Fotoaparát vs. mobil: Kdy vám k focení stačí telefon a kdy to chce digitální foťák?

11. 7. 2020

Pojďte se podívat na všechna pro a proti focení z mobilu a zjistěte, co navíc získáte, pokud se rozhodnete investovat do kvalitního fotoaparátu.

Fotoaparát vs. mobil: Po čem sáhnout?

Ještě před deseti lety měla většina z nás doma jak mobilní telefon, tak i kompaktní digitální fotoaparát (nebo rovnou zrcadlovku). S bleskovým vývojem smartphonů dnes ale klesá počet domácností, které si pořizují kvalitní foťák. Vždyť dobré fotky vyfotí i obyčejný mobil. Nebo ne? Pojďte se podívat na všechna pro a proti focení z mobilu a zjistěte, co navíc získáte, pokud se rozhodnete investovat do kvalitního fotoaparátu.

Focení na smartphone: Pohodlí a fotky nonstop k dispozici

Není náhoda, že mezi lidmi vyhrávají v posledních letech smartphony se zabudovaným (lepším či horším) fotoaparátem. Mobilní telefon totiž oproti klasické velké zrcadlovce nabízí jednu velmi důležitou věc – pohodlí. Je vždy po ruce, nepřekáží a fotografie na něm můžete pomocí aplikací ihned upravit. V ten samý moment je také jednoduše nasdílíte přátelům, pošlete je e-mailem, nahrajete je na Facebook. Anebo je prostě pošlete pomocí mms. Pokud chcete to samé udělat s fotografiemi ze staršího foťáku, musíte mít u sebe kabel nebo čtečku karet a počítač nebo notebook. Naštěstí i pro starší modely jsou stále dostupné vychytávky, které umí přenášet fotografie online – například Eye-Fi karty nebo tzv. bezdrátové přenašeče.

Dobrou zprávou pro milovníky dokonalých snímků je, že dnes už jsou součástí fotoaparátů také technologie jako Wi-Fi a Bluetooth. Díky nim lze fotografie jednoduše zaslat do mobilu, ve kterém si je můžete upravit a odeslat na webové stránky nebo na sociální sítě. Výjimkou není ani možnost připojení ke speciální aplikaci pro chytrý telefon, díky které budete moci fotoaparát ovládat na dálku a získáte přístup i k dalším aplikacím. Takže co se dostupnosti, úpravy a sdílení fotek týče, není foťák už takovou brzdou, jakou byl v minulosti. Nicméně chytrý telefon je v tomhle ohledu stále napřed.

TIP: Podívejte se na výběr nejlepších a nejnovějších mobilů s foťákem.

Přehrávání a úpravy na místě: Tady jednoznačně vítězí telefon

Velké displeje mobilních telefonů, vysoké rozlišení (v případě špičkových smartphonů často i vyšší než u dobrých foťáků) a tisíce barev. Přesně to nabízí mobilní telefony ruku v ruce se zabudovaným fotoaparátem. Výsledek je jasný. Pohodlné přehrávání fotek i videí a možnost prohlížet si dokonce i ty nejmenší detaily. Na mobilu je navíc mnohem jednodušší ukázat fotky nebo videa z dovolené třeba své návštěvě.

Když se podíváme na sociální sítě přátel a prohlédneme si jejich sdílené obrázky, většinou nás jako první napadne: Je ta fotka dodatečně upravená, nebo není? V mnoha případech je. A v mnoha případech je tak dobře upravená, že to lajk ani s jistotou nepozná (ačkoli samozřejmě záleží také na vkusu pozorovatele a jeho zkušenostech s focením). Není k tomu potřeba žádný složitý desktopový program, jako je Photoshop. Existují stovky aplikací, pomocí kterých upravíte fotku během chvíle – vše je maximálně jednoduché a intuitivní.

TIP: 5 smartphonů s dobrým fotoaparátem a super poměrem cena/výkon

TIP:  Podívejte se na přehled nejlepších fotomobilů.

Tak proč tedy kupovat digitální fotoaparát?

Možná vám po přečtení předchozích odstavců přijde, že mobilní telefon je jasnou volbou za každých okolností. Většinu pomyslných kol však smartphone vyhrál pouze v kategoriích Jednoduchost focení, Dostupnost fotek, Pohodlí a Rychlost. V kategorii Kvalita pořízených fotografií vyhrává foťák. Ten má totiž několikanásobně větší velikost snímače, na který se fotografie zaznamenává. Právě tahle součástka hraje ve výsledné podobě fotografie největší roli. Rozhodně ale ne jedinou. Pojďme se teď podívat na vše zblízka.

✓ Kvalita fotografie

Nikdo neříká, že fotky z mobilu nemohou být pěkné. Ruku na srdce – většina těch opravdu povedených je ale focená za příznivého denního světla a věci nebo osoby na nich jsou statické (anebo se pohybují jen pomalu). Digitální fotoaparáty mají široké možnosti nastavení, díky čemuž dokážete bez problému zachytit například lidi a věci v pohybu. Už zmíněný mnohem větší snímací čip vám zase umožní pořizovat kvalitní fotografie i ve velmi špatných světelných podmínkách. Na cestě za krásnými fotkami vám případně pomůže i interní nebo lépe externí blesk. Navíc je jen na vás, jak fotografii kreativně pojmete. Právě lepší práce se světlem a hloubkou ostrostí dělá z fotografií pořízených kvalitním fotoaparátem umělecké skvosty.

✓ Zoom

Bez kvalitního zoomu nebude nikdy kompozice fotky dokonalá. Vždy bude něco přebývat, nebo naopak chybět. Vždyť kolikrát jste se už museli rozhodnout, jestli na fotce budete mít špičku věže kostela, nebo vlastní kotníky? Bez dostatečného zoomu je navíc velmi složité dobře zachytit vzdálené objekty. Pokud váháte, jestli zvolit digitální, nebo optický zoom, sáhněte raději po optickém. Díky němu totiž nedochází ke snížení kvality snímku.

A jak je to se zoomem u mobilu? Většina levnějších telefonů při přibližování pouze ořízne obraz a jednoduše zvětší pixely. Pokud takovou fotku přiblížíte, byť jen o trošičku, je rozmazaná. A problém může nastat i při focení smartphonem nablízko. Dobrý foťák v režimu Makro zaostří i na pár milimetrů. Průměrný mobilní telefon potřebuje na zaostření přibližně 7 až 10 centimetrů.

Kromě digitálního zoomu mají smartphony zabudovaný také stabilizátor obrazu – kvůli ceně opět v digitální verzi. Při drobných otřesech a při snímání rychlého pohybu se ale opět snižuje kvalita obrazu. Pokud hledáte smartphone s opravdu dobrým foťákem, určitě se soustřeďte na tyto rozdíly, které jako laik můžete snadno přehlédnout.

TIP: Podívejte se na e-shopový přehled jednotlivých typů fotoaparátů. Najdete tu zrcadlovky, bezzrcadlovky, kompaktní fotoaparáty a další.

✓ Objektiv

Nic naplat, zoom je věc, na kterou se při nákupu podívá každý začátečník, ale výhodou hlavně zrcadlovek a bezzrcadlovek je možnost výměny objektivu. Tato možnost u mobilu zatím chybí (maximálně se teď objevují smartphony, které mají více zabudovaných objektivů s různými ohnisky). Proč je dobré používat různé objektivy? Ve zkratce – každý z typů objektivu se hodí pro focení jiných věcí za různých podmínek. Kromě základního objektivu, který obraz zachycuje podobně jako lidské oko, si tak můžete pořídit třeba zoom objektiv (dovolí vám, jak jsme si vysvětlili výše, přiblížit objekt – čím více však objekt přiblížíte, tím nižší bude jeho světelnost), pevný širokoúhlý objektiv (vhodný k zachycení velkých ploch, třeba krajiny), tzv. rybí oko (širokoúhlý objektiv, který obvykle zachytí obrazový úhel 180° nebo vyšší, se záměrným soudkovým zkreslením) atd.

✓ Manuální ovládání

Experimentování s hloubkou ostrosti umožňuje jen velmi málo chytrých telefonů (navíc je opravdu složité fotku s rozmazaným pozadím vyfotit tak, aby to vypadalo přirozeně.) A stejně tak i další funkce, které jsou běžně k dispozici v digitálních fotoaparátech a posunou vaše focení na jinou úroveň, jsou v mobilu k vidění jen málokdy. Pokud chcete být kreativní a s nastavením si pohrát, je jasnou volbou manuální ovládání fotoaparátu, který nabízí různé funkce jako třeba možnost manuálního nastavení clony, času závěrky nebo citlivosti ISO (tj. citlivost snímače fotoaparátu na světlo).

✓ Výdrž baterie

Multifunkčnost telefonů je v tomhle směru spíš nevýhodou. Baterii použijete na volání, hraní her, hledání v mapě, surfování po internetu atd. Pokud nemáte po ruce powerbanku, může se snadno stát, že vám baterie dojde ještě před koncem dne. Pokud k tomu přidáte časté používání blesku a natáčení videa, budete muset váhat před pořízením každého dalšího záběru dřív, než řeknete ZRCADLOVKA. Naopak s digitálním fotoaparátem pořídíte na jedno nabití 300 či více snímků, dle závislosti na konkrétním modelu, a v záloze můžete mít samozřejmě baterii náhradní.

TIP: 5 fotoaparátů s dobrým poměrem cena/výkon

Resumé: Mobil, nebo fotoaparát?

Mobilní telefon s dobrým fotoaparátem postačí většině běžných uživatelů, kteří nechtějí fotit nic náročného. Například fotografie ženy v červených šatech na zelené louce pořízená za příznivého denního světla a v bezvětří vyjde určitě hezky, i když bude vyfocená na mobil. Stejně tak při dobrém světle vyjdou pěkně i fotografie z interiéru. Pokud ale plánujete fotit večer v tanečním klubu (špatné světlo + lidé v pohybu), už to bude chtít kvalitní fotoaparát, abyste dostali uspokojivý výsledek.

Kvalitní foťák se vám vyplatí také v případě, že chcete mít krásné fotografie z cest, pokud chcete bezchybně zachytit každý důležitý okamžik své ratolesti (ano, investice do kvalitního fotoaparátu nebudete litovat ani po deseti letech), když je focení vaším (amatérským) koníčkem nebo když focení v budoucnu plánujete věnovat víc a víc času i úsilí.