Far Cry 6: recenze na PS5

Gaming

24. 11. 2021

Nejnovější přírůstek z rodiny Ubisoftu z vás udělá partyzána na fiktivním karibském ostrově Yara. Život se s vámi právě nemazlil a teď už s tím určitě začínat nebude.

Far Cry 6 recenze na PS5

Co si na nás tvůrci Watch Dogs, Assassin’s Creed a dalších pecek přichystali tentokrát?

Karibský ostrov, který rozhodně není ideálním místem na dovolenou

Ačkoli je ostrov Yara zcela fiktivní, řadě z vás možná budou jeho zákoutí připomínat zcela reálnou Kubu. Tak či tak je Yara v péči diktátora a hlavní hrdina už toho má plné zuby, stejně jako zbytek nepříliš svobodného obyvatelstva. Muž, nebo žena, to záleží na vás – hra vám dá vybrat, kým chcete být. Během hry už ale tuhle volbu měnit nemůžete (narozdíl od Assassin’s Creed Valhalla, kde jste jako Eivor mohli měnit pohlaví klidně co pět minut), proto si ji dobře rozmyslete. Hrát ale budete z pohledu první osoby, takže Dani uvidíte jen v cut scénách a uslyšíte její/jeho hlas.

Ještě než se do Far Cry 6 pustíte, můžete si vybrat, jak velkou chcete dostat nakládačku. Tedy buď mód, který se zaměří na příběhovou linku a „poklidnější“ průchod hrou, nebo pořádnou bojovou výzvu s vybavenějšími nepřáteli. Když během hry zjistíte, že je to na vás přece jen moc, můžete si kdykoli v nastavení přepnout do Story módu. Ani v něm to ale nebude žádné „lážo plážo“, ačkoli nedostatkem pláží Yara určitě netrpí (a o tom také Far Cry je).

Je Far Cry 6 slepenec předchozích dílů? Opakuje se série příliš? Přesně na tyhle otázky vám neodpovím. Řeknu vám ale, že jako nováčka ve Far Cry světě vás šestka určitě bude bavit a k jejímu hraní předchozí díly znát nepotřebujete. Má totiž nový samostatný příběh. Tak se na něj pojďme mrknout.

Far Cry 6: Recenze na PS5

O co ve Far Cry 6 běží

Jako Dani Rojas už máte teroru na Yaře po krk a diktátora Antóna Castilla ještě více. Snaha o útěk ale skončí fiaskem a jediné, co vám zbude, je váš nicotný život (což je víc, než mohou říct vaši kámoši). Vaší jedinou cestou je odbojová skupina Libertad, která bojuje proti utlačovatelskému režimu. A tak se jako správný partyzán vydáváte na nebezpečné mise, zabíjíte vojáky, ničíte a přivlastňujete si jejich základny a snažíte se rozvrátit Castillovu vládu.

Tedy, ne že byste měli na výběr. Na Yaře jste buď voják a Castillův poskok, nebo otrok. A tak se Dani (s velkým „nadšením“) přidává k boji o osvobození Yary a jejích obyvatel, kteří každý den trpí a umírají.

Castillo je správňácký diktátor, a tak svou zemi a její obyvatele doslova stahuje z kůže s klidným svědomím. Na plantážích pěstuje „viviro“ – tabák, kterým se můžete prokouřit z rakoviny. Méně ušlechtilý už je fakt, že se k jeho pěstování používá smrtelná látka, která zemi pustoší ještě více. V cut scénách vám z Castilla bude běhat mráz po zádech, zkrátka záporák jak má být!

Tady ale musím podotknout, že na cut scény je radost pohledět (stejně tak i na oceán, stromy, jeskyně a celé prostředí hry). Úvodní intro vypadá, jako byste sledovali napínavý film, a postavy jsou doladěné do takových detailů, až se zdá, že je hrají živí lidé (kdo někdy viděl zákulisí vývoje moderních her, asi ví, že „tak trochu hrají“, ale do této oblasti dnes zabrušovat nebudeme). Obecně si grafické zpracování Far Cry 6 určitě vyslouží 10/10.

Far Cry 6: Recenze na PS5

Lootu není nikdy dost! Yara ho pro vás naštěstí má až až

Libertad vás zaměstná spoustou úkolů. Postupně budete osvobozovat více a více obyvatel a rozšiřovat sílu jeho vlivu. Zvěsti nelhaly – otevřený svět Yary je skutečně velkolepý a než se dostanete z jednoho konce mapy na druhý, nějakou dobu vám to potrvá. Použít k tomu můžete jakýkoli dopravní prostředek, který uznáte za vhodné. Auto, motorku, helikoptéru, traktor, nebo si třeba osedlejte koně.

Kromě mnoha možností dopravních prostředků (a zbraní!) je Yara plná lootu. Ve světě Far Cry 6 najdete mnoho druhů kořisti, easter eggs a skrytých bonusů (včetně ukryté „honby za pokladem“, na jejímž konci vás čeká skutečně sladká odměna).

O spoustu z nich často zakopnete jen tak omylem, což jim dodává ještě větší kouzlo a vám radost z jejich objevení. Ve hře je poměrně dost věcí ke sbírání („collectibles“) a pokud patříte mezi maniaky, kteří touží po 100% kolekci, nezbude vám než sbírat skutečně všechno, co vám padne pod nos. Ale pozor! Téměř na každé křižovatce na vás kromě lootu čeká i nějaký nepřítel, takže buďte ve střehu.

Na příběhu je super, že jakmile odemknete celou mapu, sami si vybíráte, do které části ostrova (a příběhu) se pustíte jako první. V každé na vás čeká něco nového. Děj je jinak poměrně lineární a nedá vám na výběr, v otevřeném světě vám ale Far Cry nechá skutečně volnou ruku a můžete si jím pobíhat tak, jak sami uznáte za vhodné. Klidně opusťte jednu misi a vrhněte se do jiné, takže vám bude běžet víc linek současně.

Mimochodem, mapa vám sice ukáže hlavní cesty a heat mapa vás upozorní na nepřátelskou zónu nebo vojáky za rohem, Yara je ale prošpikovaná spoustou tajných stezek Libertadu. Poznáte je jednoduše – většinou jsou označené šipkami a modrou barvou. Objevování ve Far Cry 6 zkrátka není nikdy dost.

Far Cry 6: Recenze na PS5

„Někdy si tak lebedím v posteli a říkám si: Juane, jak můžeš zabíjet lidi rychleji?“

Jednoduše. Ve hře je totiž k dispozici spousta různých zbraní a dalších věcí k použití (jasně, a hlavně zabíjení). Jestli si rádi tuníte své nářadí, ve Far Cry 6 se rozhodně vyblbnete. Dani sice nemá žádný strom schopností, ke svým zbraním ale budete postupně „craftit“ a otevírat nové sloty, kterými vylepšíte jejich vlastnosti. Vybrat si můžete nejen z celé řady vylepšováků, ale i nejrůznějších skinů, takže u toho partyzánství budete vypadat fakt stylově.

Vaše palebná přehlídka pravděpodobně nebude tak široká jako třeba v Borderlands, chudá ale rozhodně není. Po ruce můžete mít poměrně dost výbavy – 3 hlavní zbraně, jednu záložní a k tomu supremo v „batohu“ na zádech. Vedle klasických pušek a pistolí budete při průzkumu Yary a za plnění misí získávat řadu super cool věcí.

Třeba molotovy, granáty, střílení raket a další zábavné věci. Některé zbraně odemknete až po zvýšení své hodnosti – to ale budete stejně potřebovat, protože některé oblasti představují větší výzvu a vyžadují lepší výstroj. To abyste nezkapali dřív, než stisknete R2 na svém DualSense ovladači.

K různým featurám, změně vybavení a lepšího vohozu se dostanete z herního menu, takže se nemusíte zdlouhavě vracet na základnu. A to se hodí! Spoustu výhod vám totiž poskytne už vaše oblečení, takže si pořádně naplňte šatník (přece se nemůžete jen tak vydat do oblasti plné nepřátel, když nemáte co na sebe, to dá rozum). Pokud si ale chcete dokoupit něco nového a pracovat na vylepšení svého zbraňového arsenálu, budete muset zabrousit do některé „work bench“ – „pracovní stanice“. (Přiznám se, že když mě Juan poprvé instruoval k jejímu použití, myslela jsem si, že mě čeká klikování a tvrdý partyzánský výcvik. No, těsně vedle.)

Far Cry 6: Recenze na PS5

Zvířecí parťáci

Ve Far Cry vám budou k ruce zábavní zvířecí parťáci. Postupně v misích získáte například cool nenažraného krokodýla, šíleného kohouta, věrného (ale zabijáckého) psa nebo černého pantera. Ve hře jich najdete celkem 5 a další 2 amigos získáte v placených balíčcích. Každý zvířecí parťák umí něco jiného a vylepšovat můžete i jejich schopnosti. Nakonec si vyberte takového, který nejlépe sedí k vašemu stylu hry. Malý tip: stejně jako vozidla, také amigos můžete oháknout do nových barev.

Co-op

Na boj s fašisty nemusíte být sami! Nejdřív si ho ale musíte tak trochu zasloužit. Hra vás do multiplayeru nepustí hned. Nejprve si musíte odehrát několik úvodních misí, než se vám odemkne možnost co-opu. Pak už si můžete boj za Libertad užít po boku svého kamaráda, nechat někoho úplně cizího, aby se připojil do vaší hry a pomohl vám s postupem ve hře, nebo se připojit do hry random cizího hráče a pomoci mu s jeho progresem. Kromě toho jsou ve Far Cry 6 také „Special Operations“ – speciální mise, při kterých vás čeká výzva pro dva!

Navíc při co-opu nepřijdete ani o své amigos, kteří vám oběma budou vesele krýt záda i v multiplayeru. Bohužel, stejně jako v mnoha jiných hrách, ani ve Far Cry 6 si nezahrajete napříč platformami. Spojit se můžete pouze s těmi hráči, kteří hrají na stejném typu zařízení (PlayStation, Xbox, PC).

Závěrečné shrnutí

Pokud se neprobíjíte svým prvním Far Cry, samotnou hlavní kampaň můžete proběhnout v průměru za 17-19 hodin, méně zkušené hráče zabaví o něco déle (zhruba 22 hodin). Než ale prozkoumáte celý, neskutečně rozsáhlý otevřený svět ostrova Yara se všemi jeho vedlejšími misemi, sběratelskými reáliemi a bonusy, až 60 hodin ve hře uběhne jako nic. Samozřejmě záleží i na tom, jakou obtížnost hry zvolíte. Při té vyšší budou nepřátelé více ostražití a lépe vybavení, takže strávíte více času s různými vylepšeními, aby je Dani zvládla zlikvidovat.

Na PS5 hra běží skvěle, grafika plná barev a detailů vás vtáhne do příběhu a tajemná zákoutí a mise hře jen dodají šmrnc. Co se týče nastavení grafiky, moc si s ním nepohrajete (což je možná dobře – o jedno rozhodování méně). Ocenila jsem ale, že můžete využít speciální režim pro snížení „motion sickness“. Hra vám v případě, že se vám z hraní video her občas dělá špatně jako mně, například vypne blur (rozmazání pozadí při pohybu – doporučuju vypínat všude, kde to jde) a zbytečné otřásání kamery. Ani to mi ale bohužel úplně nepomohlo.

Velké plus dávám Far Cry 6 za soundtrack. Jízda autem je s hitovkami v rádiu ještě zběsilejší a při přestřelce s vojáky v rytmu „Ciao, bella, ciao“ si budete připadat jak v sitcomu.

Klady

  • Opravdu široký otevřený svět, kterým se budete prodírat mnoho hodin
  • Spousta lootu, tajných míst, misí a easter eggs
  • Nádherně vykreslená grafika
  • Super soundtrack, díky kterému si hru ještě víc užijete a písničky si budete broukat i po vypnutí svého PS5
  • Amigos!
  • Možnost co-op módu

Zápory

  • Pokud nehrajete s přáteli, můžete mít problém se sháněním parťáka do své hry v co-opu
  • Hra je jen v angličtině
  • Drobné bugy
  • Sice zajímavý, ale trochu předvídatelný příběh

Kde seženete Far Cry 6:

Far Cry 6 na PlayStation 5

Far Cry 6 na PlayStation 4

Far Cry 6 na Xbox Series X či Xbox One

Tip: Až dohrajete šestku, vyzkoušejte pro srovnání třeba předchozí díl Far Cry 5 nebo se vrhněte do skládání puzzle s grafikou Far Cry 6.