HBO GO, Netflix, Amazon Prime, Disney+: Budou tyto služby fungovat na vaší televizi?

2. 7. 2020

Odpočívat u Netflixu na notebooku v posteli je fajn. Ale když nikdo není doma, rozhodně stojí za to zabrat si gauč v obýváku a sjíždět seriály na pořádné obrazovce. A že na své televizi streamovací služby nerozchodíte? Ale rozchodíte, hned vám řekneme jak.

EW-uvodni-hbo-go-netflix

Díky bohu za Netflix, HBO GO, Amazon Prime a další streamovací služby, které dokázaly zpříjemnit a zjednodušit sledování seriálů tak, že už to snad víc nejde. Stačí si vybrat, na co chcete koukat, zmáčknout Play a to je celé. Opravdu. Dokonce i když skončí jeden díl, další se pustí sám a vy jen koukáte a koukáte, dokud nevytuhnete.

Streamovací služby fungují tak, že si v nich registrujete platební kartu a z ní se pak každý měsíc strhává předplatné. Po aktivaci a přihlášení získáte přístup do virtuální knihovny s filmy a seriály. Jakmile vás něco zaujme, pustíte si to teď hned, stejně jako video na YouTube. A třeba u Netflixu si klidně celou sérii stáhnete do mobilu. To abyste ji mohli zkouknout i tam, kam nedosáhne Wi-Fi.

Cena Netflixu, HBO GO i Amazon Prime se od sebe zas tak neliší, za každou zaplatíte zhruba 200 Kč měsíčně. Hlavní rozdíl je v obsahu. Některé seriálové hity mají jen na Netflixu, jiné na HBO GO a další právě na Amazon Prime, kde je ovšem zatím nejméně obsahu v češtině. Nekupujte ale zajíce v pytli. Než si nějakou službu předplatíte, využijte zkušební období zdarma, zpravidla 7 nebo 30 dní.

Dobrou zprávou je, že při troše snahy rozchodíte streamování filmů a seriálů skoro na každé obrazovce. Stačí, aby měla HDMI konektor, což je samozřejmost už dobrých 15 let. Jen počítejte s tím, že na to budete potřebovat minimálně svůj notebook nebo jiné zařízení. Nejdřív si raději pojďme říct, jak se to dělá v 21. století, kdy obývákům vládnou chytré televize.

ElwctroWorld-Vedeli jste-streamovací služby_II

Nejpohodlnější koukání nabízejí Smart TV

Pokud chcete přepínat mezi streamovacími službami dálkovým ovladačem stejně snadno jako mezi Novou a Primou, potřebujete chytrou televizi, tedy Smart TV. V některých už jsou streamovací služby předinstalované, ale když nejsou, nevadí. Přidáte si je stejně jednoduše, jako jste zvyklí instalovat appky na svém mobilu, tedy v obchodě s aplikacemi.

Kromě velkých streamovacích služeb si Smart TV poradí samozřejmě i s YouTube nebo českými videotékami jako VOYO, iPrima a iVysílání. Takže se opravdu nemusíte bát, že nebude na co koukat.

Když nemáte Smart TV, potřebujete přídavnou mašinku

„Hloupé“ televize sice streamovat neumějí, dají se ale připojit k jinému zařízení, které funkce chytré TV přidá. Možná takové dokonce doma máte. Většinou je to levnější, než si koupit novou televizi, ale má to i své mouchy. Třeba v tom, že musíte ovládat zvlášť chytré funkce a zvlášť televizi.

Google Chromecast – Zařízení, které vypadá jako velká flashka, strčíte do televize a spárujete s ním svůj počítač nebo mobil přes domácí Wi-Fi. Potom už stačí jen v aplikacích, které Chromecast podporují, zmáčknout ikonku a video se okamžitě přenese na televizi.

PlayStation 4 a Xbox One – Velké konzole poslední generace fungují i jako multimediální centra. Takže kromě her nebo přehrávání Blue-Ray disků zvládají i Netflix a spol. Kupovat si konzoli jen kvůli streamování ale nemá smysl.

Apple TV – Krabička od Apple dokáže udělat chytrou televizi i z té nejhloupější a umí i videohry, i když PlayStation to není. Doporučujeme každému, kdo nosí v kapse iPhone a nedá dopustit na Apple ekosystém.

Řešení za stovku: notebook a obyčejný HDMI kabel

Nejlevnější a zároveň nejméně pohodlné je využít televizi jako externí monitor ke svému notebooku. Stačí na to metrový HDMI kabel. Trochu problematické je hlavně ovládání. Abyste přepnuli na jiný seriál bez vstávání z gauče, potřebujete mít u sebe bezdrátovou myš a chce to přesnou mušku trefit správnou ikonku. Prostředí Windows prostě není na velké obrazovky stavěné.

My každopádně doporučujeme vykašlat se na kompromisy s kabely a koupit si opravdovou chytrou televizi. A to nejen kvůli pohodlnému sledování seriálů. Přečtěte si, co ještě zvládnou moderní televize.

4K televize_II

TIP: Luxusní 4K obsah pro vaši (novou) televizi

Že nevíte, zda jít do nové 4K/Ultra HD televize kvůli tomu, že shánět 4K obsah bude náročné a utratíte majlant za filmy na Blue-Ray discích? To už dávno neplatí. Streamovací služby totiž poskytují také obsah ve 4K rozlišení. Například Netflix nabízí v rámci předplatného „Premium“ Ultra HD rozlišení (= 4K) za 319 korun měsíčně (údaj k 3. 7. 2020). V online „knihovně“ videí si vyberou milovníci seriálů, dokumentů, pohádek i dalšího obsahu.

Oproti tomu HBO GO má zase navrch v jiných ohledech. V případě, že si ho předplatíte u operátora, dostanete kromě online videotéky také 3 TV programy zdarma – HBO1, HBO2 a HBO3.

A když už jsme u těch výhod… pro dokonalý filmový zážitek je důležitý nejen obraz, ale i zvuk. Proto je dobré vědět, že HBO vysílá v 5.1 kanálovém zvuku Dolby Digital, Netflix taxe vysílá některé tituly v Dolby Atmos (to jsou ty samé vychytávky, která stojí za prostorovým zvukem i v některých kinech).

Pozor, abyste si užili nejlepší filmový zážitek, je důležité hlavně stabilní a rychlé připojení k internetu. Bez něj by vám byly všechny naše rady k ničemu :). Například u Netflixu jsou doporučené rychlosti následující:

• 0,5 Megabitů za sekundu – požadované rychlé širokopásmové připojení

• 1,5 Megabitů za sekundu – doporučené rychlé širokopásmové připojení

• 3,0 Megabity za sekundu – doporučené pro kvalitu SD

• 5,0 Megabitů za sekundu – doporučené pro kvalitu HD

• 25 Megabitů za sekundu – doporučené pro kvalitu Ultra HD