nebo profesionální hraní her.

Na jakém zařízení hráči nejčastěji hrají

Naprostá většina hráčů preferuje při hraní počítač nebo herní notebook. Následuje mobilní telefon a až na třetím místě se umístily herní konzole jako Xbox nebo PlayStation.

Kolik času tráví hraním

Hráči e-sportu stráví v průměru 16 hodin týdně hraním. Stejně jako fanoušci a diváci e-sportu i samotní hráči provozují také nějaký fyzický sport. Z dotazníků dokonce vyplynulo, že čím více času tráví hraním her, tím více se věnují také klasickému sportu.

Jaké značky patří mezi nejrozšířenější mezi hráči

Téměř většina (94 % dotázaných hráčů) kupuje herní vybavení na internetu v e-shopech. A mezi nejznámější značky, které kupují, patří Razer a Logitech.

Jaké hry fanoušci e-sportu sledují a hrají

Sledování e-sportu věnují fanoušci průměrně 4 hodiny týdně. Mezi nejčastější hry, které sledují a zároveň je hrají, patří Counter Strike, Call of Duty, League of Legends a Fortnite, FIFA, Valorant nebo PUBG.