Chytrý elektrický zubní kartáček: Co umí a jak ho vybrat?

Chytrý elektrický zubní kartáček: Co umí a jak ho vybrat?

  • 25. 11. 2020

Za svůj život strávíme čištěním zubů průměrně 118 990 minut, tedy skoro 82 dní. Den co den aspoň 2 minuty ráno a 2 večer. To už se vyplatí přemýšlet, jak ten čas strávit maximálně efektivně a pohodlně, ne? Elektrické zubní kartáčky vám s nezbytnou součástí ranní i večerní hygieny pomůžou a my vám poradíme, po kterém sáhnout.

Výrobci se tak tváří, ale základní princip fungování elektrického zubního kartáčku není raketová věda: zjednodušeně řečeno je to kartáček připevněný k vibračnímu motorku. Díky rychlým vibracím a pohybům sem a tam se štětinky dostanou i do míst, která by jinak zůstala špinavá, zuby budou čistší a dentální hygienistka z vás bude mít radost.

Je pravda, že když máte správnou techniku a používáte také např. mezizubní kartáčky a niť, dokonale si zuby vyčistíte i bez elektrické pomoci. Praxe ale ukazuje, že zdaleka ne všichni jsme tak pečliví a dvojnásob to platí pro děti. Elektrický zubní kartáček, který udělá spoustu práce za vás, toho hodně odpustí a úroveň čištění se jeho používáním pravděpodobně o dost zvýší.

Výhody elektrických zubních kartáčků:

  • Vyměnitelné hlavice – Kvůli hygieně má každý svoji vlastní, takže stačí jeden kartáček do páru nebo do menší rodiny. Hlavic existuje spousta druhů pro různé druhy zubů i dentálních potíží a je potřeba je jednou za pár měsíců měnit – jakmile doslouží štětinky.
  • Nabíjení je pohodička – Pokaždé po dočištění zubů kartáček postavíte do nabíjecí kolíbky, kde na vás bude čekat. Nabíjet ale nemusíte pořád. Většinu kartáčků si můžete vzít s sebou bez obav na víkend nebo i na týden a baterka vydrží.
  • Asistenční funkce – Většina obyčejných „hloupých“ kartáčků vám pípnutím/zasvícením/zavibrováním ohlídá, jestli si s ním rejdíte v puse doporučené 2 minuty. Stejně tak vás upozorní, když na zuby příliš tlačíte a obrušujete si tak zubní sklovinu.

Chytré elektrické zubní kartáčky – lepší přehled a větší zábava

Elektrické kartáčky vyšších řad propojíte s mobilní aplikací, která vaše čištění zubů vylepší o chytré funkce. Hlavní výhoda je v tom, že se díky nim správnou techniku konečně naučíte. A to tak, že během čištění sledujete návod na displeji a okamžitě dostáváte zpětnou vazbu, jestli to děláte dobře. Dospělí formou infografiky, děti od chlupaté postavičky.

Jak si čistíte zuby, pozná appka pak pomocí senzorů v kartáčku. Pokrok ve správné technice čištění můžete sledovat v průběhu času a konzultovat se svým zubařem. Zároveň se dá snadno přepínat mezi různými režimy čištění: bělící, leštící, citlivý atd. Taky dostanete upozornění, když přijde čas vyměnit čistící hlavici. Souboj technologií: je lepší oscilačně-rotační nebo sonický kartáček?

Na trhu elektrických zubních kartáčků jsme dnes svědky konkurenčního boje dvou různých technologií. Na jedné straně stojí oscilačně-rotační kartáčky od značky Oral-B a dalších. Mají kulatou hlavici, která se otáčí doleva a doprava.
Sonické kartáčky v čele s Philips Sonicare s podlouhlou hlavicí pak vibrují nahoru a dolů a kromě samotných štětinek pracují i s vodou v puse.

Když nahlédneme za oponu reklamních sloganů, pro obyčejné uživatele jsou rozdíly minimální, i když existují. Sonické kartáčky jsou o něco citlivější k dásním a sklovině a lépe čistí mezizubní prostory, na druhou stranu bývají dražší. „Hrubá síla“ oscilačně-rotačních kartáčků si zase líp poradí s povrchovými skvrnami, např. od kávy. Za nás neuděláte chybu ani s jednou technologií. 

3+1 tip, který kartáček koupit:

  • Ekonomický: Oral-B PRO 500 Sensitive (719 Kč s cashbackem) – Tenhle značkový oscilačně-rotační kartáček je za super cenu, přitom už ale patří do střední třídy. To znamená vylepšený 3D systém čištění, tlakový senzor, časovač a ukazatel stavu nabití baterie.
  • Dětský: Philips Sonicare For Kids (1399 Kč) – Sonický kartáček s Bluetooth, který jde propojit se speciální dětskou aplikací. Ta děti učí a motivuje čistit si zuby správně a pravidelně s příšerkou Sparkly. Výrobce tvrdí, že 98 % procent dětí si díky ní čistí zuby déle a důkladněji.
  • Rodinný: Oral-B Genius 8900 (4 198 Kč s cashbackem) – V balení jsou hned dva chytré kartáčky, tři různé hlavice, cestovní pouzdro, nabíječka i držák na mobil. Ten připevníte na zrcadlo v koupelně, abyste si snadno vyčistili zuby s chytrou appkou a mohli přepínat mezi 5 různými čistícími režimy.
  • Nekompromisní: Philips Sonicare DiamondClean Smart (7 509 Kč) – Za svoje peníze dostanete to nejlepší, co je aktuálně na trhu – sonický kartáček s pěti čistícími režimy a třemi stupni intenzity. Chytré funkce tu samozřejmě nesmí chybět a hrozně se nám líbí vyplachovací sklenička, která slouží zároveň jako nabíjecí kolébka.

Nejlepší na chytrých elektrických kartáčcích je to, že čím pečlivěji je budete používat, tím míň budete mít stažené půlky před příští návštěvou zubaře. Stejně tak vaše děti. Co na tom, že už takhle civí do mobilů víc, než je zdrávo. S chytrou aplikací k zubnímu kartáčku to aspoň bude k něčemu užitečné.