Garmin Fenix 7: Jaké novinky nabízí další generace sportovních hodinek

Elektronika

4. 3. 2022

Milovníci Garminu a jejich ikonické řady sportovních hodinek se konečně dočkali. Zvěsti o tom, že v roce 2022 přijde na trh nová generace oblíbených Fenixů se opravdu vyplnily a Garmin Fenix 7 už čekají na své nedočkavé majitele. Přinášíme vám několik důvodů, proč stojí za to si nové Fénixe pořídit, v čem s liší od předchozí řady a jaké nové funkce nabízí.

Garmin Fenix 7

Revoluce ve Fenixu: Přichází dotykový displej

Dotykový displej na sportovních hodinkách, ve kterých si libují hlavně milovníci outdoorových sportů? Také jsme se divili, že se v Garminu rozhodli jít touhle cestou, protože „dotykáč“ není praktický úplně ve všech situacích. Hlavně ne, když máte mokré nebo zmrzlé prsty. Jenže pak narazíte na řadu úkonů, které jsou na dotykovém displeji naopak snazší a pohodlnější. Třeba pohyb po mapě nebo zadávání PINu je díky dotykovému displeji hračka a záležitost chvilky.  

Nové Garmin Fenix 7 tak přišly s celkem podařeným kompromisem. Přidaly dotykový displej a zároveň si ponechaly i ovládací tlačítka. Tím uspokojily oba tábory, které často trošku vyhroceně stojí proti sobě.

Funkce dotykového displeje se dá velmi snadno vypnout, případně nastavit jen na určitý typ úkonů a aktivity. Velký potenciál a usnadnění práce se nabízí hlavně v mapách, které se na nových Fenixech 7 dají velmi snadno ovládat, přibližovat, oddalovat nebo v nich vyhledat konkrétní bod. Posouvání skrze tlačítka někdy připomínalo spíš očistec než radost z technické vymoženosti.

Svítilna v modelu Fenix 7X

Na co potřebujeme v hodinkách svítilnu? Máme přeci čelovku. Jasně, také jsme si chvíli ťukali na čelo. Svítilna v hodinkách, to už je snad trošku zbytečné? Není. Ostatně v mobilu máte svítilnu taky a přiznejte si, že už vás kolikrát zachránila. Podobně bude fungovat i svítilna v nových Fenixech 7.

Využijete ji třeba jako nouzové světlo, když vám na delším závodě „exne“ čelovka nebo třeba při běhu a jízdě na kole ve tmě nebo zhoršené viditelnosti.  Svítilna nabízí několik režimů a intenzity svícení, včetně červeného světla. Můžete si dokonce nastavit režim svícení podle kadence běhu. Například každý čtvrtý krok svítilna zabliká.  

Najdete svítilnu ve všech modelech Garmin Fenix 7? Častý dotaz, které se objevuje a odpověď je bohužel záporná. Tuhle vychytávku si užijete, jen když sáhnete po vyšší verzi Fénix 7X.

Zase o kus delší výdrž baterky

Co na Fénixech opravdu obdivujeme je naprosto bezkonkurenční výdrž baterky. Fenixy 7 v tomhle šly zase o kus dál. Když je necháte v režimu chytrých hodinek bez zapnutí jakéhokoli úsporného režimu, nabídne vám nejvyšší model Fenix 7X neuvěřitelnou výdrž až 28 dní. Když k tomu přidáte ještě solární napájení, získáte dalších devět dní chodu navíc.

Nejenže opadá otravná starost s každodenním nabíjením hodinek. Nemusíte si zoufat, i když vyjedete na dovolenou a zapomenete si doma nabíjecí kabel.

Úplnou parádu pak tahle extrémní výdrž udělá při několikadenních expedicích, kdy se pohybujete prakticky jen v přírodě a nemáte možnost nikde hodinky dobíjet.  I základní verze Fenix 7 má v režimu chytrých hodinek výdrž 11 dní. Navíc když by šlo opravdu do tuhého, přepnutím do úsporného režimu se dostanete na výdrž až 90 dní.

Jakou výdrž nabídnou Fenixy 7 při aktivitě a zapnuté GPS? To je otázka, která napadne nejednoho ultramaratonce, který rozhodně nechce řešit, že mu hodinky v půlce závodu přestanou měřit výkon. Ani s tímhle si nemusíte dělat starosti. Na dokonalý záznam trasy se můžete spolehnout po dobu 37, 57 respektive 89 hodin.

Jak je to se solárním nabíjením? Pořád si za něj dost připlatíte, ale nabízí ho všechny modely – Fenix 7, Fenix 7S i Fenix 7X.

Garmin Fenix 7

Real Time Stamina pomůže rovnoměrně rozložit síly nejen při závodě


Tuhle šikovnou funkci představil Garmin právě s novými Fenixy 7 a společně s Body Batery ukazuje, jak jste na tom s energií. Jenže funguje trošku jinak. Zatímco Body Batery vyhodnocuje několik faktorů přes celý den (kvalitu spánku, srdeční tep, úroveň stresu, míru aktivity), Real Time Stamina ukazuje energetické zásoby čistě během aktivity.

Kdy se vám tahle funkce může hodit? Typicky při náročném tréninku nebo závodě, kdy potřebujete rozumně rozložit síly. Znáte to, někdy je motivace tak silná, že přepálíte start a v půlce funíte jako o život, plíce vás pálí, nohy jsou jak z olova. Přitom stačilo na začátku zvolnit a nechat si dostatek energie na finiš.

Tak právě s tímhle může Real Time Stamina pomoct. Podle vynaloženého úsilí se vám na hodinkách upravuje hodnota vaší výdrže. Začínáte na 100 % a postupně vám síly buď ubývají nebo naopak přibývají.
Pokud poběžíte na maximum s tepovkou vystřelenou až do vesmíru, velmi rychle si síly vyčerpáte. Když ale naopak zvolníte a zklidníte tep, výdrž se vám zase zvýší. Samozřejmě vám hodinky ukážou jen odhad, i tak získáte lepší orientaci, jak jsou na tom vaše síly a může vám to posloužit jako fajn odrazový můstek třeba při delším závodě.

Garmin Fenix 7

Přesnější záznam polohy přes GPS

Garmin Fenix 7 využívá tzv. dvoupásmový příjem GPS. Hodinky tak nově přijímají signál na dvou různých frekvencích, čímž se výrazně zvyšuje jejich přesnost. Zároveň si už nemusíte nastavovat, jestli chcete přijímat signál přes GPS, GLONAS nebo GALILEO. Fenix 7 se umí připojit ke všem satelitům najednou. Co to pak znamená v praxi? Získáte mnohem lepší přehled o trase, detailnější výkres na mapě, přesnější záznam o zdolané vzdálenosti i tempu. Tuhle vychytávku oceníte hlavně tam, kde se satelitní signál odráží, není tak silný nebo kam třeba nepronikne vůbec a data kvůli tomu mohou být zkreslená.

Snímat signál ze všech satelitů najednou umí všechny modely Fenix 7. Dvoupásmový příjem GPS (Multi Band GPS) pak nabízí jen vyšší řada Fenix 7 Saphire Solar.

Run/Walk/Stand: Podrobná analýza sportovního výkonu

Pokud běháte hlavně kratší trasy, tak tuhle novou funkci pravděpodobně tolik nevyužijete. Pro všechny, kdo ale vyráží na delší tréninky nebo závody je to pak velmi užitečná vychytávka.

Hodit se bude u delších běhů nebo ultramaratonů, kde se předpokládá, že nějakou část trasy klidně jdete (například do prudkého kopce) nebo chvíli odpočíváte (třeba na občerstvovačkách).

Něco podobného, ale v osekané a ne tak vymakané verzi, nabízí i starší modely Garmin Fenix. U každé aktivity si můžete rozkliknout aktivitu a ukáže se vám jak celkový čas, tak i čas pohybu. Z toho si odvodíte, jak dlouho jste na dlouhém běhu „pauzovali“.

Run/Walk/Stand funkce ale umí jednotlivé fáze pohybu lépe odlišit. Po uložení aktivity vám Fenixy 7 „vyplivnou“ přehledný graf, který vám přesně ukáže, kolik času jste strávili čistě během, jak dlouho jste šli a kde jste se úplně zastavili.

Pomůže vám to lépe zhodnotit váš výkon a ukáže, kde na trase to šlo jako po másle a kde naopak nastaly největší problémy a ztráceli jste drahocenný čas.

Garmin Fenix 7

Mapy i aplikace si stáhnete přímo z hodinek

Tahle vychytávka se zdá jako maličkost, ale zase o kus zvyšuje uživatelský komfort, protože když si chcete třeba stáhnout nové mapy, aplikace nebo třeba jiný vzhled hodinek, nemusíte kvůli tomu do mobilní aplikace nebo sedat k počítači. V Garmin Fenix 7 si všechno z Connect IQ naťukáte a stáhnete rovnou na hodinkách. Při prohlížení aplikací, nových ciferníků nebo při stahování map se pak skvěle hodí i dotykový displej.

Těšíte se na nové Garmin Fenix 7 stejně jako my? Předobjednávky běží v plném proudu a můžete patřit mezi první šťastlivce, kteří si chytré hodinky vyzkouší na vlastním zápěstí.

Mrkněte na všechny varianty Garmin Fenix 7/7S/7X a vyberte si ty svoje.