Domácí pekárna: Jak funguje a co zvládne

Elektronika

8. 2. 2022

Průměrný Čech sní ročně okolo 40 kg chleba. I díky pandemii jsme se začali zajímat o to, jak si připravit dobrý chleba v domácích podmínkách. Poctivému kváskovému chlebu se totiž žádný chleba ze supermarketu nevyrovná.

98018071_m

Domácí pekárna a domácí chleba: To pravé chlebové pro vás?

Kdo by nemiloval ještě teplý, křupavý chleba namazaný jen čistě máslem a posypaný solí. Chlebem se solí se vítají i ti nejváženější hosté, podle staré slovanské tradice nabídnout chléb a sůl znamená někoho přivítat přátelsky.

Domácí pekárna je sice skvělým pomocníkem, ale pouze tehdy, když ji opravdu používáte. Zkuste navštívit kamarády v okolí, kteří ji využívají, a poptejte se jich na zkušenosti.

Před koupí si také promyslete, jak často a pro kolik osob budete chleba a případně další pečivo připravovat. Jen tak se totiž nestane, že po pár měsících na domácí pekárnu zapomenete a uložíte ji někam hluboko dozadu do skříňky.

Nezapomeňte i na to, že je domácí pekárna docela náročná na prostor okolo sebe. Pokud si ji necháte hezky na kuchyňské lince, je mnohem větší pravděpodobnost, že v ní budete pravidelně chleba připravovat. Nejenom v lásce, ale i u domácí pekárny platí: Sejde z očí, sejde z mysli.

Výhody domácí pekárny

  • Domácí pekárna je opravdu užitečný pomocník, který vám pomůže nejenom s přípravou a pečením chleba, ale zvládne připravit i další pečivo a třeba i zavařit marmeládu.
  • Pokud bydlíte v místě, kde nemáte možnost si koupit čerstvé pečivo, je domácí pekárna ideální volbou. Přesně víte, jaké ingredience jste na chleba použili.
  • Domácí chleba vás také vyjde na méně peněz než kvalitní kupovaný. Pokud navíc držíte bezlepkovou dietu, na domácím bezlepkovém chlebu ušetříte ještě více.
  • Nemusíte se bát, že by domácí pekárna zvýšila váš účet za elektřinu. Průměrná domácí pekárna má spotřebu od 0,2 do 0,5 kWh na jedno pečení. Pečení chleba v klasické troubě je mnohem náročnější na spotřebu elektřiny.
  • Zbavíte se zdlouhavého hnětení a kynutí, to všechno zvládne domácí pekárna bez vaší pomoci. Stačí jen nasypat potřebné ingredience a o zbytek se postará pekárna.
  • S odloženým startem připravíte chleba i přes noc tak, abyste ráno měli ještě teplý čerstvý chleba.

V čem se liší chleba z domácí pekárny?

Chleba z domácí pekárny bude trošku jiný, než na co jste zvyklí. Opečenou kůrku čekejte jen z vrchní strany. Chleba se totiž peče ve speciální nádobě, proto nebude mít tak velkou kůrku po okrajích.

Domácí pekárna

Jak funguje domácí pekárna

Domácí pekárna v sobě spojuje několik pomocníků: hnětacího robota, vařič a pečicí troubu.

Chleba v ní připravíte tak, že do ní nasypete buď mouku a další ingredience podle receptu na chleba, nebo si pomůžete už koupenou směsí na chleba. Přidáte vodu a většinou ještě droždí. Po spuštění začne pekárna krátkým mícháním za pomocí hnětacího háku, který nesmíte zapomenout před startem nasadit. Pak příjde na řadu kynutí těsta, a nakonec pekárna chleba upeče. Na vás pak je chleba vytáhnout, odstranit hnětací háky a pustit se do jídla.

Nejlepší domácí pekárna aneb důležité parametry

Základní parametry, které by vás měly zajímat, jsou především: kapacita pečicí nádoby, materiál a kvalitní hnětače.

  • Kapacita je základním odrazovým můstkem. Velikost pečicí nádoby se udává v gramech, je to také gramáž výsledného chleba.

      Domácí pekárna s maximální hmotností chleba 750 g postačí pro dvoučlennou domácnost.

      Domácí pekárna s maximální hmotností chleba 1000-1200 g nasytí čtyřčlennou rodinu.

      Domácí pekárna s maximální hmotností chleba 1500 g se hodí pro velkou domácnost s velkou spotřebou pečiva a také pro ty, kteří chtějí využít pekárnu na další pečení/vaření.

  • Materiál a provedení pekárny. Vyrábí se nejčastěji z teflonu, který je nenáročný na údržbu, ale zase je velmi jednoduché jej poškrábat. Nerezová forma není tak běžná, protože se v ní chleba dokáže rychlé připéct, na druhou stranu je téměř nezničitelná. Keramická forma má největší odolnost, ale počítejte také s nejvyšší cenou.
  • Hnětače neboli háky. V menších pekárnách je nejčastěji jen jeden. Dva hnětače mnohem lépe promíchají těsto. Pokud uvažujete i o pečení mazance v domácí pekárně, sáhněte po modelu s dvěma háky. Nezapomeňte háky před konzumací vytáhnout, většinou je totiž vytáhnete spolu s chlebem.
  • Příkon pekárny nehraje až tak velkou roli. Spotřeba je nízká, energetický nejnáročnější je až fáze pečení. Dá se ale říct, že čím vyšší příkon, tím rychleji dokáže chleba upéct.
  • Speciální programy. Každé těsto potřebuje jinou dobu hnětení i teplotu pečení. Ještě před samotným pořízením popřemýšlejte nad tím, co všechno od pekárny očekáváte. Speciální programy vám pomohou s bezlepkovým těstem, připraví kynuté těsto třeba na pizzu nebo těsto na koláče.
  • Odložený start je ta nejlepší funkce na světě. Večer nasypete ingredience, stisknete tlačítko a domácí pekárna se postará o čerstvý ranní chléb.
  • Vnitřní osvětlení a okénko. Můžete díky nim chleba v průběhu pečení zkontrolovat.

Domácí pekárna Eta: Nejoblíbenější pekárna našich zákazníků

Domácí pekárna Eta je vyrobená z nerezu, má dotykový displej. Připravíte v ní chleba až o hmotnosti 1,5 kg. Jogurt v domácí pekárně? Ano, čtete správně. Pekárna Eta Delicca má speciální program na výrobu jogurtů, džemů, těsta na koláče, a dokonce na výrobu sekané. Zákazníci si také pochvalují krásný design, které se jim hodí do kuchyně.

A co recepty na chleba v domácí pekárně?

Než začnete experimentovat s recepty v domácí pekárně, mrkněte jako první do příbalového letáku, který najdete v balení. Většinou obsahuje i pár receptů odzkoušených přímo v daném modelu.

A pár tipů na závěr: 

  • Chleba vždy připravujte ze speciální chlebové mouky.
  • Pokud chcete, aby těsto dobře nakynulo, mouku před použitím prosejte.
  • Správné pořadí ingrediencí je základ. Jako první dejte do pekárny mokré ingredience s droždím a až poté suché suroviny. Jen tak se vám v těstě neudělají hrudky.
  • Chleba vždy vyklepejte až nádoba úplně vychladne.