Digitální, bezkontaktní a chytré teploměry: jak vybrat ten správný

20. 11. 2020

V době, kdy vzduchem létají kromě chřipek i obávané koronaviry a další breberky, vám v domácí lékárničce nesmí chybět teploměr. Když si vyberete správný model, změří vám teplotu naprosto přesně bez čekání. A existují dokonce i chytré teploměry pro všechny starostlivé rodiče, snažilky a hypochondry.

úvodka (22)

Jasně, dá se obejít i bez opravdového teploměru. Zejména v méně závažných případech, když má vaše dítě jen „zápal kosti od blbosti“ a nechce psát písemku. To mu prostě dáte dlaň na čelo a řeknete: „nic ti není, mazej vedle do pokoje na distanční výuku“. Jsou ale i situace, kdy rodičovský teploměr nestačí.

Když máte pocit, že na vás opravdu něco leze, přesně změřená teplota hodně napoví. Jaký teploměr ale vybrat? Na trhu jich je spousta a liší se nejen cenou, ale taky spolehlivostí, rychlostí měření a nadstandardními funkcemi. Naštěstí to ale zas tak složité není. Zvlášť, když se na to podíváte prakticky, tak jako my:

Víte, že... Klasické rtuťové teploměry zmizely z trhu v roce 2009 na základě směrnice Evropské komise. Důvod? Rtuť je totiž velmi toxická látka, která navíc po požití zůstává v organismu velmi dlouho.

Univerzální teploměr na domaMicrolife MT850 3v1 (259 Kč)


Tenhle digitální teploměr připomíná klasickou rtuťovou variantu, je ale ve všem lepší. 3v1 v názvu znamená, že umí měřit nejen tělesnou teplotu, ale teplotu vzduchu i tekutin. Když třeba koupete miminko, pomůže vám napustit vaničku na optimálních 22 až 24 °C.  Měření je pěkně rychlé – plus minus 8 sekund a přesné na desetiny stupně.

Že máte zvýšenou teplotu, poznáte s Microlife MT850 3v1 snadno. Při výsledku nad 37,4 °C displej automaticky zčervená (jinak svítí zeleně). Teploměr je 100% voděodolný, pevný a snadno se omývá. Měřící špička je navíc ohebná a neobsahuje nikl, takže je tento model vhodný i pro alergiky.

Jinak pokud se vám 259 Kč zdá za teploměr moc, tak ano, existují i levnější modely. Jenže nebývají tak přesné a spolehlivé, a hlavně: jedno měření jim trvá nekonečných 60 sekund a to fakt nechcete.

Bezkontaktní bleskurychlý teploměr pro skupinyOrava LY-168 (1 299 Kč)


Vypadá jako taková pistole a vlastně tak i funguje. Namíříte někomu na čelo, zmáčknete spoušť a je to. Teplotu zjistíte okamžitě, a přitom nemusíte nikomu nic nikam strkat. Bezkontaktní teploměr funguje bez doteku s pokožkou na vzdálenost kolem 3 cm a teplotu změří infračerveným paprskem.

S bezkontaktním teploměrem můžete otestovat během pár vteřin celou skupinu lidí, proto je vhodný do firemních, školních nebo třeba táborových lékárniček. Snadno změříte teplotu každého povrchu nebo tekutiny, aniž byste pak přístroj museli oplachovat a dezinfikovat.

Velkou výhodou modelu Orava LY-168 je také paměť na 32 posledních naměřených hodnot. Můžete tak snadno sledovat, jak se u vás teplota vyvíjí např. v průběhu nemoci.

Ovulační teploměr pro budoucí maminkyBeurer OT30 smart (1 019 Kč)

Snažilky, tedy budoucí maminky, které na výrobě miminka teprve pracují, nerady nechávají něco náhodě. Sledují svůj menstruační cyklus, který v ovulační fázi rapidně zvyšuje šanci na úspěch. A jedním z klíčů k rozpoznání toho nejnadějnějšího večera pro početí se skrývá právě v průběžném zaznamenávání a vyhodnocování tzv. bazální teploty.

Beurer BEU-OT30 vám tuhle piplačku velmi usnadní. Přes Bluetooth ho propojíte s mobilní aplikací OVY, kam se automaticky odesílají, třídí a vyhodnocují každodenní výsledky měření. Aplikace vám pak prozradí, které dny jsou z hlediska teploty ty nejvhodnější.

Přístroj je uzpůsoben pro orální i vaginální měření a je velmi přesný – měří na dvě desetinná místa s odchylkou jen ± 0,05 °C.

Jak vidíte, praktičtější digitální teploměr se vyplatí koupit, i když vám starý rtuťový ještě nedosloužil. Teploměry přitom nejsou jediné zdravotní přístroje s chytrými funkcemi. Přečtěte si taky o smart tlakoměrech a o tom, proč jsou lepší než ty klasické