Co umí nejlepší chytré hodinky

  • 06. 07. 2020

Doby, kdy jsme na hodinkách kontrolovali jen čas, jsou dávno pryč. Špičkové modely dnes mají v rukávu spoustu triků, díky kterým si získávají stále větší uživatelskou základnu. Vyhledávání na internetu pomocí hlasu, sledování polohy pomocí GPS, prohlížení fotografií, přepínání mezi záložkami rychlým pohybem zápěstí… To ale není všechno.

První chytré hodinky? Z dnešního pohledu jen kapka v moři

Když se v roce 2013 smart hodinky poprvé objevily na trhu (tehdy zvládly pouze zprostředkovat telefonní hovor a upozornit uživatele na příchozí zprávy nebo hovory), byla to velká věc. K dalším vychytávkám v počáteční éře patřil taky kalendář, jednoduché hry, kalkulačka a překladač.

Další pokrok hned následoval: volání nebo upozornění na hovory brzy doplnila funkce Bluetooth, možnost připojení k Wi-Fi, přehrávání audia a videa, snímání pulsu, výškoměr, digitální kompas… Teď už by nás takové hodinky nedojaly – ty dnešní toho musí umět mnohem víc, aby v konkurenci obstály.

Celý svět v jednom ciferníku: Když obyčejný krokoměr nestačí

Během posledních let se pak roztrhl pytel se sportovními chytrými hodinkami. Mimo jiné i díky nadšeným sportovcům a „obyčejným smrtelníkům“, kteří potřebují impulz k tomu, aby denně zvládli doporučovaný počet kroků nebo jinou naplánovanou aktivitu, a udělali tak něco pro své zdraví. A tomu odpovídají i funkce, které chytré hodinky nabízí.

Přímo na hodinkách nebo pohodlněji na mobilu či tabletu si můžete prohlédnout analýzu svých výkonů – ať už se jedná o rychlost, čas nebo vzdálenost. Některé modely jsou také odolnější vůči vodě, prachu a poškození, takže se rozhodně nemusíte bát dát do svého výkonu vše. Sport je jednoduše hybatelem všeho pokroku od dob, kdy jsme hodinkami maximálně přijímali telefonní hovory.

Měření tepu nebo buzení vibracemi. Co dnes bereme jako základ?

Protože ne všichni se zajímají o vývoj v oblasti smart zařízení a spousta lidí nebaží po nejnovějších modelech, může být představa o standardu chytrých hodinek poměrně nejasná a rozdílná. Obecně ale za základ považujeme třeba možnost měření pulsu. Z toho pak lze vyhodnotit denní aktivitu a spálené kalorie. Během noci hodinky díky snímači sbírají data o kvalitě našeho spánku. K základní výbavě už patří i přehrávač hudby, možnost nastavení osobních cílů a motivačních impulsů. Snad každé smartwatch vás dnes dokážou co půl hodiny zvednout ze židle, protože dlouho nečinně sedíte. Tedy pokud jim to dovolíte.

Většinu levných chytrých hodinek, které nabízejí standardní služby, seženete ve sportovním vzhledu. Pokud žádáte eleganci, případně nevšední provedení a neobyčejné materiály, budete muset zabrousit do oblasti lepších a dražších kousků.

A co umí ty nejlepší chytré hodinky?

Nikdo vám nedá obecně platnou radu, jak vybrat ty nejlepší hodinky. Každý totiž upřednostňuje jiné funkce, a co je pro jednoho nezbytnost, může být pro jiného zbytečnost. S lepšími a nadupanějšími hodinkami ale můžete získat takové benefity, o kterých se vám možná dosud ani nesnilo. Přímo do hodinek si můžete například nainstalovat aplikace, které rádi využíváte. Shazam, Spotify nebo TripAdvisor tedy nemusí zůstat jen v počítači nebo telefonu.

Měřit svůj výkon můžete u nejrůznějších druhů sportů. S lepšími hodinkami to nebude jen o chůzi, běhu nebo jízdě na kole. Při vodních radovánkách se zase nemusíte omezovat na hloubku jednoho metru a maximálně 30 minut ve vodě.

Zdraví na prvním místě

Co kdyby vám hodinky odhalily počínající cukrovku? Zní to neuvěřitelně, ale zrovna chytré hodinky Apple to v kombinaci s aplikací Cardiogram nejspíš budou umět už brzy. Využívat k tomu budou neinvazivní metodu zjišťování hladiny cukru v krvi.

Tím péče chytrých hodinek o zdraví nekončí. Zmíněná aplikace už teď hlídá srdce, ba co víc, je schopná odhalit fibrilaci srdečních síní s přesností na 97 %. Vyšetření u kardiologa to nikdy nebude, ale jen si vzpomeňte, kolikrát jste slyšeli o „zdravém“ člověku, který začal mít fatální potíže bez předchozího varování. To se může změnit. Vývojáři dokonce uvažují i nad tím, že by chytré hodinky zjištěné abnormality fungování lidského srdce také zpracovaly a informace odeslaly třeba vašemu lékaři nebo vám vrovnou zavolaly sanitku.

Aplikace Cardiogram je v neposlední řadě šikovným pomocníkem pro osoby, které se potýkají se záchvaty paniky. Aplikace totiž dokáže rozpoznat, že se takový problém blíží, načež vydá nadmíru důležité a užitečné pokyny, pokud je třeba, i několikrát za sebou. Například „zhluboka se nadechněte a vydechněte“, což dotyčného zklidní.

Kdy o nás chytré hodinky budou pečovat?

Předejít zdravotním problémům nebo je bleskově řešit. Taková bude nejspíš zásadní úloha smartwatch v nejbližších letech. Pokud od svého chytrého sportovního parťáka potřebujete víc než jen analýzu fyzických aktivit a spánku, vyplatí se vám do něj zainvestovat.