Domácí kino: Jak si užít i doma film s perfektním obrazem a zvukem

Elektronika

23. 3. 2022

Pandemie nás naučila vařit chleba v domácí pekárně, běhat na běžeckém pásu, a taky sledovat filmy hezky doma z gauče.

uvodni

Když zrovna není v televizi nic zajímavého, zapneme si Netflix nebo HBO. Řeč je o službách VOD – video na vyžádání, a kromě Netflixu a HBO sledujeme i iPrimu nebo Apple TV. Z výzkumu vyplynulo, že VOD sleduje pravidelně už 28 % české populace. A jak si nejlépe užít nový Netflixový akční trhák s Chrisem Hemsworthem v hlavní roli? S kvalitním domácím kinem.

Krok č. 1: Televize na domácí kino je základ

Pokud už televizi vlastníte a neuvažujete o její výměně, překročte rovnou k dalšímu kroku: reproduktory na domácí kino.

Pokud máte to štěstí a dostali jste od partnera zelenou, si vybrat novou televizi a rovnou i domácí kino, tak gratulujeme, nic vám nebrání k cestě za prostorovým zvukem. Možná ještě vaše peněženka.

Domácí kino: Jak velká televize by měla být?

Ideální velikost odpovídá vzdálenosti mezi televizí a gaučem, ze kterého budete filmy sledovat. Naměřenou vzdálenost (v centimetrech) vydělte čísly 1,5 a 2,5.  Příklad: Naměřili jste 4 metry (400 cm), ideální úhlopříčka vaší televize se tedy nachází mezi 160 cm až 266 cm.

Rozlišení také hraje svou roli. Pokud budete sedět moc blízko televize s nižším rozlišením, je možné, že uvidíte jednotlivé obrazové body – pixely. Což spojení domácího kina a kvalitního obrazu neodpovídá. Pokud máte vybraných favoritů se stejnou úhlopříčkou více, vyberte si tu s vyšším rozlišením.

Pro domácí kino vybírejte buď Full HD televize, anebo rovnou Ultra HD/4K (nebo 8K rozlišení televize 8K). Full HD má adekvátní obraz, za 4K televizi si sice připlatíte, ale překvapí vás svým detailním zobrazením, kterému neunikne žádná letící střela. No a pro fajnšmekry s velkým rozpočtem máme televize 8K.

Krok č. 2: reproduktory na domácí kino

Obraz máme vyřešený, přichází na řadu zvuk. V ideálním případě si projděte znovu váš obývák a promyslete si, kam všude můžete reproduktory rozmístit, abyste docílili prostorového zvuku.

Pro menší obýváky anebo pro ty, kteří nechtějí mít zaplácaný obývák 7 repro systémy, se hodí soundbar, který splní i funkci „okrasné digi květiny“. Anebo zvolte menší reprosoustavu, třeba domácí kino 2.1.

Velký obývák přináší velké možnosti. Soundbary jsou sice velmi šikovné věcičky, ale prostornému zvuku z dobrých reprosoustav se zatím nedokážou vyrovnat.

Jak vybrat domácí kino

Domácí kino 5.1 nebo domácí kino 2.1: Co to znamená?

Při výběru reprosystému si všímejte dvou čísel za položkou domácí kino. Ty totiž znamenají, kolik reproduktorů obsahuje daná sada. Pokud tedy koukáte na domácí kino 5.1, dostanete v sadě 6 reproduktorů: velký centrální reproduktor a subwoofer patří k televizi, čtyři menší „satelity“ pak ve formě beden anebo klasických sloupků rozmístíte do čtyř rohů obýváku.

Domácí kina se subwooferem pak přenesou díky produkujícím basům každý náraz nebo výbuch přímo do vaší místnosti. Pokládají se většinou na podlahu přímo před televizi.

Do menší místnosti vám bohatě postačí domácí kino 2.1., které obsahuje klasický reproduktor pod televizi a dva sloupky, které umístíte vedle sedačky.

Co je to soundbar aneb za málo peněz hodně muziky

Soundbar je zajímavé řešení pro ty, kteří mají malý obývák nebo prostě nechtějí dávat tolik peněz za vychytanou soustavu domácího kina. Má protáhlý vodorovný tvar a umisťuje se buď pod, nebo nad televizi. Hezký design z něj udělá další pěknou moderní věcičku, kterou sladíte s celou místností. I soundbary se dělí podle toho, kolik zvládnou zvukových kanálů – 2.1. soundbar bude sice levnější, ale kvalitnější zvuk poskytne dražší 5.1 soundbar.

Zapomeňte na viditelné kabely, většina soundbarů se spojí s televizí, telefonem nebo tabletem přes Bluetooth.

Soundbar se subwooferem zdůrazní basy, výsledkem je tak čistý rozdíl mezi hlubšími a jemnými tony podobně, jako kdybyste seděli v kině.

Domácí kino

Nejlepší a neoblíbenější soundbary podle našich zákazníků

Nejmodernější vychytávky: Bezdrátové domácí kino

Bezdrátové domácí kino je skvělé v tom, že můžete rovnou zapomenout na složité maskování propojovacích kabelů. Celá reprosoustava se společně k sobě a k televizi připojí díky Bluetooth. A nemusíte se bát, že by to ovlivnilo kvalitu zvuku. I tady vybírejte podle počtu kanálů – 2.1 nebo 5.1.

Krok č. 3: Domácí popcorn umocní filmový zážitek

Máte televizi se skvělým obrazem, repro systém pro kvalitní zvuk, ale ještě něco tomu chybí. Domácí popcorn! Připravte si za méně než 5 minut čerstvý a křupavý popcorn z domácího popcornovače. Až jej ochutnáte, už nikdy nevezmete do úst ten klasický z mikrovlnky. Konečně máte všechno, co jste potřebovali. Teď jen stačí vybrat první film, který se svým novým domácím kinem otestujete.