Dětské chytré hodinky: Pořídit, či nepořídit?

Dětské chytré hodinky: Pořídit, či nepořídit?

  • 14. 09. 2020

Technický rozvoj 21. století zhmotnil sen všech ustrašených rodičů a noční můru paranoiků – chytré dětské hodinky s GPS lokací. Víte, jak se liší od běžných chytrých hodinek pro dospělé a na co jsou dobré?

I když jsou čím dál samostatnější, chytré hodinky vnímáme stále hlavně jako příslušenství k mobilu. Sledujeme na nich čas a notifikace, které na ně chodí přes Bluetooth. Jakmile ale potřebujeme odpovědět na SMSku nebo projet schůzky v kalendáři, přeci jenom je pohodlnější vzít do ruky mobil.

Přečtěte si, co všechno umějí nejlepší chytré hodinky.

Chytré hodinky pro děti vs. Smart hodinky pro dospělé

Hodinky pro děti pořizují rodiče MÍSTO MOBILU předškolákům, případně čerstvým školákům. Právě jim výrobci přizpůsobují design – pestré barvy a bytelnou konstrukci. Na první pohled poznáte i důraz na nízkou cenu. Zatímco kvalitní „dospělé“ hodinky stojí plus minus stejně jako mobil, ty dětské seženete v rozmezí od patnácti stovek až do tří tisíců.

Takže oproti špičkovým modelům od Garminu, Samsungu nebo Applu ušetříte, musíte se ale smířit s levnějšími, přesto odolnými materiály, pomalejším hardwarem a jednodušším softwarem. Věřte ale, že váš prvňáček technické parametry řešit nebude, naopak bude nadšený, že má novou „hračku“, se kterou se může pochlubit kamarádům.

Díky tomu, že dětské chytré hodinky mají uvnitř SIM kartu, jsou samostatné, mobil k nim není potřeba. Kromě času, kalkulačky nebo sportovních funkcí motivujících k pohybu vám z nich dítě kdykoli zavolá nebo pošle zprávu. Především v nich je ale zabudovaný GPS lokátor, pomocí kterého je ze svého mobilu můžete na dálku kontrolovat.

TIP: Nezapomeňte, že do GPS hodinek je potřeba SIM karta s datovým tarifem. Údaje o poloze a další data se totiž posílají přes internet.

Úleva pro rodiče: Jak na dohled přes chytré hodinky s GPS

Hodinky dítěte komunikují s vaší aplikací, kterou máte ve svém mobilu nebo v internetovém prohlížeči.

• Kdykoli budete chtít, otevřete appku a své dítě uvidíte jako pohyblivou tečku na mapě. Sami si nastavíte, jak často se budou údaje o poloze odesílat.

• Na mapě si můžete dokonce vytvořit „bezpečnou zónu“ . Když ji dítě opustí, dostanete upozornění.

• Dítěti můžete na hodinky kdykoli zavolat i poslat zprávu: hlasovou, textovou nebo obrázkovou.

• Některé aplikace dokonce umějí odposlouchávat – zapnout mikrofon i bez vědomí dítěte.

• Rychlou pomoc zajistí speciální SOS tlačítko, které zavolá nebo pošle zprávu na přednastavené číslo.

• Hodinky nejdou vypnout a posílají notifikace, když si je dítě sundá a když dochází baterka.

Dohledové funkce samozřejmě fungují nejen pro hodinky, ale i pro obyčejné mobily s operačními systémy Android a iOS. Prostě dítěti do mobilu nahrajete dohledovou aplikaci a máte přehled jak o poloze, tak třeba i nainstalovaných aplikacích a hrách.

1. Carneo GuardKid+

Za 1 490 Kč máte pro své dítě pěkné sportovní hodinky s kulatým ciferníkem. Prodávají se ve dvou barevných variantách: modrá pro kluky nebo obligátní růžová pro holky. Nechybí foťák, svítilna nebo třeba aplikace pro výuku matematiky. Nevýhodou je objemnější konstrukce a nižší kapacita baterie.

2. TCL Movetime Family Watch 40

Hodinky od TCL za 2 999 Kč jsou štíhlé a elegantní. Svým hranatým designem připomínají prémiové Apple Watch. Sledování polohy je mimořádně přesné – GPS modul podporuje i navigační systémy Glonass, A-GPS a Beidou. Má počítadlo kroků a slušnou baterii, která vydrží klidně i 3 dny.

Nastavte si pravidla chytře

Dobrý sluha, ale špatný pán. Tohle přísloví se netýká jen ohně, stejně dobře by se dalo vztáhnout i na dětské chytré hodinky. Ideální je dopřát dětem důvěru a volnost a polohu pomocí chytrých hodinek sledovat třeba jen v případě, že jde dítě samo z kroužku a ještě se necítí úplně jisté. Stejně tak je super, když vám dítko z hodinek pošle fotku z tábora nebo z víkendové akce s kamarády. Chtít po něm fotku toho, co dělá, každých 30 minut je ale nezdravé a dětskou psychiku by to do budoucna mohlo silně ovlivnit.

Zkrátka všeho s mírou. Na chytré hodinky se musí chytře! Koneckonců jsou tu pro zábavu, snadnou komunikaci a bezpečnost. Přehnaně úzkostlivým rodičům do ruky nepatří.