Epilace nebo depilace: Jak se zbavit chloupků?

Elektronika

11. 3. 2022

Už ve starověkém Egyptu si ženy odstraňovaly všechny chloupky kromě obočí a vlasů. Ideálem té doby byla žena s hladkou pokožkou bez jediného chloupku. V Evropě a USA se začaly ženy holit s tím, jak se začaly zkracovat šaty.

uvodni

V roce 1915 přišly do módy první šaty bez rukávů a s nimi i hladké podpaží. Šaty pod kolena odhalily lýtka, proto si mnoho žen začalo holit nohy. Následovaly šaty nad kolena, kraťasy, bikiny a s nimi i zkracování chloupků na odhalených partiích.

Rozdíl mezi epilací a depilací

Nežádoucí chloupky si můžeme odstranit buď epilací, nebo depilací. Epilace a depilace není jedno a to samé. Liší se od sebe ve způsobu odstranění chloupků, v tom, jak dlouho vydrží pokožka hladká, a také v tom, jak moc je procedura bolestivá.

Co je to epilace

Při epilaci dochází k odstranění celého chloupku i s jeho kořínkem. Užijete si tak pocit hladké pokožky i po několik týdnů. Jen musíte brát potaz, že je epilace trošku bolestivá procedura. Není to ale nic, co by se nedalo zvládnout. Největší výhodou epilace je především to, že díky pravidelné epilace se chloupky zjemní, zřídnou a budou dorůstat mnohem pomaleji.

Na epilaci si musíte zvyknout vy i vaše pokožka. Ta bude po epilaci trošku zarudlá a podrážděná. Proto je lepší epilovat spíše večer, aby se přes noc mohla pokožka vzpamatovat. Počítejte s tím, že musíte nechat chloupky trošku vyrůst, aby bylo možné je znovu epilovat.

Epilaci zvládnete i doma

Za epilací nemusíte chodit jen do salonu. Stačí si koupit epilátor a můžete se vrhnout do boje s nežádoucími chloupky. Klasický epilátor má v sobě zabudovaný systém rotujících pinzet, které chloupky vytrhávají. Při výběru se orientujte podle počtu pinzet. Čím více pinzet, tím rychlejší a účinnější depilace. O tom, jak vybrat epilátor jsme se rozepsali více v článku.

Jak zvládnout epilaci bez slziček?

  • Epilace se dá vydržet. Čím častěji se budete epilovat, tím méně vás bude bolet. U dražších epilátorů dostanete kromě klasického nástavce i speciální masážní nástavec, který nepříjemné vytrhávání zmírní.

  • Epilujte se týden nebo dva týdny po skončení menstruace. V této době ženské tělo produkuje méně hormonů, které ovlivňují prokrvení děložní svaloviny. I díky tomu budete mnohem méně citlivější na bolest než třeba těsně před menstruací.

  • Pokud s epilací teprve začínáte, začněte v oblasti holení nebo lýtek. Uvidíte, že se postupně dopracujete i výš.

  • Druhou rukou vždy co nejvíce napněte místo, kde budete zrovna epilovat.

  • Dělejte pomalé a rovné pohyby a příliš na epilátor netlačte.

  • Trápí vás po epilaci zarudlá pokožka? Udělejte si studený obklad. Vytáhněte mraženou směs zeleniny, zabalte ji do čisté utěrky a přiložte na červená místa.

Pokud nechcete epilátor využívat kvůli bolesti, poohlédněte se po IPL epilátoru. IPL epilace je bezbolestná a má dlouhotrvající účinky. Bohužel ale nefunguje na všechny typy pokožky a chloupků. Zajímá vás svět IPL epilátorů? V článku: IPL epilátor: Zabere právě na váš typ chloupků vám představíme, jak IPL epilátor pracuje a pro koho se nejvíc hodí.

Epilátor nebo depilátor

Co je to depilace

Depilace odstraní pouze povrchové části chloupků. Hladká pokožka tak vydrží maximálně po dobu několika dnů. Na druhou stranu je to bezbolestná procedura. (Při použití klasického holítka se ale můžete říznout, a to už bolestivé je.)

Většina žen sahá po klasické žiletce na holení. Jenže klasická žiletka vydrží jen několik holení a pak se otupí a musíte ji vyhodit. Podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí se jen v USA vyhodí každý rok okolo 2 miliard jednorázových holítek. Pokud tedy stále využíváte služby holítek, je na čase se poohlédnout po ekologičtější a v konečném důsledku i levnější variantě.

Dámský holicí strojek

Odlehčete naší planetě i vaší peněžence. Pokud hledáte bezbolestné odstranění nežádoucích chloupků, sáhněte po dámském holicím strojku. Nebo sáhněte po epilátoru se speciálním nástavcem na holení. Pokud se zrovna necítíte na epilaci, vyměníte nástavec a můžete se oholit.

V balení holicích strojků často najdete i speciální nástavce na holení intimních partií, zastřihovací hlavice se zase postará o pravidelnou linii bikin. Většina přístrojů už v dnešní době zvládne suché i mokré holení.

Epilace nebo depilace?

Jak se oholit bez podráždění a pupínků?

  • Neholte se jednorázovou žiletkou, elektrické holicí strojky jsou k pokožce mnohem šetrnější.

  • Většina z nás se holí rovnou ve vaně. Předtím, než sáhnete po holícím strojku, si dejte alespoň 15 minut v teplé vodě. Chloupky v teplé vodě změknou a otevřou se jejich folikuly. Díky tomu se oholíte snadněji a také důkladněji, protože zastřihnete chloupky u kořínků.

  • Pokud máte citlivou pokožku, holte se po směru růstu chloupků.

  • Po holení nezapomeňte na zklidňující krém bez parfemace.

Zarostlé chloupky: Jak na ně?

Pokud vás trápí zarostlé chloupky, udělejte si pravidelně peeling. Poohlédněte se ve své oblíbené drogerii po mycím gelu s peelingem. Nebo si po koupeli promasírujte místa, kde vám zarůstají chloupky, hrubším ručníkem.

Epilátor, nebo depilátor, který je lepší?

Oba typy odstranění chloupků mají své výhody i nevýhody. Je proto na každé z nás, kterému způsobu dáme přednost. Holicí strojek budete muset vytahovat několikrát do týdně, ale nemusíte se na holení psychicky připravovat půl hodiny předem. U depilace budete potřebovat značnou dávku odvahy, ale zase se zbavíte chloupků po dobu několika týdnů.