Chytrá vestavěná trouba. Co všechno umí a proč je fajn ji mít?

Chytrá vestavěná trouba. Co všechno umí a proč je fajn ji mít?

  • 25. 06. 2020

Podívejte se, co všechno chytrá trouba umí a jak ji vybrat. Všechno, čeho jste se při pečení báli, vyřeší chytré technologie a zbyde jen čistá radost z pečení.

Až vám někdo řekne, že jste trouba, berte to jako pochvalu. Dnešní trouby totiž nejsou hloupé, naopak. Jsou to fascinující zařízení. Všechno to, čeho jste se při pečení báli, vyřeší chytré technologie a zbyde jen čistá radost z pečení. Pojďte se podívat, co se skrývá za zdánlivým oxymóronem „chytrá trouba“.

Jasně, i ta nejchytřejší trouba je pořád jen plechová krabice, kam jídlo strčíte studené a za chvíli vytáhnete teplé. Všechno je to ale o detailech. Za pečením, jak jsme ho znali dosud, se skrývá spousta větších i menších nepříjemností a potenciálních průšvihů, kterým se už dnes můžete snadno vyhnout.

Schválně, malý testík. Pokud se vám někdy stalo něco podobného, dejte si bod:

  • Zapomněli jste na noc vyndat maso z mrazáku, takže oběd bude až ve 3 odpoledne.
  • Nepálí se ti tam něco? No jasně, že jo. Muffiny letí z plechu přímo do koše.
  • Vylitý omastek zamastil celou troubu a kdo to bude čistit? No přece vy.
  • Už nevíte, na kolik jste minule pekli ty lasagne, že byly na povrchu tak křupavé a vevnitř vláčné.
  • Sekaná byla bez chybičky, ale než se všichni sešli u stolu, stihla vychladnout.
  • Vypnula jsem tu troubu, když jsem odcházela z domu? Co když ne a vyhoříme!

Tak. Pokud nemáte aspoň jeden dva body, nejspíš jste nikdy nepekli a nepotřebujete žádnou troubu, natož chytrou. Pro nás ostatní stojí za to při příští rekonstrukci kuchyně o chytré troubě uvažovat, abychom měli z pečení jen radost a těmto nepříjemnostem předešli nebo jim úplně zabránili.

Velký rozdíl je třeba v tom, že multifunkční trouby používají na pečení kromě horkého vzduchu i páru. Což je skvělé na přípravu pečené zeleniny, která bude krásně šťavnatá a křupavá, ne oschlá a gumová. Pára je taky super na ohřívání jídel z ledničky místo mikrovlnky. A teď už k těm chytrým funkcím.

TOP 7 vychytávek, které umí chytrá multifunkční trouba

1. Speciální programy

Gril a pečení z různých stran, to umí (s trochou nadsázky) každá trouba. Chytré vestavěné trouby ale mají režim třeba i na kynutí těsta, rychlé předehřívání trouby nebo ohřívání talířů, aby vám jídlo rychle nevystydlo. Rozmrazování je tu pro všechny z nás, kteří teprve vytáhli jídlo z mrazáku, hlad ale nepočká.

2. Zapínání a vypínání na dálku

Když troubu propojíte přes Wi-Fi s mobilní appkou, kdykoli troubu zapnete a vypnete. Víte, jestli je zapnutá a kolik je uvnitř stupňů. Nebo si nastavíte dopředu přesný čas startu pečení. To znamená, že nemusíte brzo vstávat, abyste upekli kachnu k nedělnímu obědu (pokud ji teda nezapomenete večer do trouby strčit).

3. Vnitřní kamera

Když už máte svou troubu v mobilu, tak se můžete kdykoli kouknout přes online HD kameru v troubě, jestli už je kůrčička opravdu do zlatova. Takovou vychytávku umějí prémiové modely jako Candy WATCH-TOUCH, ale i další. Už si nemusíte klekat a nakukovat do trouby přes sklo ve dvířkách.

TIP: Dvířka u většiny nových modelů zvenku nepálí, ani když je trouba rozpálená na plné pecky. Díky několika vrstvám dobře izolovaného skla.

4. Místo nastavování teploty jen vyberte, co pečete

Každý, kdo není Gordon Ramsey nebo Zdeněk Pohlreich, občas potřebuje poradit, jak dlouho a na jakou teplotu se co peče. Můžete mrknout na net, ale proč, když to ví i vaše trouba a zároveň i pečení sama řídí. Když připravujete lasagne, jen je najdete v seznamu jídel v aplikaci, a tím zvolíte ten správný program. A šup s nimi do trouby.

5. Teplotní sonda

Prémiové trouby jako Electrolux 800 PRO SteamBoost vědí, že přesnější než hlídání doby pečení je sledování teploty uvnitř jídla. Se zapichovací teplotní sondou trouba sama pozná, že vaše svíčková Wellington už má uprostřed potřebných 57 °C, přestane hřát a vy začnete servírovat.

6. Pečení víc chodů najednou

Normálně byste se asi neopovážili hodit do trouby pod sebe štrůdl a zároveň výpečky na cibulce. S chytrou vestavnou troubou to ale jde. Vzduch uvnitř cirkuluje tak, že se vše peče rovnoměrně a chutě a vůně se nemísí. Takže žádné nebezpečí nehrozí.

7. Snadné čištění

Na připálenou zaschlou špínu vyzrajete i bez drátěnky, gumových rukavic a toho nejagresivnějšího prostředku, který v drogerii prodávají. Chytré trouby mají speciální čistící režim (tzv. pyrolýza), který nečistoty odmočí horkou párou a vy je jen setřete vlhkým hadříkem.

→ Podívejte se na všechny modely v kategorii Chytré trouby a vyberte si tu, která bude v kuchyni pomáhat vám.

Kolik chytrá vestavěná trouba stojí a jak ji vybrat

Dobrá chytrá trouba stojí tolik, co dobrá chytrá televize. Velmi slušné modely koupíte už za 15 000 Kč, designové kousky z prémiových materiálů, od prestižních značek, se všemi výše uvedenými funkcemi a velkými displejem i za 40 000 Kč.

Až budete vybírat, myslete samozřejmě na to, aby vám trouba ladila k designu celé kuchyně. A aby měla všechny ty funkce, které chcete. Teplotní sondu nebo vnitřní kameru nemá každá trouba. Co se týče energetických štítků, většina trub splňuje A+ nebo i A++.