Budiž světlo: Smart žárovky zhasnete přes mobil i hlasem. A umí změnit barvu!

Budiž světlo: Smart žárovky zhasnete přes mobil i hlasem. A umí změnit barvu!

  • 11. 05. 2020

Chytré žárovky nejenže svítí, ale taky se stmívají, mění barvu nebo přehrávají hudbu. A díky Wi-Fi připojení je můžete ovládat třeba z druhého konce světa.

Vzpomínáte ještě na dobu, kdy jste v místnosti svítili jednou silnou žárovkou v lustru uprostřed místnosti? To už dnes zdaleka neplatí. Koneckonců proč si nenastavit intenzitu světla, jeho teplotu a dokonce i barvu, když to jde? V jednu chvíli tak můžete pracovat u jasného studeného světla, které podporuje soustředění, a v další chvíli budete odpočívat u příjemně tlumeného žlutého světla. Stačí k tomu jediné – chytrá žárovka!

Dokud to člověk nevyzkouší, ani si neuvědomí, jak moc světlo v pokoji ovlivňuje náladu lidí a celkovou atmosféru. Funguje to vlastně trochu jako počasí. Tlumené teplé světlo vám pomůže relaxovat, dětem rychleji usnout anebo vytvořit tu správnou atmosféru pro sledování filmu. Naopak jasné bílé světlo podpoří aktivitu a pomůže vám odvést práci rychleji a lépe, ať už jde o vyřízení e-mailů, nebo uvaření večeře. Chytrou žárovku si rozhodně zamilují i děti.

Místnost osvětlená chvíli na růžovo a chvíli na fialovo je jako stvořená pro hry na princezny, zelená zase dokonale dotvoří dojem džungle. Garantujeme vám, že to správné světlo v dětském pokoji podpoří fantazii dětí, dostane je do hry a vám dovolí si na chvíli odpočinout – o samotě třeba s dobrou knížkou. Na kterou si posvítíte jak jinak než přesně podle nálady.

Posviťme si na chytré žárovky: Víte, co všechno nabízejí?

Pro chytré žárovky (stejně jako pro všechna další chytrá zařízení v domácnosti) platí, že je lze ovládat na dálku, například přes Wi-Fi nebo Bluetooth pomocí smartphonu nebo třeba tabletu. K tomu bývá zapotřebí pouze speciální aplikace, kterou nainstalujete během pár vteřin stejně jako každou jinou. A je hotovo.

Co všechno chytré žárovky umí, už trochu tušíme. Pojďme se teď na jejich funkce podívat víc zblízka.

Jak moc na dálku?

Třeba z druhého konce světa, když budete mít v mobilním telefonu přístup k Wi-Fi a stejně tak ho zajistíte i žárovce. Rozsvítit i zhasnout tak můžete, kdykoli a kdekoli si vzpomenete. To se hodí nejen když si nejste jistí, jestli jste při odchodu do práce zhasli, ale i při odjezdu na dovolenou. Vždyť princip náhody je mnohem důvěryhodnější než kdysi nastavovaný časovač, který každý den po dobu dovolené rozsvítil v šest hodin večer a zhasnul o tři hodiny později. S tímhle vezmete nechtěným návštěvníkům vítr z plachet.

Ještě častěji než rozsvěcení na trase Praha-Austrálie využijete smart žárovku tehdy, když si budete potřebovat ráno za tmy rozsvítit na cestu do kuchyně. Nemusíte stát přímo u žárovky, prostě jí dáte pokyn, jen co spustíte nohy z postele.

A klidně i hlasem…

Že vám přijde divné dávat žárovce povely? Na to si snadno zvyknete, jen co tuto praktickou vlastnost párkrát vyzkoušíte. Stačí mít v mobilu aplikaci Google Home, Apple Homekit nebo Amazon Echo a taky znát konkrétní pokyny v angličtině. Na ty pak žárovka bez problémů na dálku zareaguje a zachová se tak, jak potřebujete. Trochu jako ve sci-fi filmu, že?

Smart žárovky mění barvu jako lusknutím prstu

Tato funkce je lákavá především pro ty, kterým je určité barevné spektrum příjemnější než jiné, ať už z jakýchkoli důvodů. Skvělé je, že si přitom nemusíme vybírat jen z několika přednastavených možností, u lepších žárovek si můžeme zvolit snad jakýkoli myslitelný odstín! Vždyť některé z nich nabízí až 16 milionů barev. Díky tomu snadno navodíte pocit léta, zimy, oživíte příběh na dobrou noc anebo vyladíte párty u sebe doma.

TIP: Máte problémy se vstáváním nebo usínáním? Chytrá žárovka Philips Hue White and color Ambiace je královnou mezi smart žárovkami. Zvládne totiž napodobit východ slunce. Ráno se pomalu rozjasní, a vy se díky tomu probudíte pomalu a bez šoku z budíku. Čas rozednívání si samozřejmě nastavíte sami pomocí aplikace v telefonu. Večer pak žárovka svítí teplými bílými odstíny, které vám pomohou uvolnit se v připravit tělo na kvalitní spánek. Službu vám bude dělat přibližně 25 000 hodin.

Už žádné stmívače

Další vynikající vlastností chytrých žárovek je to, že k nim nepotřebujete samostatný stmívač, a přesto se u vás nemusí svítit „jako na lesy“. Samy o sobě totiž mají funkci stmívání a vy se ji nemusíte bát použít. Pokud už ale stmívač máte, myslete na to, abyste ho měli stále zapnutý na maximum.

Nejen světlo, ale i hudba a vůně

Jestli zatím nevycházíte z údivu, co všechno chytré žárovky dokážou, pak se vám nejspíš bude zdát neuvěřitelné, že pomocí Bluetooth přenosu vám přehrají i skladby, které si budete přát. A ty nejlepší, špičkové modely pak klidně rozptýlí váš oblíbený bytový parfém. Stačí žárovku spojit s aromalampou.

Jak LED chytrou žárovku vybrat?

Je to docela jednoduché. Popřemýšlejte, které funkce u chytrých žárovek opravdu využijete. Je totiž logické, že čím víc funkcí bude žárovka plnit, tím dražší bude. Například do obývacího pokoje se hodí zvolit ty „nadupanější“ , které vám přehrají i hudbu nebo budou poslouchat vaše hlasové pokyny, v ostatních, méně využívaných místnostech můžete zase trochu ubrat na nárocích a vybrat některý ze standardních modelů, který vás vyjde na méně než 500 korun.