8 kreativních způsobů, jak využít chytrou zásuvku

8 kreativních způsobů, jak využít chytrou zásuvku

  • 17. 02. 2020

Objevte s námi 8 zábavných a šikovných nápadů, jak využít chytré zásuvky. Kromě toho, že jsou užitečné, je s nimi i sranda.

Jestli je ještě nemáte, rozhodně si domů pořiďte chytré zásuvky. Nebo jednu jen tak na hraní. Kromě toho, že jsou užitečné, je s nimi i sranda. Objevte s námi 8 kreativních nápadů, kde právě chytré zásuvky hrají hlavní roli.

Chytrá zásuvka vypadá podobně jako rozdvojka. Nástavec do obyčejné zásuvky, kam strčíte kabel od televize nebo lampičky na nočním stolku. Jakmile pak chytrou zásuvku připojíte přes Wi-Fi do mobilní appky, zábava může začít.

Většinu spotřebičů odteď zapnete na dálku

  • Spotřebiče zapojené do chytré zásuvky vypnete a zapnete na dálku přes appku nebo hlasové asistenty, jako jsou Siri a Alexa. Jedinou výjimku tvoří pouze spotřebiče, u nichž se po vytažení z obyčejné zásuvky resetuje nastavení (třeba mikrovlnné trouby). Zrovna tady to s chytrou zásuvkou nevyhrajete.
  • U většiny modelů chytrých zásuvek hned uvidíte, který spotřebič je zrovna zapnutý i kolik žere energie.
  • U vyšších modelů si nastavíte vlastní rozvrh, kdy má být co zapnuté a vypnuté.

Chytrých zásuvek můžete mít doma, kolik chcete. Do některých zapojíte klidně i čtyři různé spotřebiče, které pak ovládáte zvlášť. Jiné modely mají také USB porty třeba pro nabíjení mobilů.

TIP: Přečtěte si taky náš článek Smart zásuvka: První krok k chytré domácnosti a dozvíte se třeba to, jak s chytrou zásuvkou zabránit zkratům.

Přestaňte se bát, že zaspíte

Možná, že jste po víkendu imunní vůči obyčejnému budíku i alarmu na mobilu, ještě v polospánku je vždycky zamáčknete a spíte dál. No jo, ale co když si tentokrát fakt nemůžete dovolit zaspat? V tom případě se vykašlete na konvenční „budící zbraně“ a vezměte si na pomoc chytrou zásuvku.

Jak moc drastické nebo romantické si probuzení uděláte, je na vás. Může to vypadat třeba takhle: přesně v 6:00 se sama od sebe rozsvítí lampička, z rádia začne hulákat Leoš Mareš a do nosu vás praští vůně z elektrického osvěžovače vzduchu. Dobré ráno, vstávat a cvičit.

Nečekejte na jídlo

Co takhle přijít domů a mít rovnou prostřený stůl a na něm svíčkovou se šesti knedlíky? No tak dobře, tohle chytrá zásuvka bohužel neumí. Takzvaný „pomalý hrnec“ neboli slow cooker ale pomocí chytré zásuvky na dálku zapnete – klidně i několik hodin dopředu. Ingredience vložíte do hrnce ráno, než odejdete, a pomalý hrnec zapnete v pravý čas (můžete si na to v telefonu nastavit upomínku). Večer přijdete k hotovému měkkému hovězímu s omáčkou… Stejně tak můžete na dálku – třeba z pohodlí gauče – ohřát baštu na plotýnce nebo v toustovači.

Posviťte zvířátkům

Rybičky, vodní želvy a další roztomilá zvířátka potřebují vlastní denní režim, denně x hodin lampičkového světla. Na to už sice existují časové spínače. Jenže: ty mechanické tikají nahlas, nastavit správně digitální časovač s osmi tlačítky je zase výzva i pro MacGyvera.

S chytrou zásuvkou všechno vyřešíte raz dva. Rybičkám nastavíte den a noc na mobilu z gauče. A když se vám zachce, bude se vaše lampička automaticky řídit reálným východem a západem slunce. Na dálku samozřejmě můžete pouštět i vzduchovací motorek, filtr vody nebo topení.

Vychovávejte mladší sourozence

Já ti dám vysedávat u X-Boxu, když ještě nemáš hotové úkoly! Motivujte mladšího bráchu nebo ségru k bohulibým činnostem, a to tak, že jim omezíte čas na videohry, Netflix a sjíždění Instagramu na domácí Wi-Fině. Nic nebude!

Nezapomeňte, že kdo ovládá chytré zásuvky, má moc nad vším elektrickým, co se strká do zásuvky. Takže i nad televizí nebo herní konzolí.

Dělejte, že jste doma (i když nejste)

Nenechte Mokré bandity, aby vás vykradli během vaší dovolené. Když víte, jak na to, svůj domov nebo i chatu ochráníte stejně dobře jako Kevin ze Sám doma. Ale zatímco Kevin potřeboval běhat po baráku a tahat za šňůry, vám budou stačit chytré zásuvky a mobil.

Stačí málo: občas na dálku rozsvítit nebo pustit televizi. Zloděje ani nenapadne, že ve skutečnosti ležíte na pláži 2 000 kilometrů daleko, a radši vykrade vašeho souseda.

Ježiši! Zapomněla jsem vypnout žehličku!

Znáte to. Na autobusové zastávce začnete vyšilovat, jestli jste náhodou nenechali zapnutou, do ruda rozpálenou žehličku na vlasy, kulmu nebo obyčejnou žehličku na prádlo. Co teď? Buďto se otočíte na patě a mažete domů, nebo budete celý den nervózní, že vám každou chvíli zavolají hasiči.

Proto je lepší mít vše zapojené do chytrých zásuvek. Pak jen vytáhnete z kapsy mobil, na dálku zásuvku vypnete a máte klid.

Šetřete proud

Šetřit elektřinou je správné a ekologické. Chytré zásuvky vám s šetřením pomůžou. Vždycky když odcházíte, pár ťuknutími na displej povypínejte televizi, router a další nenažrané spotřebiče. Tyhle potvory jsou jinak pořád v pozoru a spotřebovávají elektřinu, i když si jich nevšímáte.

Kromě toho vám mobilní appka sama spočítá, kolik který spotřebič žere a odhalí ty nejhladovější. Takže jestli chcete šetřit, teď víte, kde začít.

TIP: Elektroniku u vás doma snadno naučíte reagovat třeba na to, jestli jste doma. Jsou na to speciální appky, třeba IFTTT, které propojíte se svými chytrými zásuvkami. Vaše lampička v koupelně pak podle GPS lokace pozná, že jste pryč, a sama se zhasne (a vás už nikdo nebude prudit, že plýtváte).

To nejlepší na konec: Žádné vstávání z postele

Máte rádi večery s teploučkou elektrickou dečkou v posteli? Pak víte, jaká otrava je natahovat se po vypínači a rušit si tak spokojené usínání. Díky chytré zásuvce pohodlně vypnete dečku zmáčknutím tlačítka na mobilu. Stejně tak vypnete větrák, elektrický přímotop a další zařízení, ke kterým se vám už prostě nechce vstávat.