DVB-T2, HbbTV a další: Co zvládnou moderní televize?

DVB-T2, HbbTV, nejrůznější aplikace. Pojďte se podívat, co dnes umí moderní chytré televize. Stačí stisknout tlačítko „Domů“ na svém ovladači a můžete začít.

DVB-T2, HbbTV a další: Co zvládnou moderní televize?

Kdybyste se před 10 lety zeptali, k čemu slouží televize, většina lidí by si zaťukala na čelo. Dnes už tato otázka tak od věci není. Televize toho umí každým rokem víc a víc. Lepší rozlišení, širší pozorovací úhly a nejrůznější smart funkce mění televizi v centrum domácí zábavy, která zvládne mnohem víc než jen přehrávat 4 základní programy. Pojďte se podívat na nejoblíbenější funkce moderních chytrých televizí. Stiskněte tlačítko „Domů“ na svém ovladači a můžete začít.

1) Televize, na které můžete surfovat po internetu

Když se řekne „chytrá televize“, většina z nás si představí televizi, na které se dá surfovat po internetu. Pokud si pořizujete Smart TV právě z tohoto důvodu, určitě se vám bude hodit pro surfování pohodlnější bezdrátová klávesnice s touchpadem. Se speciálním ovladačem k chytré televizi to jde samozřejmě také, ale pohodlí klávesnice vám nenahradí. Omezovat smart funkce pouze na internet je ale velká škoda. Moderní televize toho totiž zvládnou mnohem více:

2) Aplikace, díky kterým budete sledovat, na co máte náladu

Díky internetu (ať už se rozhodnete využívat pevné připojení, nebo Wi-Fi) vám Smart televize umožní přístup do mnoha různých aplikací, které zvládnou to samé jako klasické webové stránky ve vašem internetovém prohlížeči (například Chrome, Internet Explorer, FireFox). A navíc – a tady přichází to důležité – jsou perfektně přizpůsobené ovládání na dálku pomocí ovladače. O jaké aplikace se jedná?

  • YouTube, Stream.cz, Twich (tj. platforma pro živé vysílání neboli streaming) 
  • Facebook a další sociální sítě, Skype
  • Netflix, HBO GO, Amazon Prime video, Voyo, Filmbox a jiné videotéky pro sledování filmů a seriálů online
  • Jednoduché hry
  • Spotify a další aplikace pro poslech hudby
  • iDnes.cz, rajce.cz, počasí, Google Maps atd.

Pomocí aplikace si na obrazovce můžete promítat také živou tapetu. Svou chytrou televizi tak rázem proměníte třeba v praskající krb.

Věděli jste, že…

Zatímco výrobci po celém světě spoléhají na to, že větší znamená ve světě televizí lepší, Sony se před více než 30 lety vydalo opačnou cestou. Světlo světa tak v roce 1982 spatřila přenosná televize Sony Watchman FD-210 s černobílou obrazovkou „velkou“ pouhých 5 cm.

3) Centrum chytré domácnosti

Světla, topení, pračka, lednice, žaluzie nebo zámek u dveří – to vše lze ovládat na dálku pomocí aplikace v telefonu nebo pomocí hlasem ovládaného chytrého domácího asistenta. Stejné ambice – tedy stát se středobodem chytré domácnosti a zároveň ovládací jednotkou – mají i moderní televize. Toto srdce Smart home (neboli chytré domácnosti) má podobu aplikace. Každý výrobce nabízí aplikaci s jiným prostředím i názvem. Co je shodné, je však přehledné prostředí a intuitivní ovládání. Pro televize Samsung je k dispozici aplikace iNELS Home Control, pro LG jde o aplikaci IoTV, pro televize Sony a Philips používající Android jsou ke stažení aplikace v obchodu Play.

Chcete se o chytré domácnosti dozvědět více? Přečtěte si článek Internet of things: Když si spolu elektronika povídá a zjistěte, jak chytré smart spotřebiče usnadní péči o domácnost vám.

4) DVB-T2: Nové televize zvládnou vysílání i bez set-top-boxu

DVB-T2 (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je nový formát pozemního vysílání. A je třeba sportovně přiznat, že přechod na něj mnohým přidělává vrásky na čele kvůli nezbytným investicím. Pokud si vaše televize s novým typem pozemního signálu neporadí, dají se dělat pouze dvě věci – vybrat si novu televizi, nebo přikoupit set-top-box. Na druhou stranu má tento formát do budoucna spoustu výhod:

  • Vyšší kvalita obrazu: DVB-T2 umožní příjem Full HD i Ultra HD (4K) programů.
  • Vysílání zdarma: Příjem pozemního DVB-T2 vysílání zůstane bezplatné.
  • HbbTV (červené tlačítko): Rozšířený obsah, jako je třeba archiv pořadů, bude i na DVB-T2.
  • Více TV programů: Ve frekvenčním pásmu DVB-T2 bude prostor pro více TV stanic.

Přechod na DVB-T2 se dotkne domácností, které přijímají signál pomocí antény. Nejčastěji se k tomu využívají STA (společné televizní antény), kterými jsou vybavené například bytové domy. Příjemci pozemního signálu zpravidla nic neplatí. Změna se netýká domácností, které využívají kabelovou televizi nebo mají satelit. V těchto případech se jedná o zcela odlišný typ televizního signálu, takže je přechod na DVB-T2 nijak neovlivní.

Odhaduje se, že přechod na DVB-T2 se týká zhruba 4 milionů českých občanů. Je několik možností, jak naladit DVB-T2. První možností je nákup set-top boxu s podporou nového formátu. Set-top box DVB-T2 je levnější řešení. Jedinou nevýhodou je de facto jen to, že budete mít doma na konferenčním stolku o ovladač a krabičku navíc. Druhou – dražší, ale pro mnoho lidí atraktivnější možností – je nákup nové televize, která standard DVB-T2 podporuje.

Vyplatí se nová televize s DVB-T2?

Pokud máte starší televizi, vyplatí se využít změny formátu vysílání a pořídit si novou. V nabídce DVB-T2 televizí naleznete v drtivé většině modely s Ultra HD (4K) rozlišením a podporou HDR. Všechny nové herní konzole a filmy v Bluray kvalitě podporují tyto technologie. Mezi nejvýraznější patří HDR poskytující dynamický kontrast a perfektní podání světla a stínu.

Rozhodnete-li se pro DVB-T2 vysílání, tak ušetříte peníze na poplatcích za kabelovou televizi. Budete mít sice menší nabídku kanálů než u kabelovky, ale s novou televizí můžete naopak využívat moderních streamovacích služeb, jako jsou YouTube, Spotify, Twitch, HBO Go nebo Netflix. Využívat samozřejmě můžete také další aplikace, o kterých jsme mluvili výše.

5) Hbb TV – aneb k čemu slouží červené tlačítko na vašem ovladači

Všichni určitě znáte červené tlačítko, které na černém nebo stříbrném dálkovém ovladači nelze přehlédnout. Po jeho stisknutí se dostanete do rozhraní, které umožní využít funkce hybridní televize známé pod zkratkou HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband). Jde o kombinaci televizního vysílání a širokopásmového internetu. Co to znamená pro vás jako pro diváka? Že vaše televize bude mít stejné interaktivní služby jako televize různých dalších značek. Jde v podstatě o to, sjednotit výrobce televizí a vysílatele. Pokud tedy na krabici televize uvidíte logo HbbTV, můžete si být jisti, že nepřicházíte o důležité funkce.

Co umí HbbTV a proč byste měli hybridní vysílání ve své televizi mít? Rozhodně se nejedená o okrajovou službu. Podle průzkumu od Focus Agency z dubna 2018 HbbTV využívá buď denně, nebo několikrát týdně 47 % diváků. Prostředí HbbTV si rozhodně nepředstavujte jako jednoduchý teletext. Spíše jako vlastní vesmír pro každou z hlavních televizních stanic (vždyť HbbTV najdete na většině základních kanálů, mezi které patří například Česká televize, FTV Prima, Nova, Óčko nebo Seznam TV).

Pokud neradi surfujete na televizi po internetu, ale ocenili byste možnost přehrávání pořadů z archivu jednotlivých stanic, je pro vás HbbTV ideální volbou. Vybírat pořady nebo sledovat informace podobně na internetu můžete pouze v menším okně, takže zároveň můžete vy i rodina sledovat původní pořad. Pánové pak mohou hledat průběžné výsledky sportovních utkání při sledování fotbalu atd. Kromě televize s podporou HbbTV (nebo set-top-boxem s HbbTV) budete potřebovat také pevné nebo Wi-Fi připojení k internetu.

Vzpomínáte si na dobu, kdy se v každé domácnosti stával „dálkovým ovladačem“ nejmladší člen rodiny? To už dnes dávno neplatí. Ke standardnímu vybavení televizí totiž ovládač patří už od 80. let. Zařadit se do běžné výbavy však dálkovému ovládání chvíli trvalo. Vždyť první ovladač se v Evropě objevil už v roce 1954 v Německu.

Na další pojmy, jako například 4K, 8K, Ambilight TV, Android TV, HDR TV, DLNA se podíváme v dalším dílu článku.