Chytrá zásuvka: První krok k chytré domácnosti

Chcete vyzkoušet pohodlí, které tzv. smart spotřebiče nabízí? Vezměte to pěkně postupně. Na začátku vám bude stačit pár stovek a jedna malá chytrá zásuvka!

Chytrá zásuvka: První krok k chytré domácnosti

Smart zásuvka: První krok k chytré domácnosti

O chytrých spotřebičích v poslední době nemluví už jen nadšenci do nových technologií a členové matfyzáckých kroužků. Ovládat hlasem nebo mobilem chytrou domácnost už zvládají i děti. Chcete vyzkoušet pohodlí, které tzv. smart spotřebiče nabízí? Vezměte to pěkně postupně. Abyste si užili kouzlo techniky, která udělá „větší půlku“ práce za vás, nepotřebujete desítky tisíc. Stačí pár stovek a jedna malá chytrá zásuvka!

Smart Home: O čem vlastně je?

Chytrá domácnost není ani drahá zbytečnost, ani rozmar posledních měsíců. Je to něco, co z vašeho domova udělá místo, kde na vás nebude čekat hromada prádla a nádobí, ale příjemná a útulná atmosféra. Smart dnes může být vše od kávovaru až po topení nebo dveřní kukátko. No řekněte sami, nebylo by příjemné přijít z práce do vyhřátého bytu bez toho, abyste utratili majlant za celodenní topení? Nebo si pustit rádio, aniž byste museli vstávat z křesla? A co takhle rozpálená žehlička zapomenutá v zásuvce?

Chytrá zásuvka vytápění domu sice nevyřeší, rádio a zapnutou žehličku ale zvládne na jedničku. Kromě ovládání na dálku přes mobil má tahle věcička ještě jednu výhodu. Ušetří energii a ukáže vám přehled toho, kolik elektrické energie daný spotřebič využívá.

S chytrou zásuvkou je každé zařízení „smart“

Jak chytrá zásuvka vypadá? Úplně stejně jako adaptér nebo rozdvojka. Je to malé zařízení, které zasunete do obyčejné zásuvky ve zdi a přes něj pak do elektrické sítě napojíte žehličku, rychlovarnou konvici nebo třeba lampu. Pomocí aplikace, kterou si nainstalujete do svého telefonu, pak můžete zařízení ovládat.

Dražší modely nabízí i složitější funkce. Můžete si například naplánovat speciální programy – při ranním budíčku se zapnou světla, začne hrát hudba a v kuchyni se spustí rychlovarná konvice.

Tip: Síla chytrých zásuvek je i v drobných detailech, které vám usnadní život. Nemusíte se například složitě dostávat ke zdířkám, které jsou schované za těžkým nábytkem u zdi. To ocení hlavně starší lidé a všichni, kteří mají problémy s pohybem.

Chytrá zásuvka ovládaná hlasem

Chytré domácnosti používají aplikace, které propojují veškerá zařízení v jeden celek. Většina prvků Smart Home se ovládá pomocí univerzálních aplikací jako Google Home, Amazon Alexa nebo pomocí ekosystému Apple Homekit. Některé značky mají svoje vlastní aplikace. (Až budete chytrý spotřebič vybírat, podívejte se na krabičku, kde je tato informace uvedená).

A tady přichází to pravé sci-fi. Většina Smart Home produktů umí pracovat s hlasovými asistenty. To jsou zařízení, která připomínají malý bezdrátový repráček. Umí vaše příkazy přijmout a chytrá zařízení zapojená do sítě podle nich na dálku sama nastaví. Když jdete spát, přes hlasový povel si rozsvítíte lampičku v ložnici a světla na chodbě. Lehnete si do postele a dalším příkazem všechna světla (napojená do sítě přes chytrou zásuvku) zase zhasnete.

Podívejte se na nabídku chytrých zásuvek a prohlédněte si, co umí. Mezi jednotlivými typy najdete základní verze i vyšší modely s pokročilými funkcemi.

Jak funguje chytrá zásuvka

Chytrou zásuvku zapojíte do klasické zásuvky nebo prodlužovačky. Pro komunikaci používá chytrá zásuvka Wi-Fi nebo Bluetooth. Spárujete ji s mobilním telefonem a účtem v aplikaci. Od té chvíle můžete na dálku využívat všechny funkce a nastavit si vlastní programy.

Tip: Chytré zásuvky se vyrábějí i jako rozdvojky. Připojíte tak až 4 spotřebiče najednou a každý z nich můžete ovládat zvlášť. Zásuvky pro 1 zařízení se hodí pro energeticky náročnější přístroje.

Chytrá zásuvka počítá s množstvím zařízení, které využíváme. Může mít i několik USB portů pro nabíjení mobilů, tabletů, herních ovladačů a další elektroniky. K některým chytrým rozdvojkám tak připojíte třeba 4 spotřebiče a 3 mobily naráz.

Bezpečí a úspora energie s chytrými zásuvkami

Jak už jsem si řekli, aplikace chytré zásuvky vám poskytne také přehled o tom, kolik energie spotřebujete. Když jste v práci nebo mimo domov, můžete navíc odpojit TV, domácí kino či herní konzoli, a tak významně snížit spotřebu elektřiny. Díky tomu se tak v některých případech chytrá zásuvka sama zaplatí.

Chytré zásuvky navíc používají řadu bezpečnostních prvků, které chrání vaši domácnost:

  • Jsou schopné zabránit zkratu tím, že odpojí zařízení, které se nechová standardně.
  • Pokud si nejste jisti, zdali jste nenechali zapnutou kulmu či žehličku vlasů, můžete na dálku vypnout příslušnou chytrou zásuvku.
  • Chytré zásuvky mají pojistku proti přepětí a lze je propojit s bezpečnostními senzory.

Rozšiřte si chytrou domácnost

Pokud vám nestačí možnost vypínat a zapínat světla, přejděte o úroveň výše k chytrému osvětlení. To umožňuje měnit barvu nebo sílu jasu. Prodávají se chytré žárovky do lamp, ale i stropní svítidla. Pokud se chystáte předělávat elektroinstalaci, může to být ideální příležitost pro novou, chytřejší domácnost. Jak na chytré osvětlení zjistíte v článku Budiž světlo: Smart žárovky zhasnete přes mobil i hlasem. A umí změnit barvu!