Chytrý elektronický zámek? Žádné sci-fi. Mějte byt pod kontrolou

17. 3. 2020

Díky chytrým zámkům dnes můžete otevírat prostě mobilem, PINem nebo otiskem prstu. Zjistěte, jaké další výhody s sebou chytré zámky nesou.

úvodka (6)

Slyšíte to cinkání? To už snad konečně zvoní umíráček kovovým klíčům. Máme 21. století, tak proč s sebou tahat svazek tvrdých předmětů, které tlačí v kapse a trvá věčnost, než najdete ten správný. Díky chytrým zámkům dnes můžete otevírat prostě mobilem, PINem nebo otiskem prstu.

Nebojte, není to žádný Star Trek. Chytré elektronické zámky, jak je známe v roce 2020, jsou spíš evolučním než revolučním krokem. Už proto, že se montují na standardní vstupní dveře a stále se dají otevřít obyčejným, fyzickým klíčem. Odemykání mobilem a další vychytávky jsou bonus, babičku žádné novoty učit nemusíte.

Když se rozhodnete vyměnit klasický zámek za chytrý, jde to raz dva. Žádné vrtání a bourání, i zámečník-amatér to se šroubovákem a imbusem zvládne za deset minut. Potřebujete jen upravenou cylindrovou vložku neboli „fabku“ a samotný chytrý zámek. Což není nic jiného než krabička s motorkem, který otáčí zámkem ve dveřích.

Samotný zámek se montuje na vnitřní stranu vchodových dveří. Zvenku mít žádnou elektroniku nemusíte a sousedi nepoznají, že máte doma nějaký chytrý zámek.

Víte, že… První zámky vznikly už ve starověkém Egyptě, tedy před několika tisíci lety. V podobě, v jaké je známe dnes, jsou tu s námi od roku 1844. Tehdy si americký vynálezce Linus Yale nechal patentovat první cylindrickou vložku a založil firmu Yale. Ta existuje dodnes a vyrábí mimo jiné chytré zámky.

Motorický zámek: A dveře se otevírají samy

Nejlepší na chytrých zámcích je, že nemusíte lovit klíče z tašky, jen kliknete na ikonku v mobilu. A třeba Danalock V3 vám odemkne úplně sám, stačí přijít dostatečně blízko ke dveřím. Zámek vás přes bezdrátovou technologii Bluetooth pozná podle spárovaného mobilu, což zvlášť oceníte jak při návratu z velkého nákupu, tak z flámu.

Elektronické zámky otevřou tomu, kdo má mobil nebo chytré hodinky s příslušnou aplikací a povolení ke vstupu. Pro členy domácnosti trvalé, pro návštěvy a sousedku dočasné a pro opraváře jednorázové. Povolení samozřejmě udělujete a zase odebíráte vy, okamžitě a odkudkoli přes appku.

Další obzory vám otevře propojení chytrých zámků s chytrou domácností, oblíbený Danalock V3 spolupracuje s prostředím Apple Homekit. Takže jakmile se samy odemknou dveře, rovnou se také zapnou světla, chytré zásuvky a roztopí se radiátor. Zout a svalit na gauč už se zvládnete sami.

S chytrou domácností můžete také kontrolovat příchozí na video kukátku a otevírat jim, i když zrovna sami nejste doma. Stejně tak není problém dokoupit přídavné moduly s číselnou klávesnicí nebo snímačem otisků prstů. Připevníte je před vchod a otevře si každý, kdo zná PIN nebo má nahraný svůj palec v databázi.

Chytré zámky a zámky na otisk prstu jsou bezpečné známky

Jasně, kovový zámek žádný hacker na dálku neotevře. Chytrý zámek ale nejspíš taky ne. Komunikace mezi vaším mobilem, zámkem a chytrou domácností je šifrovaná a splňuje přísné bezpečnostní standardy. Ve spoustě věcí jsou elektronické zámky naopak ještě bezpečnější:

  • Dveře se zamykají samy, jakmile je zavřete. O starost míň při odchodu ráno do práce.
  • Díky notifikacím v aplikaci vždycky víte, jestli je někdo doma a kdo.
  • Na rozdíl od kovového klíče, ztracený virtuální klíč v mobilu se dá hned zablokovat.

Chytré zámky na vchodové dveře jsou záležitostí několika tisíc korun. Základní sadu představuje například Danalock V3 i s vložkou. Ke konkurenčnímu Yale Entr bez vložky se ale dá dokoupit i dálkový ovládač nebo čtečka otisků prstů.

TIP: Prodávají se i chytré visací zámky, které jsou odolné vůči nepřízni počasí a které se otevírají PINem nebo mobilem přes Bluetooth. Jeden takový je například IglooHome Smart Padlock Smart.