F1 22: Pod pokličkou světa Formule 1

Gaming

1. 8. 2022

Fanoušci Formule 1 a uchvácení diváci Netflix seriálu Drive to Survive, zbystřete! Svět Formule 1 nám letos poprvé zprostředkovává společnost EA Sports. Stojí to za to?

Recenze F1 22

Vítejte ve Formuli 1

Mohlo by se zdát, že F1 22 bude jen další závodní hra. Jasně, na vybírání zatáček a šlapání na plyn samozřejmě dojde, překvapivě dlouho ale potrvá, než poprvé konečně usednete do kokpitu. Poprvé mi trvalo asi hodinu a půl, než jsem se proklikala úvodním nastavením, a ani napodruhé to nebylo o mnoho méně. F1 22 je totiž poměrně komplexní a pokud budete chtít prozkoumat vše, co vám nabízí, vystačí vám na mnoho hodin zábavy.

To už se ale trochu předbíhám. Pojďme se spolu mrknout, o čem je hlavní kampaň F1 22, jaké vychytávky na vás ve hře čekají a co dalšího si na nás v EA Sports přichystali.

Hlavní kampaň: Za řidiče, nebo all in?

Formule 1 vám nabídne spoustu možností, při kterých můžete usednout za volant. Zásadní volbou pro vás bude především podoba vaší kariéry. Bude z vás „jen“ řidič F1, nebo majitel F1 týmu, který si zároveň zazávodí ve svých vlastních barvách jako jeden z řidičů?

Obě volby mají své výhody i úskalí. Jako řidič se soustředíte především sám na sebe – svůj výkon a pořadí v tabulkách, ohlas v médiích a zkrátka budování své úspěšné kariéry. Což znamená i vyjednávání s manažery, rozhovory s novináři… Klasická šaráda, na kterou si budete muset zvyknout, pokud chcete v prostředí F1 setrvat a uspět. I tady ale budete moci mluvit do úprav své formule, provádět upgrady částí, které vám mohou pomoci při závodu, nebo zařídit její opravu, když něco na trati roztřískáte (což bude poměrně často).

Recenze F1 22

Pokud se ale rozhodnete jít cestou majitele týmu, přibude vám celá řada dalších povinností. Ty se budou odvíjet i od toho, zda se rozhodnete pro dráhu nováčka na trhu, středně zavedeného týmu nebo jednoho z hlavních tahounů, na kterého bude vyvíjen největší tlak z hlediska (ne)naplněných očekávání. Zdá se, že máte více co na práci, a v tomto módu jsem zatím strávila asi největší množství času.

Vedle pilování svých dovedností řidiče máte jako majitel odpovědnost za úspěch celého týmu. Čekají na vás zásadní strategická rozhodování, důkladné zvažování, co nebo koho si za svůj omezený budget koupíte či do jakých aktivit byste měli investovat. Zato si ale také můžete navrhnout a vymazlit i celou firemní kulturu a filosofii od názvu přes firemní barvy až po vaše jedinečné logo.

Pravděpodobně nebudete přecházet mezi týmy soupeřů, na své reputaci ale musíte makat stejně, ne-li více než jako „obyčejný“ řidič. Na vašem úspěchu a PR dovednostech se totiž odrazí i to, kdo a kolik peněz do vás bude ochoten investovat. A sponzory budete potřebovat jako sůl, to mi věřte. U řidičů budou tyto aktivity zase směřovat třeba k tomu, s kým podepíšete smlouvu na příští rok.

Recenze F1 22

Než do všeho skočíte rovnýma nohama, mám pro vás jedno drobné varování. Ne nadarmo je svět Formule 1 dostupný jen několika málo hráčům na trhu, kteří si ho mohou dovolit. Nejen že základní kapitál rozhodně není malý, ale všechno ve Formuli 1 je sakra drahé a pokud chcete být konkurenceschopní, bez peněz to nepůjde. Ale možná ze mě mluví jen začínající majitel F1 týmu, který šetří každý dolar.

Pokud se nemůžete rozhodnout, která kariéra pro vás bude lepší, klidně rozjeďte obě najednou. Ve svém F1 Life můžete mít několik různých kariér s různým nastavením a jednoduše mezi nimi přecházet.

Tréninky a závodění

Pokud jste ve světě Formule 1 noví, může chvilku trvat, než se zorientujete a osaháte si veškeré mechaniky. Když jsem se k F1 22 posadila s přítelem, nejprve to vypadalo, že daleko nedojedeme. No a najednou bylo 7 hodin v tahu… Lví podíl na atraktivitě hry má totiž především závodění a způsob tréninků ve formuli.

Během tréninků si ozkoušíte trať, odhalíte a natrénujete svá slabá místa a především vás naučí jezdit s formulí tak, abyste dokázali vyhrávat. Rozhodně to ale neznamená, že si jen tak dokola jezdíte závodní okruh.

Recenze F1 22

Při trénincích dostáváte různé výzvy, které musíte plnit. Ať už se jedná o rychlé zvládnutí zatáček, trénování trasy, projíždění danými checkpointy nebo pracování na celkové rychlosti, rozhodně se nenudíte. Za každou výzvu navíc dostáváte body, za které si pak ve svých zařízeních objednáváte výzkum vylepšení pro svou formuli. A samozřejmě – čím více bodů, tím lepší a rychlejší upgrady.

Tréninky vás ale naučí i to, jak jezdit a jak šetřit pneumatiky nebo palivo. Především z nich ale získáte mnoho statistik, které vám pomohou nejen se neustále zlepšovat a posouvat své schopnosti, ale hlavně správně nastavit auto před konkrétním závodem.

Ač je dodržování pravidel při samotném závodění dost diskutabilní, mimo závody se striktně dodržují a pokud je neplníte, vysloužíte si penaltu. Např. musíte pracovat s danou sadou kol po celý závodní víkend, nastavení formule během víkendu nemůžete příliš měnit (stejně jako ve skutečnosti musíte závodit s takovým strojem, se kterým jste zajeli kvalifikaci) apod. Pokud pravidla F1 máte v malíčku, tak se na téhle části docela vyřádíte.

Recenze F1 22

Co se týče samotného ježdění, řízení formule rozhodně není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. I když už si při tréninku můžete myslet, že to máte v malíku, samotný závod vás rychle postaví zpět na zem. AI vašich soupeřů je totiž dost agresivní, nebojí se do vás vrážet a může být nejen dost otravné (a stát za nemalými opravami formule), ale nesmyslně celou hru ztěžuje. A ano, velmi to pocítíte i na obtížnosti amatéra. I drobná chybička vás tak může vyřadit ze hry a penaltách podle reálných pravidel nemůže být řeč. Většinou vás hra jen upozorní na proběhlou kolizi.

Jak vypadají útroby formule

Upgrady a postupné vylepšování vašeho závodního vozu je super pro všechny, kdo touží po tom zjistit, jaké vnitřnosti formule ukrývá, z čeho všeho se skládá a jaká je role jednotlivých součástek a především, jaký mají dopad na vaše výkony na dráze. Pokud se rádi hrabete v autech, motorech nebo vás jenom zajímá, jak formule vypadá zevnitř, tohle bude něco pro vás.

Zážitek a představu mohli vývojáři vylepšit tím, že by vedle vyobrazení součástek přidali třeba interaktivní 3D model, na kterém by bylo jasně vidět, kde přesně se ta která součástka ve formuli nachází – to mi přišlo jako velká škoda a nevyužitý potenciál. I tak se jedná o docela zábavné objevování. Nutno podotknout, že čím lépe poznáte své vozidlo a pochopíte, jak funguje, tím lépe se vám s ním bude při závodit a pracovat. 

Recenze F1 22

Váš „má v zásadě 6 větví, z čeho 4 patří různým vlastnostem formule a 2 ovlivňují váš marketing, PR a sponzory. Podle tratí, počasí a aktuálních potřeb tak vybíráte, zda zapracujete na aerodynamice, odolnosti součástek, výkonu a dalších vlastnostech, které vám dají výhodu při závodění.

Neznamená to ale, že budete mít vše hned. Než váš tým vyzkoumá a vyvine nový model, nějakou dobu to potrvá. Proto musíte pracovat s kalendářem a pracovat na vylepšení podle své strategie a priorit. Proto musíte počítat i s tím, že právě zadaný upgrade nemusíte stihnout do nastávajícího závodu, ale získáte ho až na ten další.

Pozor, má to ještě jeden háček: Ne každé tvrdě vydřené vylepšení se vám úspěšně aplikuje. Naopak tu je poměrně velká šance, že se vám část upgradů vůbec nepodaří, což může trochu brzdit vaši kariéru. Dobrou zprávou je, že si svou procentuální šanci na úspěšný upgrade můžete vylepšit jiným upgradem.

Co je v F1 22 nového

Pokud už jste ostřílení F1 mazáci, zřejmě vás budou zajímat hlavně novinky. Pojďme se mrknout na některé z nich:

  • Mechanika, který s vámi komunikuje při závodění, nahradil hlas skutečného bývalého mechanika F1. Tím je Marc Priestley, který u McLarenu spolupracoval se jmény jako Hamilton, Alonso nebo Raikkonen.
  • VR na PC. Na PlayStation VR si F1 22 bohužel ještě nezahrajete, v počítačové verzi se ale můžete skutečně vcítit do pilota F1 a užít si závodění jeho očima, což dá celé hře nový rozměr.
  • Nový model pneumatik a úprava aerodynamiky, která odráží nejnovější úpravu pravidel F1. Změnu pocítíte především v zatáčkách.
  • Rozšíření formou F1 Life.

Personalizace a F1 Life

F1 22 není jen o závodění. Snaží se vám přiblížit i každodenní život pilotů F1 formou F1 Life, nebo to alespoň tvrdí. V praxi je to není nic jiného než osekaní The Sims. V F1 Life si upravujete svůj virtuální byt (herní lobby). Za výhry v závodech nebo přímo za peníze si ho můžete upravit k obrazu svému, pořídit do něj nový gauč, obraz nebo lampu a získávat lajky od jiných hráčů, pokud jim váš apartmán přijde dostatečně stylový.

Recenze F1 22

Místo života jezdců si tak vybíráte mezi ošklivými barvami polštářů na pohovku, nebo svůj avatar oblékáte do tepláků a obrandovaných kšiltovek. Stejně jako byt si totiž můžete oháknout i svou postavu. V základní nabídce toho ale moc nenajdete a pokud chcete být skutečně cool s tepláky od Pumy a sluchátky Beats, musíte si koupit nové hadry ve značkovém obchodě. Osobně mě tohle rozšíření moc nenadchlo a svůj čas jsem raději strávila tréninkem na trati.

Kde to v F1 22 drhne

Pokud něco v F1 22 značně pokulhává, je to grafika. Modely (formulí, aut) nejsou nijak detailně ani kvalitně propracované a když se na ně díváte – a to především, když jsou na pozadí – velmi zvláštně odráží světlo. Při závodění vám asi bude jedno, že divákům nevidíte do rozjuchaných tváří, je ale řada míst, kde si s vývojáři mohli dát na grafickém zpracování trochu více záležet. Třeba když jste v kanceláři nebo před závodem čekáte v boxu a porozhlížíte se po svém týmu, který nedělá nic zajímavého.

Je ale fajn, že vnebo při replayi vašich jízd hra velmi úspěšně napodobila úhly kamer tak, jak to znáte z běžných F1 závodů. To mi přišlo skutečně fajn. Pokud bychom mohli hodit do koše nerealistické vizuální zpracování, bylo by to na jedničku.

Podobně jsou na tom i opakující se animace, které se vám velmi rychle přejí. Mimochodem, myslela jsem si, že když už si vybíráte svou animaci na stupně vítězů, budete skákat radostí pokaždé, když se dostanete na pódium. Evidentně to ale neplatí. Když jsem slavně skončila třetí za Verstappenem a Perezem, v očekávané cut scéně se můj avatar téměř neobjevil a když, tak stál jako přimrazený na své bedně. VELKÉ zklamání.

Multiplayer: Tady začíná zábava pro všechny pravé fanoušky

Multiplayer je něco, co mě osobně skutečně nadchlo, byť se ve světě F1 her nejedná o žádnou novinku. Nejen že můžete hrát online s kamarády, ale ve dvou na split screenu si zapaříte jak nárazový závod i celou kampaň. Třeba jako dva jezdci ve stejném týmu, kteří táhnout za jeden provaz, nebo taktizují proti sobě. To už je na vás.

Při tréninku vám hra náhodně vybírá další hráče, se kterými soutěžíte o to, kdo vybranou trať zajede rychleji, stejně dobře ale můžete naskočit i do online závodu s jinými hráči místo AIček v hlavní kampani. Možností máte poměrně hodně, takže se vám okruhy jen tak neojezdí.

Závěrečné shrnutí

F1 22 si pro hráče přichystala poměrně široké množství více či méně vydařených možností. V průměru vás zabaví na 40-50 hodin, skvělé na ní ale je, že ke hře se můžete neustále vracet. Pokud vás omrzí hlavní kampaň, vždy na vás čekají nové výzvy v podobě multiplayeru.

Pro někoho může být F1 22 příliš komplikovaná a přeplácaná. Sama se v autech příliš nevyznám a pochopit, co že to mám zrovna udělat s pneumatikami nebo do kterého upgradu bych měla investovat, byla docela výzva.

Pokud ale toužíte jen po závodění a na další věci řešit moc nechcete, i tak si můžete přijít na své, byť je to trochu škoda. Doporučuju dát F1 22 šanci a věřím, že si v ní to své najdete.

Klady

  • Kamery a způsob záběrů jsou autentické s těmi, které tak dobře znáte z originálních závodů.
  • Multiplayer online, na split screenu i v kariéře.
  • Tréninky vás velmi dobře učí, jak pracovat s vozem, nešetří výzvami a pomáhají vám se neustále posouvat.
  • Nastavení pohledu při řízení, při kterém si můžete vyzkoušet, co skutečně vidí opravdoví piloti F1.
  • Lokace, pořadí jezdců a další situace v F1 se snaží být co nejvěrnější skutečným událostem v aktuální sezóně.
  • Zajezdíte si i v F2 nebo supersportech.

Zápory

  • Agresivní AI ostatních závodníků při závodění.
  • F1 22 je bez české lokalizace.
  • Poměrně nudná a nerealistická grafika.
  • F1 Life nepřináší žádnou další zajímavou rovinu F1 světa a většina jeho vlastností je poměrně zbytečná.

Kde pořídíte F1 22?

F1 22 na PlayStation 4

F1 22 na PlayStation 5

F1 22 na PC

Zkuste také:

F1 2021 na PS5

F1 2021 na Xbox