Dotykový telefon pro seniory existuje a babička bude nadšená!

29. 6. 2020

Možná vás to překvapí, ale potřebám vašich prarodičů se dnes umějí přizpůsobit i chytré a dotykové telefony. Pojďte se podívat na nejoblíbenější modely.

úvodka (13)

Cihla za tisícovku s obrovskými tlačítky, skromným displejem a červeným SOS tlačítkem na zádech. Takovou představu má většina lidí o mobilech pro seniory, není to ale zdaleka jediná varianta. Možná vás překvapí, že potřebám vašich prarodičů se dnes umějí přizpůsobit i dotykové telefony.

S mobily pro seniory je to jako s uvolněním místa v tramvaji. Vitálního důchodce můžete darováním přerostlé „tatranky“ i urazit, protože ho tím vlastně házíte do starého železa. Takže na začátek pár vodítek, kdy babičce koupit speciální model místo klasického chytrého mobilu:

  1. Nekamarádí se s technikou – Pokud se bábi za 20 let nedostala dál než k volání a SMSkám, ušetřete si námahu učit ji s foťákem, WhatsAppem a Google Pay.
  2. Potýká se s fyzickým omezením – Vybíráte telefon pro někoho, kdo špatně vidí, slyší nebo ho neposlouchají prsty.
  3. Ocení možnost rychle si zavolat pomoc – Pro lidi s vyšším rizikem náhlé nevolnosti, infarktu nebo záchvatů jsou tu mobily s SOS tlačítkem.

Pokud senior do žádné z výše uvedených kategorií nespadá a chytrý mobil bez problémů zvládne, doporučujeme některý z našich 5 mobilů do 5 000 Kč.

Jak funguje SOS tlačítko: U každého modelu je to trochu jiné. Ale třeba do Doro 8035 (viz níže) nahrajete až pět kontaktů na blízké členy rodiny a lékaře. Když se babičce udělá špatně, zmáčkne SOS tlačítko a mobil začne čísla postupně sám obvolávat. Tak dlouho, dokud hovor někdo nepřijme. Zároveň rozešle SMSku s GPS souřadnicemi.

CPA Halo 11: Elegantní tlačítkový mobil pro seniory za hubičku

Když hledáte seniorskou klasiku, zkuste tenhle, který si oblíbili naši zákazníci. Konkurenční značky nabízejí ve stejné hladině víceméně to samé v bleděmodrém, černém a stříbrném, pár rozdílů tu ale přece jen je. Namátkou design, na seniorský mobil je CPA Halo 11opravdu vyvedený. A taky má foťák (který ale upřímně řečeno zase tak vyvedený není).

Hlavně má ale všechno, co od seniorského mobilu očekáváte:

  • velká tlačítka s dobře čitelnými písmeny a čísly,
  • přehledný displej s maxi ikonami,
  • jednoduché menu bez zbytečných funkcí navíc,
  • vysoká hlasitost hovoru i vyzvánění,
  • velké SOS tlačítko na zádech,
  • baterie vydrží nabitá několik dní,
  • nabíjecí kolébka, do které se mobil snadno vkládá.

Doro 8035: Dotykový smartphone pro seniory s SOS tlačítkem

Značka Doro vychází jako jedna z mála vstříc seniorům, kteří by rádi měli chytrý telefon, ale nechce se jim luštit blechy, trefovat se do miniaturních ikonek a prodírat se složitým nastavením. V mobilu je proto nahrané speciální uživatelské prostředí pro seniory, začátečníky a zrakově postižené.

V praxi to znamená, že ikonky a písmenka jsou krásně velké a všechno od telefonního seznamu, focení a psaní SMSek až po nastavení se ovládá přehledně a jednoduše. Stejně jako ostatní seniorské přístroje umí telefonovat pořádně nahlas, dokonce má i opravdové SOS tlačítko na zádech a nabíjecí kolébku.

TIP: K DORO 8035 se velice jednoduše připojíte na dálku přes internet. Můžete tak babičce nahrát fotky ke kontaktům, změnit vyzvánění nebo stáhnout WhatsApp, aniž byste k ní museli jezdit.

Zkušenějším uživatelům bychom tenhle mobil nedoporučili. Jde sice přepnout do plus minus klasického rozhraní, omezují ho ale podprůměrné technické parametry – pomalý procesor, malá paměť, foťák s nízkým rozlišením. Počítá se prostě s tím, že tohle vaše babička moc řešit nebude.

Motorola Moto E6: Opravdový dotykáč, který stačí jen „vytunit“

Pozor, tohle není ani tak seniorský mobil, jako spíš překvapivě dobrý telefon za nízkou cenu. Nemá opravdové SOS tlačítko, zato ve většině parametrů předčí výše popsané Doro 8035. Větší displej i baterie, dvojnásobná paměť, rychlejší procesor, lepší foťák. I design je někde jinde, a to ještě ušetříte víc než dva tisíce!

Má to ale háček. Pokud takový mobil chcete například dát dědovi, který nosí brýle jako popelníky, nemůžete mu ho věnovat nový v nerozbalené krabičce. Bude potřebovat někoho, kdo mu se vším pomůže. Nejlepší bude, když sami nejdřív všechno nastavíte, a to chce trochu času a technické zdatnosti.

Aplikace udělá seniorský mobil z každého Androidu

V čem úprava spočívá? Do mobilu pro babičku nebo dědu stáhnete a nainstalujete speciální aplikaci s uživatelským prostředím pro seniory. Třeba český BIG Launcher v mobilu zvětší ikony, písmo a zjednoduší práci podobně, jako to umí Doro 8035. Na hlavní obrazovce pak dokonce najdete i ikonu s nezbytným SOS tlačítkem.

BIG Launcher a další podobné aplikace udělají seniorský z každého androidového mobilu. Takže jestli chcete, udělejte si radost a klidně si kupte nový mobil pro sebe. Prarodičům dejte ten, co máte teď, jen vymazaný a s patřičnými seniorskými úpravami.