Chytré kávovary: Vyplatí se? A v čem jsou lepší než ty obyčejné?

5. 11. 2020

Když už si kupujete nový kávovar, berte v úvahu, jestli má smart funkce a dá se tedy propojit s vaším mobilem a chytrou domácností. Ať už máte rádi pořádně silné espresso nebo dokonale napěněné latte macchiato, chytré funkce vám usnadní samotnou přípravu kávy i údržbu kávovaru.

úvodka (24)

Chytré domácí kávovary na mletou kávu jsou na první pohled k nerozeznání od těch „hloupých“. Fungují naprosto „blbuvzdorně“. Dokud je v zásobnících dost kávových zrnek a vody (případně mléka), prostě zmáčknete knoflík a přístroj vám uvaří kávu k nerozeznání od té z kavárny.

Pak ale přijdou na řadu chytré funkce, které promění váš každodenní rituál v hi-tech zážitek! Vlastně je záhadou, proč lidstvo neoslavuje anonymní vynálezce chytrého automatického kávovaru tak, jako Elona Muska za elektromobily Tesla. Zasloužil by si to, a hned si řekneme proč:

  • Ovládání mobilem – Tlačítkové nebo dotykové ovládání na samotném kávovaru nikdy nemůže být tak pohodlné a přívětivé jako na mobilu. To musíte uznat. Navíc není nad to, naklikat si svůj nápoj z gauče nebo od pracovního stolu a pak už jen stačí přijít s hrníčkem.
  • Krása objevování – Hrajte si s jemností namletí, teplotou, množstvím kávy i mléka. Tu kousek přidejte, tu uberte a za pár pokusů zjistíte, jaká kombinace je to pravé ořechové. Výsledky experimentů si uložíte, aby příště stačilo kliknout a dostali jste kafe přesně tak, jak ho máte rádi.
  • Snadný servis – Na rovinu: i ten nejvymakanější kávovar uvaří břečku, když ho nebudete správně a pravidelně čistit. Jasně, základ zvládne přístroj sám, chytrý kávovar vám ale řekne, až bude potřeba vaše asistence např. s odvápněním a na videu vám přehraje, co je potřeba udělat.

Sci-fi moment, že si objednáte ráno kávu z postele a pak si ho rovnou přijdete vypít, to je s chytrým kávovarem realita. Nebo spíš může být, když si dopředu všechno připravíte a zkontrolujete.

Jaký chytrý kávovar koupit a za kolik

Smart kávovar na zrnkovou kávu není úplně nejlevnější záležitost, to asi není tajemství. I ty nejlevnější začínají na plus minus 20 tisících. Rozhodně si ho kupte, pokud:

  • kávu pijete opravdu často a stejně postižených je vás doma víc
  • nespokojíte se jen s turkem nebo instantními patoky
  • necítíte se na hipterské aeropressy, džezvy a mocca konévky

Všechny vychytávky z předchozích odstavců zvládne De'Longhi Dinamica Plus za 19 989 Kč, nejoblíbenější smart kávovar z naší nabídky. Umí uvařit 13 různých druhů nápojů včetně 750ml konvice „překapávané“ kávy. Objednat nápoj jde jak na mobilu, tak na 3,5palcovém TFT displeji.

Luxusní modely pak stojí klidně i dvakrát, třikrát tolik. Cenový rozdíl se promítne na tom, kolik toho kávovar umí. Třeba De'Longhi Primadonna Elite Experience za 39 989 Kč zvládne připravit taky třeba horkou čokoládu, ledovou kávu nebo nastavit teplotu vody podle druhu čaje. Mít ho doma každý, kavárny a čajovny můžou rovnou zavřít krám.

Chytré funkce mají i kávovary na kapsle


Taky ke kapslovým kávovarům Nespresso si můžete stáhnout chytrou appku. Míchat různé nápoje sice neumí, ale pohlídá vám vodu v zásobníku a spustí kávovar na dálku. Navíc si v ní můžete jednoduše objednávat nové zásoby kávových kapslí a příslušenství ke kávovaru.

Samotné smart funkce asi nebudou hlavním důvodem, proč si koupit nový kávovar. Pokud ale o nové mašině uvažujete, tady je jedna rada na závěr: uvědomte si, jaký máme letopočet a kupte si ten chytrý kávovar. I když bude třeba o tisícovku dražší. Přečtěte si také, jaké další chytré spotřebiče existují a co umějí.